Kas Gerginliğine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Kas gerginliğine iyi gelen doğal yöntemler
Kas Gerginliğine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Kas gerginliğine iyi gelen doğal yöntemler; ağrılara iyi gelen bitkiler, masaj yaparak gergin kasları rahatlatmak için kullanılan bitki bazlı yağlar ve kas spazmlarını azaltmak için yapılan egzersizlerdir. Önde gelen kas gerginliğine iyi gelen doğal yöntemleri  açıklıyoruz:

Zeytinyağı

Zeytinyağı eskiden beri her derde deva olarak bilinir. İçerdiği Oleokantal enzimi sayesinde doğal bir iltihap giderici (anti-inflammatory) etkisi vardır; bu  sayede gergin  kasları rahatlatmak için kullanılabilir. Oda ısısında ya da çok az ısıtılarak zeytin yağıyla kaslara masaj yapmak, kas ağrılarını azaltarak rahatlama sağlar.

Papatya

Papatyanın ağrı kesici özelliği vardır ve içinde antioksidan da barındıran bir bitkidir. Papatya çayı rahatlatma özelliği sayesinde genellikle stresli durumlarda veya uyku problemi çektiğimizde kullandığımız bir doğal ilaçtır. Bu bitki aynı zamanda sindirim sistemi ve mide problemlerine de iyi gelir. Rahatlatma ve ağrıyı azaltma özelliği onu doğal kas gevşetici yapıyor. Bir fincan papatya çayı ağır bir günün sonunda veya spordan sonar sizi ve kaslarınızı rahatlatacaktır. Yeterli gelmezse papatya yağıyla ağrıyan bölgeler papatya yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı

Kas gerginliğine iyi gelen doğal yöntemler içinde olmazsa olmazı tatlı badem yağıdır. Tatlı badem yağının kas gevşetme özelliği ve aynı zamanda ağrı kesici etkisi vardır. Bu sebepten dolayı kas spazmlarını azaltmak için ve romatizma etkisi ile oluşan ağrılara tatlı badem yağıyla veya zeytinyağı ve tatlı badem yağı karışımıyla masaj yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Badem yağının içerisinde bulunan A, B ve E vitaminleri sayesinde, başka yağlar gibi sivilce yapmaz ve hatta sivilceyi kurutmak ve lekelerden kurtulmak için bile kullanılabilir, bu yüzden sivilce oluşumundan korkmadan rahat rahat masaj için kullanabilirsiniz.

Lavanta

Lavantanın rahatlatma ve gevşetme özelliği vardır. Baş ağrısı, stres, uykusuzluk ve gergin kasları rahatlatmak için, aromatik yağ olarak evde bulundurabilir veya lavanta çayı demleyerek rahatlayabilirsiniz.

Biberiye

Biberiyenin faydaları saymakla bitmez. Bu bitkiyi genellikle et bazlı yemeklerde güzel kokusu için kullanırlar. Zayıflama çaylarının olmasa olmazıdır bu bitki! İçinde pek çok vitamin ve antioksidan barındırır ve bu sayede nörolojik  hastalıklar, hafıza sorunları ve bağışıklık zayıflığının birebir ilacıdır. Ama en önemlisi kas spazmlarını azaltmak için olan kullanımı; belki fark etmemişsinizdir ama çoğu kas gevşetici kremlerinin ve ilaçlarının içinde biberiye özü (rosemary extract) bulunur. Gergin kasları rahatlatmak için bu bitkiyi baharat olarak, yağını vücuda sürerek veya çay gibi demleyip içerek kullanabilirsiniz.

Zencefil

Zencefile alerjiniz yoksa evinizden eksik etmeyin. Bu doğal mucize mide problemlerine, düşük bağışıklık seviyesine, solunum sorunlarına iyi geldiği gibi, kas gerginliğine de iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Zencefilin de iltihap giderici özelliği vardır ve bu sayede spordan oluşan kas spazmlarını rahtlatmak için kullanabilirsiniz. Hatta  kireçlenme (Osteoartrit) sorunu olanların kullandıkları ilaçlarda da zencefil özü bulunmaktadır. En yaygın şekli zencefili bal ve tarçınla karıştırarak ağrıyan yere merhem gibi sürmektir.

Zerdeçal

Zerdeçal yeni yeni evlerimize ve mutfaklarımıza girmeye başladı. Onu bazen baharat olarak bazen demleyerek tüketiyoruz ama çoğumuz şifalı dedikleri bu bitkinin faydalarından habersiziz. Zerdeçal deri enfeksiyonları, sindirim sorunları, artirit ve kemik hastalıklarına iyi geldiği gibi, kasları güçlendirmek için de  kullanılıyor; Bunun sebebi bitkinin iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde kas gerginliğine iyi gelen doğal yöntemler listesinin içine girmezse olmazdı!

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)