Namaz Kılarken Eteğin Altına Ne Giyilir?

Namaz kılarken eteğin altına ne giyilir başlıklı yazımızda sizlere sadece iç çamaşırı ile namaz olur mu ve bacakların birbirine değmesi namaza engel mi gibi soruların cevaplarını paylaşıyoruz.
Namaz Kılarken Eteğin Altına Ne Giyilir?

Uzun ve bol olan bütün vücudu kapatan elbiseler namaz için uygundur. Sadece rükün veya secde sırasında etek yukarı kaldırılmalı ve topuk üzerindeki bazı avret yerleri açık tutulmamalı veya etek kısa ise bu bölgeli örtmek için gerekli giysileri kullanmak gerekir. Sizler için bir kaç işe yarar bilgi paragrafları da yazdım.

Allah (c.c),kuranı Kerim’de namaz ile ilgili ayrıntı vermemiştir. Namazında kendine göre şartları vardır. Bu konuda bazı sorular bizleri bekliyor.

Sadece İç Çamaşırı İle Namaz Olur mu?

Namazda mühim olan vücudunu kapanmasıdır. Namazın farzlarından biri de setr-i avrettir. Yani namazda örtülmesi gereken uzuvlardır. Kadının namaz da örtmesi gereken uzuvları şöyledir;

Eli, yüzü ve ayaklarının dışındaki her yeri kapatmasıdır. Bazı mezhepler ayağının da kapanması gerektiğini savunur. Artık moda ve tasarımcılar ilerlediği için günümüzde her türlü elbise bulma imkanları da var. Araştırma yapıldığında ise eteğin altına sadece iç çamaşırı giymenin yasak olduğu söylenmemiştir. Ümmü Seleme Validemiz (r.a) bu konuya şöyle değinmiştir.

Bir gün efendimize “Sevgili Muhammet! Namaz kılacak bir kadın elbise ve eşarp ile namaz kılabilir mi?” diye sordum. Allah’ın resulü şöyle cevapladı:

“Giydiği kıyafet omuzlarından ayaklarına kadar bedenini kapatıyor ise, evet kılabilir.” (Ebû Dâvud, Salat: 83 ) Buradan çıkartıldığı üzere pek de uygun olmadığını görmekteyiz. Bu anlama baktığımızda namazda tesettürün kabulü için eteğin altına tayt ve benzerlerini giyme zorunluluğu yoktur.

Bacakların Birbirine Değmesi Namaza Engel mi?

Etek altına bir şey giymemek yani bacakların birbirine değmesi namazı bozmaz. Herhangi bir şey giyme zorunluluğu yoktur. Sadece dışarda oluşabilecek olaylara karşı tedbir amaçlı giyilmesi önerilir. Peygamber Efendimiz (SAV),mescitte erkeklerin arkasında namaz kılan kadın topluluğuna öndeki namaz kılanlardan önce başlarını hemen kaldırmamalarının daha doğru olduğunu söylemiştir. Sebebini de şöyle açıklamıştır.

Erkeklerin secdeye giderken arkadan avret yerlerinin görülme ihtimali olduğu içindir. Nasıl ki tesettürlü olmayan bir kadın makyaj yapmadan dışarıya çıkıyor ise tesettürlü bir kadının da eteğinin altına bir şey giymeden çıkmaması gerekir. Bir din eğitimi almış hocaya sorulan soru ile yazımızı sonlandırıyoruz.

Herhangi biri: “ Hocam Namaz kılarken eteğin altına tayt giymek gerekir mi?” Hoca “ Asıl önemli olan belirli bir uzaklıktan bakıldığında beden uzuvlarının belli olmamasıdır. Eteğin altından herhangi bir kıyafet giyme zorunluluğu yoktur.”

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)