Ketojenik Diyet Nedir? Ketozis Nedir?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilen ve merak edilen diyetler arasında ketonojik diyet yer almaktadır. Sağlıklı bir diyet programının yağ yakımını desteklemesi gerekmektedir. Ketojenik diyet programında vücudun yağ yakımı üst düzeylerde sağlandığı için daha kısa süre içerisinde kalıcı kilo verilmesi sağlanmaktadır. Bundan dolayı da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.
Ketojenik Diyet Nedir? Ketozis Nedir?

Sağlıklı yaşam ve yağ yakımı konusunda son derece başarılı olan, kısa süre içerisinde etkilerini gösteren ketojenik diyet başlangıç aşamasında bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle mutlaka diyetisyeniniz ile görüştükten sonra ketojenik diyet uygulamasına geçmeniz tavsiye edilir.

Ketojonik diyet program içeriği, düşük karbonhidrat yüksek yağ tüketimini destekleyen bir beslenme programı içermektedir. Ketonojik diyette protein tüketimi de sınırlıdır. Ketojenik diyet vücut yapısında ketozis modunu aktif etmeyi amaçlamaktadır. Birçok kişi ketojonik diyet ile sağlıklı beslenme ve kalıcı kilo vermeyi hedeflemektedir. Bunun yanı sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu keton seviyesine ulaşmak için de oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ketojenik diyette vücudun fiziksel ve zihinsel aktivitesini de artırmayı amaçlamaktadır.

Ketozis Nedir?

Ketozis, birçok kişi tarafından az bilinen, insan vücudunda enerji kaynağı olarak kullanılan bir yapıdır. Keton adı verilen küçük enerji molekülleri üretimini sağlayan ketojonik diyette elde edilen ketozis vücutta glikoz az olduğu zamanlarda kullanılan alternatif bir enerji kaynağıdır.

Ketojonik diyet uygulandığı zaman vücut neredeyse tamamı enerji üretmeye başlamaktadır. Sadece yağ kullanarak çalışmaya başlayan vücut, böylece yağ yakımı için hücrelere ulaşması kolay hale gelmektedir.

Kimler Ketojonik Diyet Yapmamalı?

  • İnsülin veya ilaç kullanımı gerektiren diyabet hastalıkları
  • Emziren anneler
  • Yüksek kan basıncı tedavisi gören kişiler

Ketojonik Diyet Programında Neler Tüketilmeli?

Doğal yağlar, et, balık ve deniz mahsülleri, yumurta, peynir, sebze tüketimi ketojonik diyete uygun besin kaynakları olarak ön plana çıkmaktadır.

Ketojonik diyet yaparken ketozis üretimini hızlandırmak için karbonhidrat tüketimi terk edilmelidir. Günlük 20 gram karbonhidrat tüketimine izin verilmektedir. Vücutta ketozis üretimi için 50 gram karbonhidrat tüketimi yeterlidir. Bu sınır aşılmamalıdır. Ketojenik diyet yapan kişilerin aynı zamanda nişasta ve şeker bakımından zengin besinler yani makarna, pirinç, ekmek, patates tüketilmemelidir.

Ketojonik Diyet Yaparken Neler İçilmeli?

Diyet yaparken sıvı tüketimi hem sağlıklı bir yaşam hem de yağ yakımının kolaylaşması için çok önemlidir. Ancak tercih edilen içecekler çok önemlidir.

Ketojonik diyet yaparken su, kahve, çay tüketimi serbesttir. Ancak çay ve kahve tüketirken şeker, krema, tatlandırıcı içermemesi gerekir.

Ketojonik Diyet Neden Tercih Edilmelidir?

Ketojonik diyet, en düşük karbonhidrat içeriğine sahip diyet olduğu için sık tercih edilmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda ketojonik diyet yapan kişilerin diğer diyetleri yapan kişilere göre daha hızlı ve kolay kilo verdiği de görülmektedir.

Ketojonik diyeti bir yaşam şekli olarak benimseyen kişilerde tip2 diyabet ihtimali en aza inmektedir.

Fiziksel olarak faydalarını hissedeceğiniz ketonojik diyet, aynı zamanda zihinsel aktiviteler konusunda da oldukça başarılıdır. Özellikle odaklanma kabiliyetinde artış gözlemlenir.

Ketojonik Diyet Faydaları

Ketojonik diyet, kişilere kolay, kalıcı ve sağlıklı kilo verme avantajı sağlarken sağlık için de birçok avantajı bulunmaktadır. Ketojenik diyeti hayatında bir beslenme tarzı olarak uygulayan kişilerin kalp hastalıkları ihtimali düştüğü görülmektedir. Aynı zamanda kişilerde kanser hücrelerini aç bırakacak şekilde bir beslenme şekli olduğu için kansere yakalanma ihtimali de düzenli ketojonik diyet yapan kişiler de yarıya düşmektedir.

Beyin hastalıkları ve nörolojik sağlık sorunlarına faydalı olduğu bilinen ketojonik diyet ile ilgili yapılan araştırmalarda bu şekilde beslenen alzheimer hastalarında iyileşme görüldüğü de bilimsel olarak kaydedilmiştir.

Ketojonik diyet Yan Etkileri ve Zararları

Ketojonik diyete yeni başlayan kişilerde ilk bir iki haftalık süre içerisinde baş ağrısı, ağız kokusu, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kötü uyku, kabızlık, bulantı, mide bozukluğu, huysuzluk, düşük libido, beyin bulanıklığı yan etkileri görülmektedir. Bu tür yan etkiler görüldüğünde bir diyetisyen ile görüşüp size uygun bir diyet programı ile daha sağlıklı ve rahat bir diyet süreci geçirmeniz mümkündür.

Sağlıklı olan bireylerin çoğunda olumsuz bu yan etkiler görülmeden bu ketojonik diyet programları uygulanmaktadır. Tüm diyet programlarında olduğu gibi bir uzman takibinde uygulanması sağlığınız için önemlidir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)