Katejonik Diyette Yenebilecek Yiyecekler

Katejonik diyet, son zamanların en popüler diyetlerinden biri olarak bilinir. Yapılan araştırmalar, karbonhidrat bakımından fakir fakat yağ oranı bakımından zengin olan bu diyetin kilo vermeye, diyabet hastalığına ve epilepsiye iyi geldiğini gösteriyor. Üstelik yapılan bazı ön incelemeler de bu diyetin kanser türlerine, Alzheimer hastalığına ve diğer rahatsızlıklara da iyi geldiğini gösteriyor. Öte yandan bazı araştırmalar ise bu diyetin uzun vadedeki etkinliğini ve güvenilirliğini araştırıyor. Katejonik diyet, karbonhidrat alımını 20 ile 50 gram arasında sınırlasa da birçok besleyici gıda bu tanıma rahatlıkla uymaktadır. Bu içerikte katejonik diyet yaparken tüketebileceğiniz bazı besinleri bulabilirsiniz.
Katejonik Diyette Yenebilecek Yiyecekler

Balık ve kabuklu deniz ürünleri, katejonik diyet için en uygun besinlerin başında yer alır. Somon ve diğer balık türleri; B vitamini, selenyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Öte yandan bu balıklar karbonhidrat içermemektedir. Öte yandan kabuklu deniz ürünlerinin karbonhidrat içerip içermediği değişkenlik göstermektedir. Örneğin karides ve birçok yengeç türü, karbonhidrat barındırmazken diğer kabuklu deniz ürünlerinde karbonhidrat bulunmaktadır. Bu ürünlere de katejonik diyetinizde yer verebilirsiniz fakat bu ürünlerin az miktarda olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra somon, sardalye, orkinos ve diğer yağlı balıklar Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Düzenli olarak balık tüketmek, zihin sağlığını korumak için de son derece önemlidir.

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler

Nişasta içermeyen sebzeler, kalori ve karbonhidrat miktarı bakımından da düşük oranlara sahiptir. Öte yandan bu sebzelerde başta C vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral bol miktarda bulunur. Lif içeren sebzeler ve diğer bitkiler, tıpkı diğer karbonhidratlar gibi sindirilir. Birçok sebzenin net karbonhidrat oranı oldukça düşüktür fakat patates ve pancar gibi bazı sebzelerden birkaç tane bile tüketseniz günlük karbonhidrat ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Üstelik sebzelerin birçoğu vücudun serbest radikallere karşı mücadele etmesine olanak sağlayan serbest radikallerin de üretilmesine olanak sağlar. Üstelik lahana, brokoli ve karnabahar gibi sebzeler, kanser ve kalp hastalığı riskini düşürmesi ile bilinmektedir. Düşük kalorili sebzeler, yüksek kalorili yiyecekler için iyi bir alternatif olabilir.

Peynir Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Bir şarküteriye gittiğinizde yüzlerce çeşit peynir bulabilirsiniz. Şanslısınız ki bu peynirlerin birçoğu karbonhidrat bakımından fakir ve yağ bakımından oldukça zengindir. Örneğin bir dilim çedar peyniri; 1 gram karbonhidrat, 6,5 gram protein ve bol miktarda kalsiyum içerir. Peynirlerde doymuş yağ oranı genellikle yüksektir fakat bu durumun kalp sağlığına bir zararı yoktur. Üstelik bazı araştırmalar, düzenli olarak peynir tüketmenin kalp hastalıklarına iyi geldiğini de kanıtlamıştır. Ayrıca düzenli olarak peynir tüketmek, yaşla birlikte görülen kas ve güç kaybının önüne geçilmesine de olanak sağlar.

Bolca Avokado Tüketin

Avokado, oldukça faydalı bir besin olarak bilinir. Yaklaşık 100 gramlık bir avokado, 9 gram karbonhidrat içerir. Üstelik bu karbonhidratların 7 gramı lif olarak geçer ve dolayısıyla avokadonun net karbonhidrat miktarı 2 gramdır. Ayrıca avokado, başta potasyum olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda potasyum tüketmek, katejonik diyeti de daha kolay yapmanızı sağlar. Tüm bunların yanı sıra avokado, kolesterol ve trigliserid seviyesinin de düşmesine fırsat tanır.

Kırmızı ve Beyaz Et

Kırmızı ve beyaz et, katejonik diyetin en önemli besin maddelerinden birkaçı olarak bilinir. Taze kesilmiş kırmızı ve beyaz et, karbonhidrat içermez ve başta B vitamini olmak üzere birçok mineral ve vitamin içerir. Üstelik hem kırmızı hem de beyaz et, iyi birer protein kaynağı olarak kabul edilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)