Kilo Vermeye Yardımcı Mucize Besinler

Uzmanlar sık sık kilo vermek isteyen kişilere hiçbir besinin tek başına mucizeler yaratmayacağından bahsetmektedir. bu nedenle birbirine uyumlu ve kilo vermeyi destekleyecek besin kombinasyonları uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel bir beslenme programı dahilinde hazırlanmaktadır. Bu noktada bazı besinler diyet listelerinde sıkça yer almakta bazı besinlere ise yer verilmemektedir. Bizlerde makalemizde kilo kaybı yaşamak amaçlı düzenlenen beslenme programlarında mutlaka yer alması gereken 9 özel besinden bahsediyor olacağız.
Kilo Vermeye Yardımcı Mucize Besinler

Bu besinlerin önemi ile birlikte elbette ki tüketim miktarları da önem taşımaktadır. Ayrıca spor ve egzersizin yer aldığı hareketli bir yaşam, düzenli uyku, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı beraberinde kilo kaybı yaşanmasına da yardımcı olacaktır. Peki önem taşıyan bu dokuz özel besin nedir?

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi diyet ve beslenme programlarının vazgeçilemeyen önemli besinleri arasında yer almaktadır. Yüksek miktarda lif içermektedir ve tüketilmesi sonucunda tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olacaktır. Yoğurt ve süt ile tüketilmesi vücuda enerji sağlayacak ve uzun süre tok tutacaktır.

Sirke

Fermente edilmiş besinlerin vücut için ve bağışıklık sistemi için ne kadar önemli olduğundan uzmanlar sık sık bahsetmektedir. Yine önemli fermente besinlerden biri olan sirke, kahvaltı öğününden önce bir bardak ılık suyun içerisine bir yemek kaşığı ilave edilerek tüketilmesi ile metabolizmanın uyandırılması ve tokluk hissinin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Yoğurt

Yoğurt düzenli olarak tüketildiğinde kaliteli bir kalsiyum kaynağı ve bununla birlikte mide ve bağırsaklar için oldukça yararlı bir besin olarak sağlıklı beslenme programlarında yer almaktadır. Ayrıca yoğurt gün içerisinde iki kase tüketildiğinde kilo kaybi yaşanmasında da yardımcı olmaktadır. 

Yumurta

Kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta, diyet ve sağlıklı beslenme programlarının sabah kahvaltılarında vazgeçilmez bir besindir. Tok tutma özelliği sayesinde her gün kahvaltıda haşlanmış olarak tüketilen bir adet yumurta ile daha sağlıklı bir beslenme düzeni sağlanabilir.

Elma

Yüksek oranda lif kaynağı olarak tüketilen elma aynı zamanda içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücuda fayda sağlamakta, bağırsak sağlığını düzenlemekte, tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Tarçın

Vücuttan ödem atılmasına yardımcı olan ve detoks sularının olmazsa olmaz besinleri arasında yer alan tarçın, aynı zamanda kilo verdirme özelliğine sahiptir. En önemli etkisi ise kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Tüketilmesi halinde tokluk hissi vermekte ve aniden ortaya çıkan yemek krizlerinin engellenmesine yardımcıdır.

Somon

Önemli protein kaynaklarından biri olan ve tüketimi önem taşıyan somon balığı, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin vazgeçilmez bir besini olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerdiği yağ asitleri sayesinde hem kişilerin kilo kaybı yaşamasına hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Haftada en az bir defa mutlaka beslenme programına dahil edilmelidir. Ancak yağlı bir balık türü olması sebebiyle porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. 

Brokoli

Yüksek lif içeriği sayesinde brokoli, diyet programlarında vazgeçilmeyen bir besin olarak yer almaktadır. Kalorisi düşük ancak buna karşılık besin değeri büyük olan brokoli sayesinde tokluk hissinin uzun sürmesi ve düşük kalorisi sayesinde de kilo kaybı yaşanmasını desteklemektedir.

Kuruyemişler

Kaliteli protein, vitamin, mineral ve lif kaynağı olan kuruyemişler diyet ve sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez besinleri arasında yer almaktadır. Ancak yağ içeriği de zengin olan kuruyemiş çeşitleri ölçülü tüketilmeli ve porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Doğru miktarlarda tüketilmesi halinde kilo kaybında yardımcı olacaktır. 

Bilgi: Bazı besinler bazı rahatsızlıkların varlığı sonucunda tüketilmesi sakıncalı bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmaması ve porsiyon kontrolünün sağlanması halinde kilo kaybı yaşanmasında önemli yardımcılar olarak hayatınızda yer alabilir. 

 

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)