Kırışıklar Neden Oluşur?

Yaşımız ilerledikçe vücudumuzda meydana gelen kırışıklıklar artmakta ve yaşlılığa doğru yavaşça yol almaktayız. Özellikle kadınların büyük sorunu haline gelen kırışıklıkların önüne geçmek mümkün mü ? eğer öyleyse neler yapmalıyız bu makalemde sizlere bundan bahsedeceğim.
Kırışıklar Neden Oluşur?

Kırışıklar Neden Oluşur?

Yaş ilerledikçe vücudumuzda oluşan bu cilt bozukluklarının, genetik olarak önüne geçmek mümkün olmasada bir kaç yönteme dikkat ederek daha genç görünmek tabiki mümkündür. Cilt, yaşı ilerledikçe kurumaya ve bundan dolayı kırışmaya başlar. Kırışıklık üzerine yapılan araştırmaların çoğu engellenemediğini ama geciktirmenin yolları olduğunu göstermektedir.

Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

  • Cilt sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli ve nemini korumalıyız. Yanlış yöntemlerle yüzümüzü veya cildimizi yormamalı böylelikle  tahriş ve lekelerin oluşmasının önüne geçmeliyiz.
  • Cildimizin nemini korumak demişken bunda bize en çok yardımcı olan şey sudur. Suyun hayatımızdaki öneminin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Cildimizin canlı, bakımlı ve genç görünmesini sağlamak için su tüketimini asla aksatmamalıyız çünkü erken yaşlardan itibaren su tüketme alışkanlığını kazanmış vücutların daha canlı ve genç göründüğünü gözle görünür derecede fark edebiliyoruz .
  • Cildinize güneş gibi uzun süre maruz kalımda zarar veren maddelerden uzak tutmalısınız. Cildinizi bu yönde korumak kırışıklıkların oluşmasını bir derece daha geçiktirecektir. Güneş koruyucusu olmadan güneşli bir günde dışarıya çıkmamalısınız.
  • Cildi destekleyen ürünlerle beslenmeli kolajen üretimini arttırmalısınız. Cilt kendini yenilemeyi bıraksa bile pürüzsüz olabilmesi için sağlıklı bir alt yapı ister. Şeker içeren yiyeceklerden uzak durunuz. Tükettiğiniz besinlerin fazla su içermesi ve sağlıklı olmasına dikkat ediniz.
  • Uzun süre kullanımda vücuda zararı olan sigara, alkol vb. maddelerin kullanımını mümkün olduğunca azaltmalı veya bırakılmalıdır. Sigara kullanan insanların ciltlerinde oluşan kırışıklıklar ve sigara kullanmayan insanların ciltlerinde oluşan kırışıklıklar oldukça farklı olmaktadır. Sigara kullanımı diğer sağlık sorunlarının yanında kişiyi yaşlandıran en büyük etmendir. Zararlı maddelerin kullanımından uzak durmak sizi kırışıklıklardan uzaklaştıracaktır.
  • Bazı araştırmacılara göre insanın uyku pozisyonu kırışıklıkların artmasına sebep olabiliyor. Özellikle yüz üstü uyuyan insanların sırt üzeri uyumaları tavsiye ediliyor ki yüzünüzdeki kırışıklıklar daha derin olmasın veya hiç oluşmasın. Saatlerce kırışmış bir yüz ile uyumak ciltte kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.
  • Mutlaka her sabah yüzünüzü yıkayın. Geceden kalan makyaj kalıntılarından veya cildinizin uykuda ürettiği sebumundan kurtulmak için harika bi yöntemdir aynı zamanda soğuk suyla cildinizdeki gözeneklerin harekete geçmesini ve canlanmasını sağlamaktadır.

Kırışıklıklardan Doğal Yöntemler İle Nasıl Kurtuluruz ?

Hassas bir cilde sahipseniz veya doğal yöntemler ile bakım yapmayı seviyorsanız bu yöntemleri gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Nemlendiri özelliği ile en çok tercih edilen doğal yöntemler arasındadır. Cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Özellikle kaz ayağı oluşumlarından kurtulmak isteyenler için birebirdir.

E vitamini

Kuru ciltler için nemlendirme özelliği ile kırışıkların önüne geçmektedir. Düzenli kullanımda cilt bariyerini güçlendirir ve cildi besler. Gece uyumadan önce cildinize uygulayabilirsiniz.

Salatalık

Kırışıklıkları azaltmasının yanında gözlerde oluşan koyu halkalarıda gidermektedir. Bünyesinde bulundurduğu su oranı ile tüketilmesi kadar maske olarak kullanımı da cilde çok faydalıdır. Dilim halinde kırışıklık olan bölgelerde salatalığı bekletebilirsiniz.

Portakal suyu

C vitamini deposu olan portakal, cildimize faydalı olmasının yanında maskesinin de sıkılaştırıcı etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Sıkılmış portakal suyunu pamuk yardımı ile kırışıklık olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Yoğurt maskesi

Önceden temizlenmiş olan cildinize yoğurt ve balı karıştırarak maske halinde uygulayınız. 5-10 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli uygulamanız halinde kırışıklıklarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)