Kilo Vermek İçin Aralıklı Oruçta Ne Yenir?

Kilo vermek istediğinizde ne yaparsınız? Cevabınız muhtemelen diyet ve egzersiz. Bu doğru cevap, ancak son birkaç yılda çok dikkat çeken üçüncü bir yol daha var. Aralıklı oruç denir.
Kilo Vermek İçin Aralıklı Oruçta Ne Yenir?

Aralıklı oruç bir diyet değildir; gönüllü oruç zamanları arasında belirli programlar etrafında yemek yemenin bir yolu. (Plana bağlı kalmaktan endişe ediyorsanız, yaşam tarzınıza uyacak şekilde özelleştirilmiş yemekleri kolayca sipariş edebilirsiniz,  farklı seçenekler için Yemek Teslimat Uzmanlarına göz atın ).

Ama aralıklı oruç hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradasınız . Peki aralıklı oruç sırasında ne yemelisiniz? Ve bunun faydaları nelerdir? Cevapları aşağıda bulacaksınız.

Aralıklı Oruç Çeşitleri

Öncelikle yemeniz ve yememeniz gerekenlere geçmeden önce aralıklı oruç çeşitlerinden bahsedelim. Temel olarak dört ana çeşidi vardır ve öğünleriniz seçtiğiniz yönteme göre değişir.

Bu türler şunlardır:

  • Ye Dur Ye
  • Alternatif Gün Orucu
  • Savaşçı Diyeti
  • 5:2 Diyeti

Ye dur ye yöntemi, haftada iki kez 24 saat hiçbir şey yememeniz anlamına gelir. Örneğin, bir gün son yemeğinizi akşam 6'da yediyseniz, ertesi gün akşam 6'ya kadar hiçbir şey yiyemezsiniz. Alabileceğiniz tek şey su veya sade kahve gibi sıfır şekerli içeceklerdir.

Alternatif gün orucu adı verilen ikinci yöntem, gün aşırı oruç tutmayı içerir. Maceranıza aralıklı oruçla başlamak istiyorsanız bu yöntem önerilmez. İki günde bir öğün atlamak kulağa biraz aşırı geliyor.

Sizin için üçüncü seçenek ise savaşçı diyet yöntemi olarak adlandırılıyor. Bu tür aralıklı oruç sırasında, az miktarda meyve ve sebze yersiniz ve ardından geceleri büyük bir öğün yersiniz.

Ve son olarak, sözde 5:2 Diyeti olan dördüncü seçenek. Yeni başlayanlar için muhtemelen en iyi seçimdir. Bu diyet sırasında haftada beş gün yemek yersiniz ve kalan iki gün için kalori alımınızı 500-600'e düşürürsünüz.

Aralıklı oruç için birkaç örnek daha var, bu yüzden aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğiniz var. Ve artık onları bildiğinize göre, makalenin sonuna gidebilir ve başlığına cevap verebiliriz.

Aralıklı Oruç Sırasında Ne Yenir?

Daha önce de belirtildiği gibi, aralıklı oruç bir diyet değildir. Ne anlama geliyor? Bu, bunu yaparken belirli öğünlere bağlı kalmanız gerekmediği anlamına gelir. Yine de, sonuçları en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, yapışmanız gereken belirli yiyecek türleri vardır.

Her şeyden önce, oruç tutmanın belirli bir süre yemek yememek anlamına geldiğini unutmayın. Bu yüzden kendinizi atıştırmalardan uzak tutmak için yüksek lifli ve yüksek proteinli yiyecekler yemelisiniz. Bu, yeme süreniz boyunca çok fazla et, balık, soya peyniri, fındık yemek anlamına gelir.

İkinci olarak, aralıklı oruç sizi yeme aralığınız sırasında aldığınız kalorileri azaltmaya zorlamasa da, onları izlememeniz gerektiği anlamına gelmez.

Aralıklı orucun sizin için çalışmasını istiyorsanız, kalori başına besin değeri yüksek yiyecekler yemelisiniz.

Aralıklı oruç tutarken hatırlamanız gereken üçüncü şey ise bol su içmektir. Bazen aç olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak gerçekte sadece susamışsınızdır. Su içmek vücudunuzun nemli kalmasını sağlar ve çabalarınızı en üst düzeye çıkarır.

Su dışında bol miktarda siyah çay veya meyan kökü bitki çayları içebilirsiniz. Neden? Çünkü bu tür içeceklerin iştah kapatıcı etkileri vardır.

Aralıklı Orucun Faydaları

Tamam, ama aralıklı orucun faydaları tam olarak nedir ve gerçekten denemeye değer mi? Ana avantaj kilo kaybıdır, ancak bunun dışında sizi denemeye ikna edebilecek birkaç tane daha var.

İlk olarak, aralıklı oruç vücudunuzdaki insülin seviyelerini azaltır. Bu, vücudunuzun depolanmış yağları daha verimli kullanmasını sağlar.

İkincisi, kan basıncınızı ve iltihaplanma seviyenizi düşürür. Kalp krizi ve diğer kan ve kalp ile ilgili problemlerin olasılığını azaltır.

Bu üç ana etkinin dışında aralıklı oruç, vücudunuzun kas yapmasına ve iyileşme süreçlerinin aktivitesini artırmasına yardımcı olabilir.

Sadece aralıklı orucun herkes için olmadığını unutmayın. Herhangi bir genel sağlık sorununuz varsa denememelisiniz. Ancak genel olarak oldukça sağlıklıysanız ancak fazla kiloluysanız ve biraz kilo vermek istiyorsanız aralıklı oruç harika bir seçenek olabilir.

Özet

Gördüğünüz gibi, aralıklı oruç kilo vermenin harika bir yoludur, aynı zamanda sağlığınızı ve genel refahınızı güçlendirmenin de harika bir yoludur. Ve bu bir diyet olmadığı için sizi en sevdiğiniz yemekleri yemeyi bırakmaya zorlamaz.

Sadece kendinizi önceden hazırladığınızdan emin olun, böylece tam olarak ne yaptığınızı ve ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Neyse ki, yaşam tarzınıza daha uygun olanı seçebilmeniz için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda aralıklı oruç yöntemi var.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)