Nordik Beslenme Biçimi Ve Diyeti

İskandinav ülkeleri olarak da bilinen Nordik ülkelerinde, yani Finlandiya, İzlanda, İsveç, Norveç, Grönland ve Finlandiya'da bulunan geleneksel besinlerin tüketilmesi ile gerçekleşen beslenme biçimine Nordik beslenme ve bu besinlerle gerçekleşen beslenme programına ise Nordik diyeti denir.
Nordik Beslenme Biçimi Ve Diyeti

Nordik Diyeti Nedir? 

Nordik beslenme biçiminin asıl amacı kilo kaybından önce sağlıklı beslenmektir. Ancak Nordik beslenme biçimine dair yapılan bazı araştırmalar sonucunda tüketilmesi serbest olan besinlerle oluşturulan diyet listesini uygulamış olan bireylerin kısa vadede kilo kaybı yaşadığı ve beraberinde bazı rahatsızlıkların komplikasyonlarının iyileşmesine destek olduğu görülmüştür.  

Nordik beslenme biçiminde serbest olan ve tüketilmesi sakıncalı olan besinler mevcuttur. Bizlerde makalemizde sizin için bu besinleri ve Nordik beslenme biçiminin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini anlatıyor olacağız. 

Nordik Diyeti Nedir?

İskandinav ülkelerine özel besinlere odaklanmış olan beslenme biçimi Nordik diyeti olarak adlandırılmaktadır. Bu beslenme biçimi 2004  yılında uzman diyetisyenler, mutfak şefleri ve bilim adamları tarafından obezite kişilerin oranlarının artması ve sürdürülemeyen tarım uygulamaları hedef alınarak hazırlanmıştır. 

Nordik beslenme biçimi, batı tipinde ki herhangi bir beslenme programı ile karşılaştırıldığında daha az miktarda yağ ve şeker, iki katı fazlası deniz ürünü ve lif içermektedir. 

Nordik Beslenme Kuralları Nelerdir?

 • Nordik beslenmede daha fazla miktarda sebzeler ve meyveler mümkün olduğunca mevsiminde ve organik olarak tüketilmelidir. 
 • Daha fazla tahıllı ürünler tüketilmelidir. 
 • Besinlerin çoğunluğu göl, deniz ve vahşi doğadan gelmektedir. 
 • İşlenmiş gıdalar ve daha az miktarda şeker içeren besinler seyrek tüketilmelidir. 
 • Daha kaliteli et daha seyrek tüketilmelidir. 
 • Hazır yemekler yerine evde pişmiş yemekler tüketilmelidir. 
 • Daha az atık  esas alınarak beslenmek tercih edilmelidir. 

Tüketimi Serbest Besinler Nelerdir?

Tam Tahıllar

Abur cuburlar, hamur işleri ve beyaz ekmek gibi besinlerde bulunan basit karbonhidratları vücut kısa sürede sindirmekte ve tokluk hissinin oldukça kısa sürmesine neden olmaktadır. Ancak tam tahıllar bunun tam aksine sindirimleri uzun sürmekte ve acıkmayı geciktirmektedir. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği yüksek, kompleks karbonhidratlar olan tam tahıllı ürünlerin tüketimi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle yüksek oranda lif içeren bu besinler serbestçe tüketilebilmektedir.  

Orman Meyveleri

Nordik beslenme biçiminin büyük bir bölümü orman meyvelerinden oluşmaktadır. Tüketiminde aşırıya kaçılması halinde bile kilo alımı çok düşük bir ihtimaldir. Ayrıca tansiyonun düşmesine yardımcı olan ve damarlar ile atardamarların esnek ve sağlıklı olmasını sağlayan antosiyaninler yani antioksidanlar içermektedir. 

Kanola Yağı 

Bilindiği üzere DHAS ve Akdeniz diyetlerinde zeytinyağı tüketilmektedir. Ancak Nordik diyetinde ise kanola yağı tercih edilmektedir. Kanola yağı sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan Omega-3 alfa-linolenik asidi sayesinde İnme ve beyin rahatsızlığı dahil birçok rahatsızlığa karşı korumaktadır. 

Yağlı Balıklar

Vücudun üretemediği bazı belirli Omega-3 yağ asitleri mevcuttur. Bunlar ise kanda yer alan trigliseritleri yani yağları, atardamarda plak birikimi olmasını, kalp ritim sorunları yaşama olasılığını azaltmaktadır. Ton balığı, somon ve sardalya hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca Nordik beslenme biçiminde uskumru ve ringa balığı da tüketilmektedir. Bu balıklar pişmiş olarak tüketildiği gibi turşu, fermente ve kuru olarak da tüketimi söz konusu olmaktadır. Haftalık süreçte iki ila üç porsiyon balık tüketilmesi önem taşır.

Baklagiller

Nordik beslenme biçiminde meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla birlikte kaliteli lif ve karbonhidrat kaynağı olan baklagillerin tüketimi de önem taşımaktadır. Kırmızı et muadili olarak baklagiller kaliteli protein kaynaklarındandır. Ayrıca baklagiller kalsiyum, demir, çinko, riboflavin ve B6 vitamini içermektedir. 

