Moderna’nın Ürettiği Covid19 Aşısının Yan Etkileri

FDA’nın Moderna’nın Covid19 aşısı için acil durum onayı vermesinden sonra yaklaşık 47 milyon kişi aşılandı. Aşılama çalışmalarının 18 Aralık 2020’de başladığı ABD’de önemli bir aşılama kampanyası başlatıldı.
Moderna’nın Ürettiği Covid19 Aşısının Yan Etkileri

Moderna tarafından yapılan klinik deneyler; Moderna aşısının yan etkilerini aşılama bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrılarının en yaygın yan etkiler olduğunu belirtiyor. Birçok kişinin aşı olması sayesinde Moderna’nın ürettiği aşıların yan etkisini daha net bir şekilde görebiliyoruz. Tıpkı şirketin klinik deneylerine dahil olan kişiler gibi aşıyı olan kişiler de aşı bölgesinde ağrı, ateş, titreme ve baş ağrısı gibi belirtilerin görüldüğünü ifade ediyor. Bunun yanı sıra aşılananlar arasında zararsız deri döküntüsü tecrübe ettiğini belirtenler de var. Öte yandan 2. Dozdan sonra görülen yan etkinin ilk doza göre daha şiddetli olduğu belirtiliyor. Konuda uzman doktorlar bu tarz yan etkilerin görülebileceğini çünkü vücudun virüsle nasıl savaşması gerektiğini bu aşılar sayesinde öğrendiğini belirtiyor.

Moderna Aşısından Sonraki En Yaygın Yan Etki

Aşılama bölgesinde ağrı, titreme, baş ağrısı ve ateş; kişilerin Moderna aşısını olduktan sonra yaşadıkları en yaygın belirtiler olarak biliniyor. Tüm bu reaksiyonlar – genellikle geçici ve tehlikeli değil- aşının işini yaptığını gösteriyor. Bu tarz belirtiler, genellikle birkaç gün içerisinde etkisini yitiriyor. Diğer aşılarda olduğu gibi etkiler de kişiden kişiye göre değişebiliyor. Genel olarak yetişkinlerin daha az yan etki ile karşılaştığı söylenebilir. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre kadınların erkeklere oranla daha fazla yan etki ile karşılaştığını belirtebiliriz. Cinsiyetler arasındaki bu farklılığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Öte yandan birçok kişi deri döküntülerini de aşılamadan sonra gördüğünü söylüyor fakat vücudun virüsle savaşmakta aldığı bir önlem olarak bu durum da normal görülebilir. Çok çok nadir olan Anaflaksi denilen ağır alerjik reaksiyonlar da görülebiliyor.

İkinci Dozdan Sonra Yan Etkiler Daha Ağır

Moderna’nın ürettiği aşı mRNA aşısı olarak bilinen bir aşı türüdür. Bu aşı, vücudumuza Sars-COV-2 tipinde bir protein üretmesini ister ve bu proteine karşı savaşmasını öğretir. Böylelikle daha sonraki süreçte eğer kişi Covid19 virüsüne maruz kalırsa, bu aşı sayesinde virüse karşı savaşmak daha kolay olur. İlk doz, öncül olarak adlandırılır ve vücudun virüsü tanıması amaçlanır. Dolayısıyla ilk dozda vücudun tepkisi daha hafiftir. İkinci doz ise güçlendirici doz olarak adlandırılır ve görülebilecek yan etkiler daha şiddetlidir. Geçmişte yapılan araştırmalar, dava önce Covid19 hastalığını geçiren kişilerin daha şiddetli yan etkiler görebileceğini belirtiyor.

Moderna Aşısı ve Diğer Aşıların Yan Etkileri

Moderna aşısının yan etkisi tıpkı Moderna aşısı gibi mRNA aşısı olan Pfizer BionTech aşısının yan etkileri ile oldukça benzerdir. Moderna ve Pfizer tarafından üretilen aşıları olan kişiler; ilk dozdan sonra aşı bölgesinde ağrı ve kızarıklık gibi belirtilerin görüldüğünü belirtmiştir. İkinci dozda ise eklem ağrısı ve yorgunluk ortak belirtilerdir. Klinik deneylerde Johnson ve Johnson firması tarafından üretilen aşıların Moderna ve Pfizer tarafından üretilen mRNA aşılarına göre daha az yan etkiye sahip olduğu açıkça görülüyor. Moderna ve Pfizer aşısında iki doz gerekir ve bu nedenle ikinci dozdan sonraki yan etkiler daha fazladır. Bu nedenle Johnson ve Johnson firmasının aşısı daha az yan etkiye sahiptir. 47 milyon kişinin aşılanması ile beraber aşılama konusunda daha net bir tabloya bakıyoruz. Aşıların yan etkileri genellikle ağrı, ateş ve kızarıklık gibi belirtiler ile sınırlı kalıyor.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)