Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz , yaz mevsimini müjdeleyen bir meyvedir. Yazın sofraların vazgeçilmez olan karpuz , sofralarımızda kimi zaman tek başına , kimi zaman peynir ile kimi zamanda soğuk bir içecekle damak tadımıza hitap eder. Yazın vazgeçilmez meyvesi olan karpuz hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşarak , karpuzun faydaları nelerdir? , Karpuzun zararları nedir? Karpuzun besin değerleri ve bilmediğiniz diğer faydalarından bahsedeceğiz.
Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzu kestiğimizde görüntü olarak her ne kadar su ve şekerden oluşmuş olsa da karpuz içerisinde bol miktarda vitamin , mineral ve antioksidanlar bulunur. Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde böylesine yararlı bir besinin faydaları ve zararlarından sizlere bahsetmek istedik. İşte karpuzun faydaları…

Karpuzun Kalbe Faydası : Karpuz içerisinde likopen denen bir madde var. Likopen maddesi hücrelerin herhangi bir hasar almaması için koruma görevi yapar. Özellikle likopen maddesi kalp krizi riskini azaltır.

Karpuzun Astıma Faydası : Karpuz içerisinde bulunan C vitamini ve besleyici öğeler sayesinde astım gelişme riski çok düşüktür.

Karpuzun Hipertansiyona Faydası : Karpuz , hipertansiyonun kontrol edilmesine yardımcı bir gıdadır. Karpuz içerisinde yer alan magnezyum , potasyum ve amino asitler sayesinde kan damarlarının sağlığını korur. Bunların dışında doku sertleşmesini de önlerken düzenli bir kan akışının sağlanması için çalışır. Tansiyon hastalığı olan birisi doktoruna sorarak günde içeceği 1 bardak su ile tansiyonunu düzene sokmaya yardımcı olabilir.

Karpuzun Diyete Faydası : Karpuz , kalorisi çok düşük bir gıdadır. Bu nedenle kilo vermek için ideal bir besin olmasının yanında karpuz tokluk hissi de yaratır. Böylece daha az yemek yiyerek daha iyi bir diyet yapabilirsiniz. Yaz diyetlerinin bir çoğunda karpuz bulunur. Hatta yaz diyeti yapanlara tavsiyemiz tatlı niyetine karpuz yemesi çok daha iyidir.

Karpuzun Göze Faydası : Karpuz , beta karoten bakımından zengin olduğu için vücudunuzda A vitaminine dönüşür. A vitamini de gözler için çok yararlı bir vitamindir. Gözlerinizi korumanın yolu karpuzdan geçer. Aynı zamanda A vitamini ve karpuz içerisinde bulunan likopen maddesi ile birleştiğinde göz retinasında pigment üretimine yardımcı olur. Bu duruda da gece körlüğü ve sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıkların önüne geçer ve gözü korur.

Karpuzun Böbreklere Faydası : Karpuz doğal bir idrar söktürücüdür ve böbrek için çok yararlı bir besindir. Böbreklerden zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda böbrekleri de temizler. Bunların dışında karpuz , kan içerisinde yer alan ürik asidin düşmesini sağlar. İdrar yollarında sorun olanlar veya idrara çıkmakta zorlanan kişilere bol bol karpuz yemesini veya karpuz suyu içmesini tavsiye ederiz.

Karpuzun Cilde Faydaları : Karpuzun cilde faydaları saymakla bitmez. Ancak karpuzun bilinen en önemli faydalarından birisi yaşlanmayı geciktirir ve cildi gerginleştirir. Ciltte zaman içerisinde oluşan kırışıklık ve cilt lekelerine karşı savaş açan bir besindir. Karpuz içerisinde bol miktarda vitamin , mineral ve likopen maddesi bulunduğundan dolayı tam bir antioksidandır. Aynı zamanda idrar sökücü olduğundan dolayı vücudu çok iyi temizler. Bu da insanın cildini beslerken kırışıklıkları giderir.

Karpuz aynı zamanda doğal bir toniktir. Cildinizin iyi bir görünüme kavuşabilmesi için cildinize karpuz ile masaj yapabilirsiniz. Bir karpuz dilimi ile cildinize masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika cildinizde bekletin. Sonrasında cildinizi yıkayabilirsiniz. Karpuz aynı zamanda kuru ciltlere çok iyi gelir. Bu nedenle kuru cilde sahip olan kişiler karpuz ve bal ile cildine masaj yaparak uyguladıklarında bir haftada yumuşacık bir cilde sahip olabilirler.

