Kışı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış mevsimi kapımızda. Yazın güneşli ve sıcak günlerinin yerini soğuk ve yağmurlu günler alıyor. Doğa yeni bir mevsime daha adım atarken vücudumuzu soğuklardan ve hastalıklardan korumak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için basit ama etkili önlemler alabiliriz.
Kışı Daha Sağlıklı Geçirmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Peki mevsim geçişlerinde özellikle de soğuk kış günlerinde daha sağlıklı ve dinç bir vücut için neler yapabiliriz?

Kış Mevsiminde Beslenme Alışkanlıkları

Kış soğuklarıyla mücadele edebilmek adına ilk adımı beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyerek atabiliriz. Soğuk havalarla birlikte hastalıklara karşı daha dirençsiz kalan vücudumuz, doğru besinler tüketildiği takdirde kendini korumaya daha elverişli hale gelmektedir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin tüketilmesi hastalıklarla savaşmada altın kuraldır. Bunun için mutlaka beslenme programlarımızda A, C ve E vitaminlerine yer vermeliyiz. Tam da mevsimi gelmişken; havuç, brokoli, ıspanak, karnabahar, nar, elma, portakal ve mandalina gibi besinleri beslenme listelerimize ekleyebiliriz. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemine destek olan prebiyotik ile zenginleştirilmiş kefir ve yoğurtlara da sofralarımızda yer vermenin oldukça etkili olacağını söyleyebiliriz.

Bu dönemde sadece yediklerimize değil aynı zamanda içtiklerimize de dikkat etmek oldukça önemlidir. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler yerine bağışıklık sistemini destekleyen ıhlamur adaçayı, kuşburnu ve yeşil çay gibi içecekleri tüketmek kış mevsiminde daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Deniz Ürünleri

Kış demek birçoğumuz için deniz mahsullerinin tadını çıkarmak demektir. Özellikle bu mevsimde sofralarımızda sık sık yer verdiğimiz balıklar ve diğer deniz ürünleri vücudumuzu güçlendiren önemli besin grupları arasında yerini almaktadır. Protein, vitamin, mineral ve omega 3 asitleriyle soğuk ile adeta aramıza bir kalkan oluşturan bu besinleri olabildiğince sık tüketmek hastalıklara karşı vücudumuzun savunmasını arttıracaktır.

Süt, Yumurta ve Peynir Üçlüsü

Her mevsim vücudumuzun protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan bu besin ürünleri doku yapımı ve onarımındaki önemli etkileriyle kışın da sıklıkla tercih edilmelidir. Özellikle enfeksiyon ile mücadele eden bir vücut için bu üçlünün yadsınamaz bir önemi vardır. Sabah kahvaltılarında farklı çeşitlerde tüketilen süt,yumurta ve peynir vücudun hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmasında oldukça etkilidir.

D Vitamini

Kış mevsiminde güneş ışınlarından çok daha az bir şekilde faydalanıyoruz ve vücudumuz D vitamini ihtiyacını tam olarak karşılayamıyor. Bu sebeple beslenme programlarımızda D vitamini içeren ton balığı, tatlı patates, mantar, istiridye, peynir ve yumurta sarısı gibi besinlere olabildiğince yer vermekte fayda var.

Egzersiz

Soğuk kış günlerinde yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ettik gerekli vitaminleri, proteinleri aldık. Peki yeterli mi? Yeterli olmasına elbette yeterlidir fakat vücut sağlığının temel yapı taşlarından birisi de harekettir. Gün içerisinde basit egzersiz programlarını uygulamak, beslenme programımızın işe yarama yüzdesini arttıracaktır. Daha sağlıklı ve dinç bir vücut için gün içerisinde ayıracağımız 20 dakika kış mevsimini daha kolay atlatmamızda etkili olacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)