• Anasayfa
  • Diyet
  • Karahindiba Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Karahindiba Çayı

Karahindiba Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı şifasıyla hayatımızda yer edinen bitki çaylarından biri. Genelde doğada kendiliğinden yetişen bu bitki, hemen herkesin farkında olup ya da olmadan karşılaştığı bitki türlerindendir.
Karahindiba Zayıflatır Mı? Göbek Eriten Karahindiba Çayı

Herkesin en az bir kere beyaz pamuktan tüyleri ile üfleyerek uçuşturduğu bu bitki karahindibanın tohumlaşmış halidir. Yöresel birçok adı olan bitkinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Köklerinden dahi kahvenin yapıldığı bu bitki çay severler içinse karahindiba çayı ile bu bitki tam bir şifa deposu diyebiliriz.

Karahindibanın Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Gıda ve ilaç sektöründe kullanımı yaygın olan karahindibanın antioksidan olma, kan şekerini düzenleme, kolesterolü ve kan basıncını düşürme, kansere karşı koruma, sindirim sistemini düzenleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kilo vermeye yardımcı olma gibi sağlığa birçok katkısının olduğu ile ilgili bilimsel araştırmalar vardır.

Karahindiba otu yemeklerde, salatalarda kullanımı yaygın bir ottur. Kurutulmuş haliyle çay olarak da tüketilir. Bu şifalarından faydalanma yollarından biri olan karahindiba çayızamanla daha da popüler bir bitki çayı haline gelmiştir. Kalsiyumca zengin oluşu kemik gelişiminde önemli katkı sağlamakla birlikte, özellikle kadınlarda sıkça rastlanan kemik erimesi problemine karşı, çocuklarda da kemik gelişiminde faydalı olmaktadır. Karahindibanın çiçeğinden çıkan süt, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyon gösterilmemesi adına bu aşamada krem ya da merhemin doktor kontrolü ile alınması uygun olacaktır.

Karahindibanın Kilo Vermeye Etkisi

Fazla kilo problemi olan kişilerin en büyük şikâyeti tokluk hissini alamamalarıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda karahindiba çayının zayıflama sürecinde tüketilmesi kişilerin tokluk süresinin arttırmasında katkı sağladığı görülmüştür. Kilo verme aşamasında birçok metabolik bozulmalar gerçekleşme oranı da artmaktadır. Kan değerlerini düzenleyici etkisi sayesinde bu süreçte kişilerde yaşanacak halsizlik durumunu da azaltmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Güçlü bir antioksidan olma özelliği taşıyan bu çay sindirim sistemini de düzenleyerek kişilere rahat bir süreç geçirmelerini sağlar. Ilık bir şekilde ve kahvaltıdan önce yarım bardak, kahvaltıdan sonra yarım bardak şeklinde tüketimi önerilir. Güçlü bir idrar sökücü özelliği ile detoks çayı olarak da kullanılabilir. Aşırı tüketiminde çeşitli yan etkileri olabilir. Kullanım sıklığı önemli bir konudur.

Göbek Eriten Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

Karahindiba tozu, zencefil, kakule ve nane karışımını su ile kaynatarak çayı süzün, içine adlandırma amaçlı bal da ekleyebilirsiniz. Böyle bir çayı günlük diyetinize dâhil ederek göbek bölgenizdeki istemediğiniz o yağlı görüntüden zamanla kurtulabilirsiniz. Karahindiba çayı tek başına da lezzetli bir çaydır, fakat aromasını daha da güzelleştirmek adına sadece birkaç tane karanfil ile de tatlandırarak içebilirsiniz. Bir süre demlenerek yapmanız bitkinin özünün çaya olan etkisini artıracaktır.

Karahindiba çayı kilo vermenizde ekili olacak bitki çaylarındandır. Sağlığa birçok olumlu etkisi de bu süreçte yaşanacak metabolik olaylardan kaynaklı vücuttaki tahribatı azaltacaktır. Kişi karahindiba çayı içerek göbek yağlarını eritmenin yanında sağlığını da düzene sokmuş olacaktır.

Sonuç olarak düşük kalorisi ile ancak güçlü besin kaynaklarıyla da karahindibayı farklı şekillerde tüketmek mümkün. Vücuttaki yağ emiliminizi azaltıp, su atmanıza da yardımcı olan bu bitkiyi kilo verme sürecinde çay olarak tüketmek, içinde bulunduğunuz süreci hızlandırmada katkı sağlayacaktır. Vücudun ödem tutmasını da engelleyen bu çay diyetisyenlerin de favorileri arasında. Hiçbir çayda olmadığı gibi bu çay da kilo vermede tek başına yeterli değildir. Sporla ve beslenmenizi düzene sokarak, kalori açığı oluşturmanın yanında diyetinize karahindiba çayını da eklerseniz kilo verme sürecindeki beklentinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)