Nasıl Sağlıklı Yaşanır?

Hayatımızda ki en önemli şey sağlığımızdır. Bir insan sağlıklı olmadıktan sonra ne ailesi için nede kendi hayatı için pek fazla bir şey yapamayacaktır.
Nasıl Sağlıklı Yaşanır?

Hayatımızda ki en önemli şey sağlığımızdır. Bir insan sağlıklı olmadıktan sonra ne ailesi için nede kendi hayatı için pek fazla bir şey yapamayacaktır. İnsan olarak hepimiz yaşantımızı, hayat tarzımızı sağlıklı bireyler olarak devam ettirebilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı koşullar bulunur. Tabi ki çocukluktan gelen yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz oldukça zordur fakat imkansız değildir. Çocuklarımıza küçüklüğünden itibaren gösterdiğimiz her şey ileri ki hayatında bulunan alışkanlıkları da kapsamaktadır. Sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek bunu çocuklarımıza da aktarmalıyız. Önceliğimizin sağlık olması ve sağlıklı yaşam tarzını benimseme konusunda neler yapabiliriz bir bakalım.

 • Öncelikle sağlıklı bir yaşam istediğinizden emin olun. Daha sonra ise bu kararınızı eyleme geçirerek günlük yaşantınızda uygulayın.
 • Belirli amaç uğruna sporlar ve diyetler yapmayın. Sporu sağlığınız için yapın. Aksi halde hızlandırılmış kilo verme programlarını bıraktığınızda tekrar kilo almaya başlayacak ve tekrar zayıflamak isteyeceksiniz bu döngü bir süre sonra sizin bedeninizi yormaya metabolizmanızın iyi çalışmamasına sebep olacaktır.
 • Hayatınızın her anına hareket katın. Günde oturarak geçirdiğiniz saatlerini daha eğlenceli aktivitelerle değiştirebilir ve hareketsizlikten kurtulmuş olursunuz. Bu değişim sayesinde vücudunuz hala canlı kalmaya devam edecektir.
 • Sağlıklı bir birey için uyku olmazsa olmazdır. Günlük yeterli ve rahat uyku sayesinde gün içindeki enerjiniz asla kaybolmaz. Güzel çekilmiş bir uyku güne mutlu uyanmanızı sağlar.
 • Başımızın belası, vücuttaki çoğu soruna sebep olan stresten ise mutlaka uzak kalmalısınız. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir beyin kesinlikle şarttır. Size hiç bir şeyi takmayın demiyorum fakat bazı sorunları hallederek zamanınızı düşünmeyle harcamayın. Sakin ve huzurlu olun. Bunun için gününüzün bir kaç saatini meditasyona ayırabilirsiniz.
 • Yaşam kaynağımız olan su tüketimini asla unutmayınız. Hatta bunun için uygulamalardan yararlanabilir hatırlatmalarını sağlayabilirsiniz. Su sağlığımız için inanılmaz önem taşımaktadır. Aynı zamanda su içmek cildi gençleştirir ve parlamasını sağlar .
 • Yağlı ve kızartılmış besinlerin tüketiminden uzak durun. Sağlıklı besin tercihleri sizin alışkanlığınız haline gelmelidir. Düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı beslenmek vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.
 • Alkol, sigara ve benzeri maddelerin vücudumuza verdiği zararları hepimiz biliyoruz sağlıklı birey olma yolunda isek bunların hepsinden uzak durmamız gerekiyor.
 • Alışveriş yaparken evimize alacağımız besinlerin içerikleri kontrol ederek daha bilinçli alışveriş yapmalıyız.
 • Şeker kullanımını düzenlemeli vücuda yeterli miktarda şeker alımı yapmalıyız. Paketli ürün alımını minimuma indirmeli hatta bazen almamalıyız.
 • Sağlıklı yaşamaya karar verip bunu gerçekleştirdiğiniz andan itibaren motivasyonunuzu asla kaybetmemelisiniz. Çünkü bu süreçten sonrası için hayatınızda dikkat etmeniz gerek şeyler daha çok artacak yapmanız gereken bazı şeyler olacak bu yüzden kendinizi motive edecek bir şeyler bulmalısınız ki sağlıklı yaşamdan vazgeçmeyip ömrünüzün sonuna kadar devam edebilesiniz.
 • Günümüzde çok fazla fastfood veya işlenmiş gıdalar mevcut ve kabul edelim bir çoğuda lezzetli ama bunlardan tamamen ben sağlıksızım diye bağıran besinler arkadaşlar. Vücudumuza katkı sağlamak söyle dursun açlığımızı gidermekten başka pek bir işe yaramıyorlar maalesef.

Sağlıklı yaşamak için hepimizin biraz farkındalığa ihtiyacı var. Biz bir yerden başladığımız anda gerisi gelecek ve bu bizim zamanla yaşam tarzımızı oluşturacaktır. Lütfen sizde sağlıklı beslenmek için hasta olmayı, spor yapmak için de tatilleri beklemeyin hayat çok kısa neden sağlıkla kalmayalım ki ?

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)