Lenfoma Nasıl Beslenmeli?

Dengeli bir diyet yemek, herkesin sağlığını korumak ve sağlıklı kalması için gereklidir, ancak lenfomanız olduğunda daha da önemlidir.
Lenfoma Nasıl Beslenmeli?

Eğer zaten sağlıklı besleniyorsanız, diyetinizde çok fazla değişiklik yapmanız gerekmeyebilir. Normal şekilde yemeye devam edilebilir.

Bununla birlikte, lenfoma olmak, yiyecekler hakkında ne hissettiğinizi veya yeme yeteneğinizi değiştirebilir. Tedavinin veya lenfomanın yan etkilerinin ortaya çıktığı zamanlar olabilir. Bu durum yemek yemeyi ve içmeyi zorlaştırır. Bu nedenle sağlık ekibinizle besleme ihtiyaçlarınızı kararlaştırmanız gerekir.

Tedavi Sırasında İyi Beslenme Neden Önemlidir?

İyi beslenirseniz ve iyi yemeye ve içmeye devam ederseniz, lenfoma tedavileri, özellikle de kemoterapi belirtileri ile başa çıkmak daha kolay olabilir. Diyet alımınız yeterli kalırsa, daha yüksek doz kemoterapiyi daha az gecikmeyle ve daha az enfeksiyonla tolere edebilirsiniz. Yetersiz beslenmek hem duygusal hem de fiziksel olarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Sağlıklı beslenme her zaman önemlidir ancak lenfoma hastalığı tedavisi sırasında olduğu kadar önemli değildir. Normal bir diyetle yemeye devam edebiliyorsanız - ve iştahınız iyiyse - başlangıç kilonuz ne olursa olsun, tedavi süresince kilonuzu korumayı hedeflemelisiniz. Tedavinizin herhangi bir anında yeme ve içmeyle mücadele etmeye başlarsanız, sağlık ekibinizin bunu bilmesini sağlamanız önemlidir. Böylece daha fazla kilo kaybını önlemenin yollarını bulmanızda size hızla yardımcı olmaya ve destek olmaya başlayabilirler.

Lenfomanızın yiyecek hakkında ne hissettiğinizi etkilediği zamanlarda, normal diyetinizde değişiklik yapmanız teşvik edilebilir. Yine de yediklerinizi iyileştirmek için bazı değişiklikler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu nasıl başaracağınıza dair planlar yapmanız gerekebilir.

Enerji (Kalori)

Her gün doğru miktarda yemek önemlidir. Enerji alımınız çok düşük olursa, kilo vermeye başlayacaksınız, bu da yorgunluğun artmasına ve kan sayımlarının daha yavaş iyileşmesine neden olabilir.

Özellikle lenfomanız gece terlemeleri ve ateşle ilişkiliyse, normalden daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Diğer zamanlarda, enfeksiyonunuz varsa veya ateşiniz yükseldiğinde ve kemoterapi sırasında enerji ihtiyaçlarınız artacaktır.

Normal yediğinizi hissediyor ancak kilo vermeye devam ediyorsanız, bunu tıbbi ekibinizle veya diyetisyeninizle görüşün. Günlük diyetinizdeki enerji miktarını artırmak için bazı stratejiler düşünmeniz gerekebilir. İştahınız çok iyiyse ve büyük porsiyonlarda yiyorsanız, meyve ve sebzeler veya nişastalı yiyecekler gibi kalorisi daha düşük yiyecekleri doldurmayı hedefleyin.

Protein

Tedavi sırasında, özellikle vücudunuzun tedaviden sonra ek iyileşmeye ihtiyacı varsa, daha fazla proteine ihtiyacınız olabilir. Kırmızı et gibi protein açısından zengin bazı yiyeceklerin yenmesi zor olabileceğinden, birçok insan kemoterapi sırasında protein alımından endişe duymaktadır. Balık, süt, peynir, yumurta, kabuklu yemişler, tohumlar, fasulye ve bakliyat gibi oldukça iyi protein kaynakları vardır.

Vitaminler ve Mineraller

Günlük vitamin ve mineral gereksinimlerimiz nispeten azdır, bu nedenle genellikle belirli bir gıda grubunu veya türünü kısıtlamıyorsanız diyete ek yapmaya gerek yoktur. Bazen yeme ve içmeniz azalmışsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamak daha zor hale gelebilir.

Yeterince alıp almadığınız konusunda endişeleriniz varsa, bunu sağlık ekibinizle veya diyetisyeninizle görüşmelisiniz çünkü bazı takviyeler diğer ilaçlarla reaksiyona girebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Bazı vitamin ve minerallerin yüksek dozları tehlikeli olabilir. Sadece doktorunuz tarafından tavsiye edilirse takviyeleri alın.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)