Kilo Vermek İçin En Etkili Ve Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Günlük hayat içerisindeki çeşitli sebeplerden ötürü fazla kilo alınabilir. Yağ oranının yükselmesine ve kilo almaya en çok etki eden kullanılan besinlerdir. Eğer doğru ve sağlıklı yiyecekler yeterli miktarda tüketilirse yağ yakmak ve kilo vermek oldukça kolay bir hale gelecektir. Kan şekerini gün içerisinde dengede tutmak ve acıkmayı azaltmak için bazı besinleri beslenme planına dahil etmek gerekir. Üstelik son derece lezzetli ve faydalı tarifler de yapmak mümkündür. Sıkıcı olmayan ve sürdürülebilir bir beslenme planı oluşturmak burada önemlidir.
Kilo Vermek İçin En Etkili Ve Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Ve Kepeği

Yulaf Ezmesi içerdiği besin profili açısından tok tutma özelliğine sahiptir. Doğal olarak içerisinde glutene benzer fakat daha kolay sindirilebilir bir protein içerir. Bu protein beraberinde düşük glisemik endeksi ile beraber aniden ortaya çıkan açıkları ortadan kaldırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir kriter vardır. Yulaf ezmesi tüketirken 100 gram üzerine çıkmamak gerekir. Aksi taktirde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Ayrıca karbonhidrat oranı yüksek olduğundan fazla almamak gerekir. Beraberinde mutlaka bir tatlı kaşığı kadar yulaf kepeği de eklenmelidir. Çünkü tahıllar için kepek çok önemlidir. İçerisinde yoğun vitamin, mineral ve protein bulundurur. Ayrıca lif oranının yüksek olması sayesinde sindirim sistemine epey faydası vardır.

Siyah Ve Beyaz Kinoa

Kinoa genetiği değiştirilmemiş nadir besinlerden birisidir. Yüksek protein ve lif oranıyla vücut için çok faydalıdır. Geçmişten bu yana büyük krallıklar tarafından yoğun rağbet görmüştür. İçerisinde bazı özel etken maddeler bulundurur. Bu maddeler insana düzenli kullanımda büyük bir enerji kullanımı sağlar. Kasları güçlendirici etkisi vardır. Uzun süre tok tutar. İştahı kapatmak veya açmak için kullanmak mümkündür. Kilo vermek için öğlen veya akşam yemeğinde bir porsiyon olarak tüketmek yeterli olacaktır. Beraberinde çiğ veya haşlanmış sebzeler kullanmak etkisini arttıracaktır.

Tam Taneli Siyez Buğdayı

Ülkemizin binlerce yıllık süreç içinde korunmuş ender türlerinden birisi de siyez buğdayıdır. Organik olarak elde edilerek 14 kromozomlu yapısı korunur. Bu nedenle düşük gluten oranı vardır. Bu sayede vücut ödem toplamaz. Yüksek biyo-yararlılık ile proteinlerin emilim oranı çok fazladır. Vücutta zararlı bir etki yapmaz. Doğal ve korunmuş olması sebebiyle epey besleyicidir. Kan şekerini hızlıca yükseltip düşürmez. Sonuç olarak da uzun süre boyunca açlık çekilmez. Yemek yeme isteği sürekli ortaya çıkmaz. Bu da kilo vermek ve sağlıklı olmak için önemlidir. Siyez buğdayının çeşitli şekillerde kullanımı vardır. Bulgur halinde pilav veya köfteler yapılabilir. Ezmesi kahvaltıda kullanılabilir. Tam olarak öğütülmesi halinde elde edilen undan birçok hamur işi yapılabilir. Hem sevilen tariflerden vazgeçilmemiş hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmiş olur.

Siyah Yabani Pirinç

Pirinç denilince akla genellikle baldo türü gelir. Oysa pirincin birçok türü vardır. Siyah pirinç de bunlardan birisidir. İçerisinde yoğun olarak antioksidan bulundurur. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirir. Yabani pirinç olarak bilinir. Bu nedenle sert ve kabuklu bir yapısı bulunur. Kendine has aminoasit profili vardır. Düşük glisemik endeksi sayesinde kan şekerinin dengesini bozmaz. Uzun süre tok tutar. Hatta acıkma hissi gün boyu ortadan kalkabilir. Kilo vermede en etkili ve en sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasındadır. Kan hücrelerinin meydana gelmesinde de etkilidir. Bu sayede kilo verirken çok cılız kalmanın önüne geçilir. Ayrıca dünya genelinde yer alan süper besinler listesinde ilk sıralardadır. NASA tarafından önemli konulardaki çalışanlara ve astronotlara verilir. Çünkü vücudun sağlıklı ve temiz kalmasını sağlar. Pişme süresi uzundur. Uzun süre ve düzenli kullanımda kullananlar fit bir görünüm kazanabilirler.

Turuncu Tatlı Patates

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok tüketilen besinlerden birisi de patates olmuştur. Fakat patatesin de farklı birçok türü bulunur. Bunlar arasında en sağlıklı olan tatlı patates olarak bilinen ve rengi turuncu tonlarında olandır. Nişasta oranı düşük ve lif oranı yüksektir. Bu yüzden az miktar tüketimde dahi midede tokluk hissi oluşturur. Ayrıca çok güzel ve özel aroması vardır. Yapısı sert olduğundan sindirimi uzun olabilir. Bu da doğal olarak kan şekerini dengede tutar. Beraberinde et ve balık gibi protein kaynakları kullanılması faydasını artırır. Akşam yemeklerinde bir porsiyon olarak tüketilmesi yeterli olur. Kısa zaman içerisinde vücuttaki yağlar yakılır ve ödem atılır. Hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermeyi sağlar. Etkileri gözle görülür bir şekilde hızlıca meydana gelir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)