Kilo Vermemenizin 8 Nedeni

Bazen insanlar diyet yapabilir, egzersiz yapabilir ve kalorilerini takip edebilir ve her şeyi doğru yapabilir, ancak yine de kilo veremez. Bazen cevabı bulmak o kadar kolay değildir. İşte neden kilo veremediğinizle ilgili birkaç soğuk, sert gerçek.
Kilo Vermemenizin 8 Nedeni

Yaktığınız tüm kalorileri geri alıyorsunuz.

Egzersiz yaptığınızda ekstra kalori yakarsınız. Bu yüzden kilo verme denkleminde egzersiz çok önemlidir. Ancak birçok insan ne kadar yaktıklarını abartıyor ve hatta "Bugün egzersiz yaptım" bahanesini daha sonra fazla yemek, fazla içmek (alkol almak) veya aşırı şımartmak için kullanıyor. Kaç kez bir yemek cazibesiyle karşılaştınız ve "Bugün çalıştım, bu sefer sorun değil." Ya da "Bunu şimdi alacağım, ama yarın onu yakmak için çok çalış." Bu çok tanıdık geliyorsa, kilo vermemenizin önemli bir nedeni budur. Egzersizin kaybetmenize yardımcı olması için, yaktığınız tüm ekstra kalorileri yeniden almamalısınız. Ve çoğu durumda, aslında ne kadar kalori yaktığımızı abartıyoruz ve aslında ne kadar kalori yediğimizi hafife alıyoruz. Bu, 3 mil yürüyüşü (yürürken yakılan 240 kalori) o restoran yemeğini (1000+ kalori, kimse?),fark edebileceğinizden daha kötü bir durumda bıraktığı anlamına gelir: bir kalori fazlalığıyla. Bu size benziyorsa, egzersiz yapmadan önce ne yemeniz gerektiği ve egzersiz yaptıktan sonra ne yemeniz gerektiği konusundaki kılavuzlarımız ilginizi çekebilir.

Paket Servisi: Egzersiz, egzersizi daha fazla yemek için bir neden olarak değil, gerçekten fazladan kalori yakmak için kullandığınızda kaybetmenize yardımcı olabilir.

Hile yapmak için tek başına egzersize güveniyorsunuz.

Evet, egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir (ve sağlık açısından pek çok faydası vardır) çünkü vücut yağını düşürmek için gereken kalori açığını oluşturmanıza yardımcı olur. Ancak gerçek şu: Egzersiz tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Vurgu için tekrar söyleyeceğim. Kilo vermek için tek başına egzersize güveniyorsanız, zorlu bir savaşta savaşıyorsunuz demektir. 

Egzersiz kalori yakar, ancak insanların düşündüğü kadar değil. Günde kaç kalori yaktığınızı düşündüğünüzde egzersiz çok az yanar. Ve birkaç kalori bile yakmak çok zaman ve çaba gerektirir. Tam bir saatlik yoğun egzersiz, birçok insan için yalnızca 400-500 kalori yakabilir. Diğer taraftan, birkaç dakika içinde bile yüzlerce veya binlerce kalori yemek kolaydır. Ancak bu kalorileri dengelemek saatlerce egzersiz gerektirir. Diyetinizi değiştirmiyorsanız ve kalori alımınızı azaltmıyorsanız, tek başına egzersiz muhtemelen size pek yardımcı olmayacaktır. Dedikleri gibi, "kötü bir diyetten kurtulamazsınız." Zayıf veya yüksek kalorili bir diyeti hiçbir egzersiz telafi edemez. Optimum kilo kaybı sonuçları için her ikisine de (diyet ve egzersiz yoluyla kalori azaltma) sahip olmalısınız.

Çıkarım: Kilo vermenin en iyi yolu, yediklerinizi azaltmak ve yanıklarınızı egzersiz yoluyla artırmaktır - birini ya da diğerini değil.

Sandığınız kadar sağlıklı yemiyorsunuz.

Batı tarzı bir diyet yiyen Amerikalıların ve diğerlerinin birçok sağlık sorunu ve kilo sorunları olduğunu biliyoruz. İnsanların büyük çoğunluğu bugünlerde fazla kilolu. Yine de araştırmalar, insanların büyük çoğunluğunun sağlıklı beslendiğini düşündüğünü ve sağlıklı beslenmeyi bir öncelik olarak gördüğünü gösteriyor. Açıkçası, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, aşırı kilo ve obezitede sürekli artışlar görmeye devam edersek, o kadar iyi yemiyoruz.

