• Anasayfa
 • Diyet
 • Kilo Vermek için Mutfağınızı Düzenlemenin Daha Akıllı Yolları

Kilo Vermek için Mutfağınızı Düzenlemenin Daha Akıllı Yolları

İster bir rapor üzerinde çalışıyor, ister kitap yazıyor, ister yorgan dikiyor olun, önemli bir projeye başlarken, ilk adımlarınızdan biri muhtemelen çalışma alanınızı hazırlamak ve düzenlemek olacaktır. Sizi raydan çıkaracak veya dikkatinizi dağıtacak gereksiz bir karmaşa olmaksızın, gerekli tüm aletler elinizin altında olduğunda üretken olma olasılığınız daha yüksektir.
Kilo Vermek için Mutfağınızı Düzenlemenin Daha Akıllı Yolları

Muhtemelen hayatınızın en önemli projesi olan bir kilo verme yolculuğuna çıktığınızda, mutfağınızı organize etmek ve düzenlemek için biraz zaman ayırmanız gerektiği mantıklıdır. Doğru yiyecekleri doğru miktarlarda seçmenin yanı sıra, bu yiyecekleri uygun şekilde saklamak, sonuçları ne kadar çabuk görmeye başladığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

"Baharatlarımın ve çeşnilerimin hesaba katılmasını, kilerimin iyi stoklanmış olmasını ve buzdolabımın hafta boyunca yetecek kadar yiyecekle dolu olmasını seviyorum. Yemek pişirmeye başladığımda, düzenli bir mutfağa sahip olmak, etrafta dolaşmama ve eşyaları daha verimli ve hızlı bir şekilde hazırlamama yardımcı oluyor . "

Aşağıda tavsiye edilen adımları atarak, mutfağınızın sizi başarıya hazırladığından ve sizi günaha karşı koruduğundan emin olabilirsiniz.

Buzdolabının Düzenlenmesi

Haftalık temizlik yapın: Bu çok gibi görünebilir, ancak karşılığını aldığınız çabaya değer. Haftada bir kez buzdolabınızı temizlemek - diyelim ki, her pazar akşam yemeğinden sonra - atılması gereken bozulmuş yiyecekleri bulmanızı, artıkları görebileceğiniz bir yere koymanıza olanak tanıyacaktır.

Çiğ yiyecekleri altta saklayın : Çiğ etleri (çözülen et dahil) buzdolabının altına sarın ve saklayın. Bu, et veya kümes hayvanlarından elde edilen çiğ suların meyve ve sebzelerinize damlamasını önler.

Sebze çekmecenizi sık sık temizleyin: Araştırmalar sebze çekmecesinin mikroorganizmalarla dolu olduğunu söylüyor. En iyisi haftada en az bir kez sabunlu suyla temizleyip bozulmuş ürünleri atmaktır.

Buzdolabınızı fazla paketlemeyin: Kapıyı her açtığınızda bir şeylerin düşmesi ya da ihtiyacınız olanı bulmak için etrafı kazmak zorunda kalmanız sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, çok fazla yiyecek israfına yol açabilir. Hafta boyunca size yetecek kadar depolamanızı ve gerektiğinde yenilemenizi öneriliyor.

Kilerin Düzenlenmesi

Düzenli olarak temizleyin: Temiz ve düzenli bir kiler, bir sonraki alışveriş gezisi için alışveriş listenize eklemeniz gerekenleri görmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, ihtiyacınız olan bir şeyleri hareket ettirmek zorunda kalmadan bulabileceğiniz için yemek pişirme daha hızlı olacaktır. Zaten sahip olduğunuz eşyaları yanlışlıkla satın almayacağınız için organize bir kiler de para tasarrufu sağlayabilir.

Dökülmelerden kaçının: Açık ambalajların yeniden kapatılabilir plastik torbalarda veya açıkça etiketlenmiş kaplarda saklanmasını önerilir. Gıdayı orijinal ambalajında ​​tutma eğilimindeyseniz, daha sonra plastik bir poşete koyup ne olduğunu anlayabilirsiniz. Haşere istilasını önlemek için herhangi bir dökülme oluşursa derhal temizlenmelidir.

Tarihleri ​​izleyin: Mümkün olduğunca en yakın "son kullanma" tarihine sahip paketleri kullanın. "Son kullanma" tarihini geçen ürünlerin yenmesi yine de güvenli olabilir, ancak tadı daha az taze olabilir ve daha az besin içerebilir.

Yiyecek türüne göre düzenleyin: Hayatı kolaylaştırmak ve temel malzemeleri daha erişilebilir hale getirmek için kilerinizi yiyecek türüne göre düzenlemeyi deneyin. Hamur işleri, kepekli tahıllar, kuruyemişler ve kuru meyveler, kahvaltılık yiyecekler, atıştırmalıklar ve konserve ürünlerini sakladığı alanlar belirleyin.

Dolapların Düzenlenmesi

Baharatları temiz tutun: Birçok tarifte baharat gerekir ve her kavanozun maliyeti oldukça yüksektir. Baharat alanını düzenli tuttuğunuzda ve elinizde ne olduğunu bildiğinizde, çift satın alma riskini azaltabilirsiniz.

Dolaplarınıza bahar temizliği yapın: Yiyecek depolamayan dolaplar bile düzenli olarak temizlenmelidir. Yılda bir veya iki kez, her şeyi çıkarın ve birikmiş olabilecek kırıntıları veya kiri temizleyin. Bu aynı zamanda bir yuva yapmaya başlamış olabilecek böcekleri yakalamak için de iyi bir yoldur.

Çeşnilere dikkat edin: Sriracha ve balzamik sirke gibi onsuz yaşayamayacağı bir avuç çeşniye sahiptir. Bölgeyi düzenli olarak temizleyin, böylece sık kullandığınız çeşnileri tam olarak saklayabilir ve kullanım sürelerini geçmiş olanları atabilirsiniz.

Çekmecelerin Düzenlenmesi

Kırıntıları çekmecelerden çıkarın: Gümüş eşya çekmeceleri zamanla kırıntı ve toz biriktirme eğilimindedir. Birkaç haftada bir tüm kapları çıkarın ve çekmecelerin veya gümüş eşya tutacaklarının içini silin.

Bulaşıklar üzerindeki envanteri kontrol edin: Ara sıra, kaplarınızı değiştirmeniz veya eklemeniz gerekebilir. Örneğin, sık sık tahta kaşık ve çırpma teli ile değiştirilmelidir. Bir sarımsak presi, ölçü kapları ve kaşıkları, çırpma teli, spatula ve mutfakta kullanmak istediğiniz diğer gereçler gibi temel özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun.

Gümüş çatal bıçakların yıkanmasını kolaylaştırın: Mutfağınızda eşyaların daha iyi akmasını sağlamak için gümüş eşyaları, yıkandığı ve kurutulduğu yere yakın bir yerde, genellikle lavabonun yanında saklayın.

Olması Gereken 12 Mutfak Eşyası

 • Pişirme spreyi
 • Tuz
 • Karabiber
 • Zeytin yağı
 • Bal
 • Taze limon (meyve suyu ve lezzet için)
 • Taze sarımsak
 • Tam tahıllar (kinoa, farro, kahverengi pirinç)
 • Düşük sodyumlu konserve nohut ve fasulye
 • Yulaf ezmesi
 • Fındık (badem, ceviz, kaju)
 • Fındık ezmesi (fıstık, badem veya ayçiçeği tohumu yağı)
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)