Karpuz ve Sivilce Tedavisi : Karpuz, ciltte oluşacak sivilceleri önler ve doğal bir çözüm yöntemi olarak tüketilir. Eğer cildinizde sivilce çıkmamasını istiyorsanız , karpuz suyu ile cildinize masaj yaparak cildinizi sivilceye karşı koruyabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey cildinizi temizlemek. Sonrasında ise karpuz suyuna batırdığınız bir parça pamuk ile cildinizi silmektir. Sildikten sonra 15 dakika bekleyin ve cildinizi temizlemeyi unutmayın.

Karpuzun Kemiklere Faydası : Karpuz içerisinde bulunan likopen ile kemiklerin daha sağlamlaşmasını sağlar. Likopen bakımından çok zengin olan karpuz ve diğer likopen içeren meyveler kemikleriniz için çok yararlıdır.

Karpuzun Diğer Faydaları

- Karpuz içerisinde bulunan arginin maddesi cinsel isteği arttırır.

- Karpuz günlük enerjinizi arttırmada önemli rol oynar. Normal enerjinize % daha fazla enerji sağlar.

- Bağışıklık sistemini korur ve destekler.

- Karpuz aynı zamanda güneş yanıkları için de kullanılır. Güneş yanığı için bir dilim karpuz ve rendelenmiş salatayı -karıştırarak , güneş yanığı olan bölgeye sürüldüğünde güneş yanığını iyileştirdiği görülmüştür.

- Karpuz , böbrek taşlarını temizleyen bir özelliğe de sahiptir.

Karpuzun Besin Değerleri Nedir?

Aşağıdaki besin değerleri bir dilim karpuz yediğinizde vücudunuza giren besin değerlerini göstermektedir.

- Kalori: 46,2 ( Günlük ihtiyacın %2’si )

- Toplam Karbonhidrat: 11,6 gram ( Günlük İhtiyacın %4’ü )

- Toplam Yağ: 0,2 gram

- Protein: 0,9 gram

- A Vitamini: 876 IU ( Günlük İhtiyacın ’i )

- C Vitamini: 12,5 mili gram ( Günlük İhtiyacın !’i )

- E Vitamini: 0,1 mili gram

- K Vitamini: 0,2 mcg

- Tiamin: 0,1 mili gram ( Günlük İhtiyacın %3’ü )

- Riboflavin: 0,0 mili gram ( Günlük ihtiyacın %2’si )

- Niyasin: 0,3 mili gram ( Günlük İhtiyacın %1’i )

- B6 Vitamini: 0,1 mili gram ( Günlük İhtiyacın %3’ü )

- Folat: 4,6 mcg ( Günlük İhtiyacın %1’i )

- Pantotenik Asit: 0,3 mili gram ( Günlük İhtiyacın %3’ü )

- Kolin: 6,3 mili gram

- Betain: 0,5 mili gram

- Kalsiyum: 10,8 mili gram ( Günlük İhtiyacın %1’i )

- Demir: 0,4 mili gram ( Günlük İhtiyacın %2’si )

- Magnezyum: 15,4 mili gram ( Günlük İhtiyacın %4’ü )

- Fosfor: 16,9 mili gram ( Günlük İhtiyacın %2’si )

- Potasyum: 173 mili gram ( Günlük İhtiyacın %5’i)

- Sodyum: 1,5 mili gram

- Çinko: 0,2 mili gram ( Günlük İhtiyacın %1’i )

- Bakır: 0,1 mili gram ( Günlük İhtiyacın %3’ü )

- Manganez: 0,1 mili gram ( Günlük İhtiyacın %3’ü )

- Selenyum: 0,6 mcg ( Günlük İhtiyacın %1’i )

- Florür: 2,3 mcg

- Su: 141 gram

Karpuzun Zararları

Her şeyin fazlası zarardır. Mesela karpuz içerisinde bulunan potasyum ve likopen fazla alındığında mide bulantısı, ishal, şişkinlik gibi sorunları getirebilir. Karpuz içerisinde şeker bulunduğundan şeker hastalarına fazlası çok zararlıdır.

Böbrek rahatsızlığı olanlar karpuzu kontrollü bir şekilde ve doktoruna sorarak tüketmelidir.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)