Mesele şu: Hepimiz oldukça iyi yediğimizi düşünüyoruz. Oldukça kötü beslenen insanlar bile bunun o kadar kötü olduğunu düşünmüyor. Hiç kimse diyetinin oldukça sağlıksız olabileceğini gerçekten kabul etmek istemez. Hepimiz muhtemelen diğerlerinden daha iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Bu, özellikle diyetinizi arkadaşlarınızın, ailenizin veya iş arkadaşlarınızın yediklerini gördüklerinizle karşılaştırırsanız ve seçimlerinizin "daha iyi" olduğunu düşünürseniz geçerlidir. Bu gerçekten doğru olsun ya da olmasın, gerçek şu ki, insanların büyük çoğunluğu diyetlerini büyük ölçüde iyileştirebilir (ve muhtemelen yapmalıdır). 

Paket Servisi: Sağlıklı bir diyet için temel kurallara uymuyorsanız (bu, yalnızca kalori saymaktan çok daha fazlasını içerir) ve / veya yemeğinizi / beslenmenizi aslında siyah beyaz olarak nasıl toplandığını görmek için takip etmiyorsanız , gerçekten ne kadar "iyi" yediğiniz konusunda varsayımlarda bulunmayın. Araştırmalar, insanların yedikleri yiyecek miktarını hafife aldıklarını doğruluyor, bu yüzden etiketleri okuyun ve ölçün.

Yanlış tür egzersizler yapıyorsunuz.

Düzenli egzersiz yapıyorsanız, sağlığınızı iyileştirmek için zaten çok önemli bir şey yapıyorsunuz demektir. Ancak konu kilo vermek için egzersiz yapmaya geldiğinde, orada çok fazla kafa karışıklığı var. Bir gün kuvvet antrenmanının kilo vermenin en iyi yolu olduğunu duydunuz. Ertesi gün size kardiyoya odaklanmanız söylenir - ancak herhangi bir kardiyoya değil, aralıklara. 

Gerçek şu ki, her tür egzersiz kalori yakacak ve bu da kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak konu kilo vermeye gelince, mesele kalori yakmaktır. Ve çoğu durumda kardiyo, kalori yakan kraldır. Kilo verme sırasında ortaya çıkan kas kaybı miktarını azaltmak gibi kuvvet antrenmanı da (birçok nedenden dolayı) önemlidir, ancak bu genellikle büyük bir kalori yakıcı değildir. Dolayısıyla, kilo verme stratejiniz olarak neredeyse sadece kuvvet antrenmanına güveniyorsanız, geri tepebilir.

Çıkarım:  En iyi egzersiz planı, kalori yakmak için kardiyoyu vurgular, ancak yine de yağsız kasları korumak için kuvvet antrenmanı içerir. Her ikisi de önemlidir; hiçbir seçenek her şeyi yapamaz.

Yeterince tutarlı değilsin.

Bu son 5-10 kiloyu kaybetmek veya bir platonun üstesinden gelmek için mücadele ederken, çabalarınızdaki tutarlılık daha da önemlidir. Pek çok insan bir seferde günler veya haftalarca katı diyet ve fitness programlarına sadık kalıyor, ancak alışkanlıkları yeterince uzun süre tutarlı değil. "Amaç ne!" Tam bir yemek yeme festivaline giderken birkaç gün spor salonunu atlarken düşünebilirsiniz. Belki birkaç gün "yolunda" bile kalmazsınız, bunun yerine bir gün doğru yemek yersiniz, sonra da vagon düşer.
 
Ya da belki alışkanlıklarınızda oldukça tutarlı hissediyorsunuz, ancak ara sıra bir dilim doğum günü pastası veya arkadaşlarla içki içmek, ara sıra olandan daha sık oluyor. Standart porsiyon boyutunun 4-5 katı olan (ve fiziksel olarak mümkün göründüğünden daha fazla şeker ve yağ içeren) o restoran tatlısını yemek, bütün hafta içtiğiniz tek tatlı ikram olsa bile, gerçekten ölçülü olarak sayılmaz. Ölçülülük, sadece ikramların veya dinlenme günlerinin sıklığına değil, aynı zamanda miktarına da uygulanmalıdır. Porsiyon kontrolü alıştırması yapın - böylece aşırıya kaçmayın ve kendinizi geri almayın.

Çıkarım: Doğru beslenin ve olabildiğince tutarlı egzersiz yapın ve kendinizi şımartmaya gelince hem ölçülü hem de porsiyon kontrolü uygulayın.

Doğru şeyleri ölçmüyorsunuz.

