Nasıl Zayıflamak Gerekir?

Sıkıcı ve uygulaması zor diyetler yapmadan ve tabi ki sağlıklı bir şekilde zayıflamak elbette mümkündür.
Nasıl Zayıflamak Gerekir?

Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesiyle hareketsiz bir yaşam ve dışarıdan kolaylıkla ulaşılan hazır yiyecekler sebebiyle obezite artmış durumdadır. Ancak beslenme saatleri ve bazı besinlerin hayatımızdan çıkarılmasıyla kolaylıkla zayıflanabilir. Günlük egzersizler de mutlaka hayatımıza girmelidir.

Yemek Saatleri Nasıl Düzenlenmelidir?

Öncelikle yemek saatlerine basit bir düzen getirerek zayıflama sağlanabilmektedir. Günümüzde birçok diyetisyen tarafından tavsiye edilen ara öğünlerin kaldırılması basit bir adımdır. Bu ara öğünler her seferinde İnsülin hormonunun sık sık salgılanmasına neden olarak yağların depolanmasını sağlar. Böylelikle yenilen her bir ara öğünde yeni enerji kaynağı sağlandığı için henüz yakılmamış olan yağlar karaciğerde depolanır. Kısacası günde 2 öğün beslenmek ve her öğünün arasında uzun boşluklar bırakmak yağların depolanmak yerine yakılmasını sağlayacaktır. Ayrıca akşam yemeği saatleri uyku saatinden en az 4 ya da 5 saat önce yenilmelidir.

Beslenme Programından Çıkarılabilecek Bazı Yiyecekler

Toplum olarak buğdaydan vazgeçilemiyor olsa da eğer ekmek hayatımızdan çıkarılırsa zayıflamak kolay olacaktır. Ancak ekmekten vazgeçemeyenler için evde kendi ekmeklerini yapmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle hazır mayalar ile yapılan ekmekler ve tabi ki diğer hamur işleri zayıflamaya engel olmaktadır. Evde yapılabilecek ekşi maya ya da nohutlu maya gibi birçok alternatif mayalarla ekmek yapmak mümkündür. Bu şekilde buğdayın içindeki glüten fermente edilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra şeker ve işlenmiş gıdalar da hayatımızdan çıkarılarak hem sağlıklı beslenmeye hem de zayıflamaya geçilmiş olacaktır. Aynı zamanda birçok hastalığın da önüne geçilmiş olacaktır.

Beslenme Programına Eklenebilecek Bazı Yiyecekler

Bol sebze ve kuru bakliyatlar beslenme programında mutlaka olmalıdır. Ayrıca protein ve bazı vitamin ile mineraller açısından zengin olan kırmızı et, tavuk, yumurta, tereyağı da olmazsa olmazlar arasındadır. Balık yağları ve zeytinyağı tüketilmiyor ise eklenmelidir. Magnezyum açısından da zengin besinler hayatımızda olmalıdır. Yeşil çay gibi yağ yakıcı çaylar günlük olarak tüketilmelidir. Eğer su tüketimi az ise takip edilmeli ve bol su da her gün içilmelidir. Hatta içilen suya eklenebilecek bir kaç damla limon suyu hem tokluk hissi verecektir hem de yağ yakımını kolaylaştıracaktır.

Basit Egzersizleri Hayatımıza Dahil Etmek

Bazı basit egzersizler günlük yaşamın içine dahil edilerek hem iskelet kas sistemine hem de zayıflamaya doğru bir adım atılmış olacaktır. Bunlar gün içinde en az yarım saatlik yürüyüş, yoga, yüzme, bisiklete binme ya da basit esneme egzersizleri şeklinde olabilir. Bu yarım saat hareketlilik vücuda zindelik verecektir.

Kısacası sağlıklı bir şekilde zayıflamak kısa zamanda zayıflamaktan çok daha önemlidir. Hayatımızdan ekmeği çıkarmak ve ya evde üreterek tüketmek bile bu konuda atılabilecek büyük bir adımdır. Onun yerine daha sağlıklı olan besinler hayatımıza dahil edilmelidir. Uygulanabilecek bu tür değişikliklerle zayıflamak zor gibi görünse de uygulamada kolaydır ve sağlık için atılacak önemli adımlardır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)