Kök Sebzeler

Yaban turpu, havuç, patates ve pancar en bilinen kök sebzelerdendir. Bu besinlerin kalorisi yüksek olsa da kan şekerini ve sindirimi dengede tutabilmek için daha fazla miktarda lif içermektedir. Bununla birlikte hücrelerin korunmasında yardımcı olan kök sebzeler vücutta oluşabilecek enfeksiyonla mücadele etmekte ve kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. 

Tohumlar ve Kuruyemişler

Tam tahıllarda, meyve ve sebzelerde olduğu gibi yağlı tohumlar lif ve kompleks karbonhidrat kaynağı olarak gösterilmektedir. Ayrıca E vitamini, potasyum, çinko, bakır, antioksidanlar ve niasin içeriği olarak zengindir. 

Tüketilmesi Serbest ve Sakıncalı Olan Besinler Nelerdir?

Nordik beslenme biçiminde Nordik ülkelerinin yerel üretilmiş ve sağlıklı olan geleneksel besinler hedeflenmektedir. Bunlardan bazıları sıkça tüketilenler, bazıları sınırlı olarak tüketilecek besinlerdir. Ayrıca daha nadir tüketilecek ve hiç tüketilmeyecek besinler mevcuttur. Bu besinlere bakacak olursak;

Sık Tüketilmesi Gerekenler:

 • Meyveler
 • Çavdar ekmeği
 • Deniz ürünleri
 • Patates
 • Bitki grupları
 • Baharatlar
 • Az yağlı süt ürünleri

Sınırlı Tüketilmesi Gerekenler:

 • Serbest gezen tavuk yumurtası
 • Peynir
 • Av hayvanı etleri
 • Yoğurt

Nadiren Tüketilmesi Gerekenler:

 • Hayvansal yağlar
 • Diğer kırmızı etler

Hiç Tüketilmemesi Gerekenler:

 • Şeker ilave edilmiş içecekler
 • Şeker ilaveleri
 • Rafine fast food ürünler
 • Gıda katkıları
 • İşlenmiş etler

Nordik diyeti ile Akdeniz diyeti birbirine benzeyen ancak içerikleri doğrultusunda birbirinden ayrılabilen beslenme biçimleridir. Akdeniz diyetinde zeytinyağı tüketilirken Nordik beslenmede kanola yağı tercih edilmektedir. 

Nordik Diyeti ile Kilo Vermek Mümkün Mü?

Nordik beslenme biçiminin kilo üzerindeki etkileri araştırıldığında olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında obez olan 147 bireye  aldıkları kalorilerin kısıtlanmaması söylenmiştir. Sonucunda bu kişiler Nordik beslenme biçimi ile beslendiklerinde 4.7 kilo kaybı yaşadıkları, klasik Danimarka tipi bir diyet programı uyguladıklarında ise 1.5 kilo kaybı yaşadıkları belirtilmiştir. 

Ancak bunun sonucunda yaklaşık bir yıl sonra bu bireylere yönelik yapılan bir takip çalışması ile kaybedilen kiloların büyük bir kısmını geri aldıkları belirtilmiştir. Diğer bir araştırmada ise altı haftalık bir çalışma neticesinde Nordik diyetinin kiloyu azaltan etkilerinin desteklendiği ve incelenen bu grubun toplam vücut ağırlığının %4’ünü kaybettiği bildirilmiştir. Bu oran bilinen standart diyetlere göre oldukça iyidir. 

Nordik Diyetinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin ana amacı kilo vermek değil sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Sağlıklı beslenerek metabolizmanın daha düzenli çalışması ile birlikte bir çok kronik rahatsızlığın iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Nordik beslenmenin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine göz atalım. 

Tansiyon

Hipertansiyon hastalarının bu beslenme biçimi uygulaması sonucunda büyük ve küçük tansiyon oranlarında ciddi düşüşlerin yaşadığı gözlemlenmiştir. Büyük tansiyonun 5.1 mmHg seviyesinde, küçük tansiyonun ise 3.2 mmHg seviyelerinde düşürdüğü araştırmalar sonucunda belirtilmiştir. 

Kolesterol ve Trigliseritler

Nordik beslenme biçiminde kalp sağlığına iyi gelecek besinler yer alıyor olsa da trigliserit ve kolesterol üzerindeki etkileri tutarlı olarak görülmemektedir. Bu beslenme sonucunda vücutta trigliserit değerlerinde azalmaların görülmesine yardımcı olmaktadır. Ancak iyi ve kötü kolesterol üzerinde etkileri istatistik olarak önemsiz görülmektedir. 

Bu konuda yer alan bir çalışma sonucu ile kötü kolesterolde yumuşak bir azalmanın görüldüğünü ve bununla beraber Apo B/Apo A1 ve LDL-c/HDL-c oranlarında düşüş gerçekleştiğini tespit etmiştir. 

Kan Şekerinin Kontrol Edilmesi 

Nordik beslenme ile açlık kan şekerinde az miktarda da olsa düşüş görülmektedir. Kan şekeri düzeylerinin düşmesinde çok etkili olmadığı belirtilmektedir. 

İnflamasyon

Kronik inflamasyon bir çok rahatsızlığın temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bazı çalışmalarda Nordik beslenme ile inflamasyon belirtisi olan CRP değeri üzerinde azalma gözlenirken diğer bazı çalışmalarda ise bir etki görülmemiştir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)