Moda Çekimi Nasıl Yapılır

Moda her kadını içene çeken sektörlerden biridir. Çünkü hepimiz iyi görünmeyi ve iyi giyinmeyi isteriz. Dergilerde, vitrinlerde gördüğümüz her kıyafet ve bütünüyle görünümü almak ister ve kendimizi içinde hayal ederiz.
Moda Çekimi Nasıl Yapılır

Moda sektörü her ne kadar oldukça ışıltılı ve cezbedici görünüyor olsa da; aslında arka planda yapılan her iş oldukça yorucu ve uzun saatler alan çalışmaları kapsayan bir sektördür. Şimdi daha az sezona evrilmiş olsa da; bir tasarımcı olduğunuzu ve bir yıla altı koleksiyon sığdırmaya çalıştığınızı hayal edin. Bu hem sizin hem de ekibinizin neredeyse nefes almadan sürekli çalışması demektir.

Değişen dünya koşulları elbette moda dünyasının da değişimine neden oldu. Artık altı değil, dört koleksiyon üretiliyor ve kıyafetlerin daha uzun süre kullanılabilir olması hedefleniyor. Çünkü artık gezegenimizi koruma zamanı.

Bir Moda Çekimi Nasıl Yapılır?

Moda çekimi yapıyor olmak kendi içinde bir kaç kola ayrılabiliyor. Marka için, dergi için, röportaj için ya da ürün için moda çekimi bunlardan bazılarıdır.

- Marka için moda çekimi; en sık gördüklerimizden biridir. Çünkü her marka yarattığı her koleksiyonun reklam ve PR çalışmaları için bu moda çekimlerini yapmak zorundadır. Bilboard, gazete, dergi ve televizyon gibi basılı ve görsel medyada gördüğümüz reklamlar bu çekimler kullanılarak hazırlanır. Öncelikle çekimde kullanılacak kilit parçalar belirlenir. Sonrasında manken seçimlerinin yapılacağı ajanslar ile görüşmeler gerçekleştirilir. Bu seçimde çekimi yapılacak olan kıyafetlerin renk tonları ve tarzları büyük önem taşır. Çünkü manken rengi iyi yansıtmalı ancak ürünün önüne geçmemelidir. Sonrasında çekim yeri belirlenir, çekim ekibi ile mekan ve zaman konuları belirlenir ve günün erken saatlerinden itibaren başlayıp, geç saatlerde sona erecek çalışmalar başlar.

- Dergi ve röportaj için moda çekimi; bir konu ya da konsept üzerinden hareketle yapılan çekimlerdir. Röportaj çekimleriyle aynı sürece sahiptirler ancak aradaki fark; röportaj çekiminde kişiye, sadece dergi için yapılan çekimde ise kullanılan ürünlere vurgu yapılmak istenir.

Eğer çekimlerin yapılacağı yer bir stüdyo ya da sokak değilse; tarihi dokuya sahip bir mekan ise ilgili semtin bağlı olduğu belediyeden izin alınması gerekmektedir. Ancak kullanılacak alan özel bir mülk ya da özel bir işletme ise o zaman mülk sahibi ya da yetkililerinden izin alınır. Çünkü çekimin yapılacağı gün ve saatlerde işletme ya da söz konusu mülk sadece çekim odaklı kullanılabilir.

Ekip; fotoğrafçı, kameraman, kuaför, makyöz ve stilistten oluşur. Özellikle sokak çekimlerinde sette bir karavan olması şarttır. Zira modellerin kıyafet değişimleri, saç ve makyajlarına yapılacak olan rötuşlar söz konusu olacaktır. Ekip için yemek vakti genellikle tek seferde olur. Tüm ekip aynı anda yemeğe çıkar ve geri döner. Zamanın efektif kullanılabilmesi çok önemlidir çünkü çekimde yer alan modellerin belli bir saatleri olur ve anlaşma saatini aştığınızda fazladan ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Çekimlerde kullanılacak olan tüm ürünler sponsorlardan temin edilebilir ve evraklı olarak teslim alınır, aynı şekilde evraklı, temiz ve alındığı gibi iade edilir. Bu süreç kişinin yapacağı işte devamlılığı için çok özel ve önemlidir.

Günün sonunda çok yorgun ve bitkin bir halde olunsa da; her iş gibi bu işi de severek yapan kimse bu yorgunluğu kalıcı olarak hissetmez.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)