Obezite Ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında şişmanlık olarakta bilinen obezite, vücudumuzda gözlemlediğimiz fazla yağların birikmesiyle oluşan bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir aksi taktirde çeşitli önemli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Obezitenin tedavi süreci, hastanın azmine göre uzayıp kısalabilmektedir.
Obezite Ve Tedavi Yöntemleri

Obezite, vücuda alınan enerji miktarı vücut tarafından kullanılan enerji miktarını aştığında ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde obezite görülme oranı giderek artmaktadır. Obezite üzerine yapılan sağlık araştırmalarına göre erkekler nüfusun %20’sini kadınlar ise %41’ini oluşturmaktadır.

Obezite Belirtileri Nelerdir ?

Vücutta görülen belirtiler ne kadar erken fark edilip tedavi edilirse hasta sağlığına o kadar erken kavuşacaktır.

 • Soluk alıp vermede oluşan sorunlar
 • Aşırı ve sık terleme
 • Düzensiz uyku
 • Fazla besin tüketimi
 • Burun tıkanıklığı / horlama
 • Kısa mesafe yürüyüşlerde halsizlik / yorgunluk
 • Sırt/bel ağrıları
 • Bölgesel yağlanmalar

Hareketsiz vücuda sahip olma, sağlıksız beslenmeler ve spor yapmamak obeziteye neden olan sebepler arasındadır.

Obezite tedavisi nasıl yapılır ?

Obezite hastalığına sahip kişilerin kendisini sağlıklı ve fit bir vücut için programlaması gerekir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna , metabolizma hastalıkları, diyet endokrinoji gibi bölümlerden birine giderek kendisi için en uygun tedavi yöntemini bulmalıdır. Verilen diyeti eksiksiz uygulamalı kesinlikle aksatmamalıdır. Diyet programına alışılması başlarda zor gelebilir ama siz sağlıklı bir yaşam için bunun üstesinden gelmelisiniz. Evde kendinizi çok yormadan minik egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizler vücudunuzun tembellikten kurtulmasına yardımcı olacaktır. Zamanla egzersiz ağırlığını arttırabilirsiniz. Kilo vermenize yardımı olacaktır. Doktorunuzun size yazmadığı , internet satışlı reçetesiz ve bakanlık onayı olmayan ilaçlar kullanmayınız. Bilinçsiz ilaç alımı daha önce çok ölümle sonuçlandığından bu konuda dikkatli olmalısınız.

Çocuklarda Obezite

Ülkemizde obezite görülme oranı çoğunlukla yetişkin olsa da maalesef obezite çocuklarda da görülebilmektedir. Çocukların yeme alışkanlıklarını ebeveynlerin yapması bu hastalığı önlemek için oldukça önemlidir. Çocukların spor, dans, yüzme, top oyunları vb. Fiziksel aktivitelere teşvik edilmesi gerekmektedir.

Obezite Nasıl Hesaplanır ?

Vücut kitle indeksinizi hesaplayarak obezite olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Kilonuzu (kg),boyunuzun(m) karesine bölünmesiyle vücut kitle indeksinizi bulabilirsiniz.

20 - 24.9  Normal

25 - 29.9  Kilolu

30 - 34.9 Obez

35 – 39.5 Tip 2 obez

40 – 49.9 Morbid obez

50 ve üzeri Süper obez olarak belirtilmektedir.

Obeziteye Etki Eden Çevresel Faktörler

 • İşlenmiş gıdaların aşırı tüketimi
 • Tuz, şeker, un vb. Karbonhidrat tüketimi
 • Sedanter bir yaşama maruz kalma

Obeziteye karşı bilinçli olmamız sağlıklı bir hayat için önemlidir. Obezite hastalığına sahip insanların yaşam süreleri normal kişilere oranla daha kısa olduğu görülmektedir. Çevremizi ve çocuklarımızı obezite hakkında bilgilendirmeli ve sonuçlarında neler olabileceği konusunda uyarmalıyız. Obezite ne kadar yeme problemi olarak görünse de psikolojik etmenlerde bu hastalıkta önemli rol oynamaktadır.

Obezite hastalığına yakalanan kişilerin karakterlerinde değişiklikler gözlenmesi mümkündür. Hasta vücudunun görüntüsü dolayısıyla özgüven kaybı yaşayabilir veya içine kapanık bir birey haline dönüşebilir. Çoğu obezite hastası insanın vücudunun yanı sıra depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarla uğraşmaması için motivasyona ihtiyacı vardır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)