Kuru Fırçalama Nedir Ve Vücut İçin Faydaları Nelerdir ?

Vücudunuza bakım yaparken bilmeniz gereken teknikler arasında kuru fırçalama tekniği bulunmaktadır. Popülerliği yeni olsa da kullanımı eskiden beri var olan bir tekniktir. Diş fırçalamak ve saç taramak gibi günlük bakım rutinlerinizde yer alması gereken bir uygulamadan kuru fırçalama tekniğinden biraz bahsedelim.
Kuru Fırçalama Nedir Ve Vücut İçin Faydaları Nelerdir ?

Kuru Fırçalama Nedir ?

At kılı bir fırça ile vücudun aşağıdan yukarıya fırçalandığı bir işlemdir. Kuru fırçalamanın vücuda olan faydaları zaman içinde gözle görülebilir derecede fark edilmektedir. Selülitlerde ve ölü derilerin atılmasında yardımcı olan bu teknik vücudun pürüzsüz ve sıkı görünmesini sağlamaktadır. Günde 10 dakika ayırıp bu uygulamayı yaparak vücudunuzun hakettiğinden daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru Fırçalamanın Faydaları Nelerdir ?

At kılı fırçası ile tarama ; Faydaları saymakla bitmeyen kuru fırçalama tekniği için bir at kılı fırçası edinmelisiniz.  Şimdi en çok bilinen faydalarına bir bakalım.

Kan dolaşımını arttırır;  Aşağıdan yukarıya yapılan fırçalamalar, fırçalama yapılan bölgelerdeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bundan dolayı cilt kendini daha hızlı iyileştirip kalitesini daha fazla arttırır.

Selülit görünümünde azalmalar sağlar ; Spordan sonra kuru fırçalama ile üst bacaklar fırçalandığında yapılan sporu desteklenmiş ve bacaklardaki selülitleri büyük oranda azaltmış olursunuz. Tek başına kuru fırçalamak işe yarasada beslenme ve spor ile eş zamanlı kullanıldığında selülitlerim azalması için büyük etkiler göstermektedir.

Lenfatik sisteme uyarıcılar gönderir ; Aşağıdan yukarıya taramalar yapmak bağışıklık sisteminin en önemli halkası olan lenfatik sistemi uyarılar göndermiş olur ve böylece düzenli olarak uygulandığında vücudu toksin maddelerinden arındırır.

Ölü derilerin atılmasına yardımcı olur ; Kuru fırçalama derinin üzerindeki soyulmaların atılmasında ve ölü deriden kurtulma da bizim büyük yardımcımız olmaktadır.

Gözenekleri temizler ; Yüzümüzden biliyoruz ki gözenekler, nefes almayan derilerin tıkanmasıyla oluşur. Vücudumuzdaki gözeneklerde aynı mantıkla çalıştıkları için fırçalama işlemi ile temizleyip nefes almalarını sağlayabiliriz. En az haftada 5-6 kere kuru fırçalama tekniği uygulamalısınız.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır ?

Kuru fırçalama yöntemi her zaman aşağıdan yukarıya doğru uygulanmalıdır. Vücudun istediğiniz bölgesinden başlayabilirsiniz. Kuru fırçalama sırasında teninize dokunan kuruluk hissini değiştirmek için tercihe göre bir vücut yağı da kullanılabilir. Böylece hem vücudunuz yumuşamış olur hem de güzel kokusuyla uygulama sürenizi arttırır.

Kuru fırçalama tekniği istenen her bölge için 10 tekrar halinde uygulanmalıdır. Fırçayı çok bastırmayınız ve yumuşak at kılı fırçası tercih ediniz. Kuru fırçalama tekniği belli bir süre yumuşak fırçayla ilerleyen günlerde ise sert at kılı fırçasının çevirebilirsiniz (bu selülit azaltmak için tercih edilebilir).

Kuru Fırçalama Yöntemini Ne Sıklıkla Yapabiliriz ?

Kuru fırçalamayı vücudun ne kadar isteyeceği ve ne kadar süre daha ihtiyacınız olduğu için değil vücut sağlığınız için devam etmelisiniz. Haftada 5-6 kere yaparak sürdürebilirsiniz. Ortalama 10 dakika kuru fırçalamaya ayırarak hiçbir şey kaybetmez hatta kazanırsınız. Kuru fırçalama yöntemi için en ideal zaman duştan önce ve spordan sonra olmaktadır. Duştan sonra vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayınız. Vücudu nemlendirip bakımınızı sonlandırabilirsiniz.

Son zamanlarda çok konuşulan kuru fırçalama tekniğinin faydalarına ve nasıl uygulanacağına baktık. Bu tekniği uygulayan kadınların çoğu etkilerinden memnun kaldıklarını ve vücut yağı ekleyerek 10 dakikadan fazla uygulamaya devam edebildiklerini söylemektedirler. Aslında kuru fırçalama tekniğinde aşağıdan yukarıya fırçalanması dışında kesin bir madde bulunmuyor. Kendi bakım rutininizi oluşturup kuru fırçalamayı da vücut bakım rutininize eklemenizde bir sakınca bulunmuyor. Sizde selülit ve ölü derilerden kurtulmak için 10 dakikanızı ayırmaya hazır mısınız ?

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)