Pek çok insan, giysi boyutlarını kaybetmelerine rağmen tartının hareket etmediğini gördüklerinden şikayet ediyor. Daha zayıf olduklarına dair bu açık işaretlere rağmen, yine de tartının değiştiğini görmek istiyorlar.
Vücut şeklinizde veya boyutunuzda başka gelişmeler olduğunu fark ederseniz, yağ kaybedersiniz. Tartı her zaman kilo verdiğinizi yansıtmayabilir - ancak sonuçta, ilerleme kaydettiğinizi gösteren, vücudunuzun şekli ve sahip olduğunuz yağsız kas miktarıdır.

Paket Servisi: Kilo kaybınızı ölçmek için sadece tartıya güvenmeyin. Bu numara size bilmeniz gereken her şeyi gerçekten anlatmayacaktır.

Kilo vermenize gerek yok.

Sağlıklı bir BMI veya sağlıklı aralıkta bir vücut yağ yüzdesindeyseniz, muhtemelen herhangi bir sağlık veya tıbbi nedenlerden dolayı kilo vermenize gerek yoktur. Yine de, kendini beğenmişlik uğruna, hatta atletik performansınızı iyileştirmek için biraz kilo vermek isteyebilirsiniz. Zaten kabul edilebilir bir kilodayken kilo vermek istemenin doğasında yanlış olan hiçbir şey yoktur. Ancak, kaybedecek çok az vücut yağınız olduğunda, bu bazı insanlar için son derece zor olabilir.

Vücudunuz genellikle ağırlık bakımından olduğu yerde olmaktan memnun. Birçoğu için, vücutları iyi, doğal bir ağırlık gibi hissettiği şeye alışmıştır - bu sizin idealiniz olmayabilir. kafanızdaki ağırlık. Vücudunuzun yağ oranını düşürmek ve daha fazla zayıflamak kesinlikle mümkündür, ancak çoğu zaman çok fazla kilosu olan birinin vereceğinden daha fazla adanma ve zaman alacaktır. Bazıları için, orta bir miktar yerine diyet veya aşırı egzersiz yapmayı içerebilir. Ancak özen ve biraz deneyle, oraya varabilirsiniz - özellikle burada özetlenen diğer ipuçlarını takip ederseniz (tutarlılık 1 numara).  

Sonuç: Kaybedecek daha az yağınız olduğunda, yol daha zor ve daha uzun olabilir; tutarlılık anahtardır!

Altta yatan bir sorununuz var.

Her şey başarısız olduğunda ve programınıza - ve buradaki tüm tavsiyelere - gerçekten bağlı kaldığınızda ve hala kilo vermiyorsanız, gizlice, bunu açıklayacak bir tür altta yatan tıbbi probleminiz olmasını düşünebilirsiniz - yavaş bir tiroid, Bir tür hormonal bozukluk veya bir hap patlatan bir şey düzeltebilir ve sonra sihirli bir şekilde kiloları eritmeye yardımcı olabilir. Belirli tıbbi sorunları olan veya belirli ilaçları kullanan kişilerin kilo vermede sorun yaşayabileceği doğru olsa da, çoğu insan yediklerinden daha fazla kalori yakmakla sürekli mücadele ettikleri için kilo vermekle mücadele ediyor. Bunu yapmanın tek yolu, yemeğinizi dürüst ve doğru bir şekilde izlemek, ölçmek ve tartmak ve artan fiziksel aktivite yoluyla fazla kalori yakmaktır.  

Sonuç: Burada tartışılan her şeyi ve daha fazlasını gerçekten denediyseniz ve sadece ilerleme kaydetmediyseniz, altta yatan herhangi bir sorunun mevcut olup olmadığını görmek için tıbbi sağlayıcınıza danışmanızın bir zararı olmaz.

Her şeyi doğru yapmanıza rağmen kilo verememenizin birkaç diğer yaygın nedeni:

  • Uykudan kaçıyorsunuz.
  • Kalori tahmini için standart formüllere uymuyorsunuz.
  • "Hile günleriniz" sizi aldatıyor.
  • Kronik stresle mücadele ediyorsunuz.
  • Çok fazla veya çok az karbonhidrat, protein veya yağ yiyorsunuz.

Kilo vermek basit görünüyor ama kolay olmuyor. Ancak sizin gibi birçok insan savaştı ve kazandı - siz de yapabilirsiniz. Sadece tutarlı olun. Takip edin, takip edin, takip edin. Yardım ve destek isteyin. Ve yavaş ama emin adımlarla oraya varacaksınız

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)