Kantaron Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı neye iyi gelir kantaron yağı nasıl üretilir kantaron yağının faydalarını ele alacağımız bu metinde sarı ve kırmızı kantaron yağın farklarından da bahsederek bu hem besin hem de doğal ilaç vasfındaki bu bitkisel yağı değerlendireceğiz.
Kantaron Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Vücudun dışından içine cilt sorunlarından iç rahatsızlıklara kadar kantaron yağı neye iyi gelir hangi durumlarda nasıl kullanımı vardır sıralamadan önce bakalım kantaron yağı nedir ve nasıl üretilir öğrenelim.

Kantaron Yağı Nedir?

Sarı ve kırmızı olarak iki şekilde bulunabilen kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı nedir detaylıca öğrenelim. Sarı kantaron bitkisi halk arasında koyunkıran bazı yörelerde kılış otu bazı bölgelerde ise mayasıl otu diye tanınır. Sarı kantaron yağı da bu bitkiden üretilen bitkisel bir yağdır.

Kantaron Yağı Nasıl Üretilir?

İnsanların birçok farklı şikayetine alternatif çözüm olabilen kantaron yağı, genellikle sarı kantaron bitkisinden elde edilir. Kantaron yağı nasıl üretilir merakınızı gidermek için birkaç madde ile üretim sürecini özetleyelim.

  • Güneşli aydınlık bir havada tam açmış canlı canlı sarı kantaron çiçekleri toplanır.
  • Sonra bu çiçekler hassas bir bezin içine alınıp yavaş yavaş ezilir.
  • Ezilen posaya zeytinyağı eklenir, bulunabilen en doğal zeytin yağı tercih edilmeli ya da keten tohumunun yağı da eklenebilir,
  • Oluşturulan karışımın ağzı ince bir bezle kapatılıp ara sıra karıştırılarak bir ay civarında bekletilir.
  • Son aşamada ise karışım süzülüp sağlıkla saklamaya uygun bir kapta muhafaza edilerek lazım oldukça kullanılır.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kırdan bayırdan toplanıp ev koşullarında kolayca hazırlanan Kantaron yağı alternatif tıp alanından bitkisel tedavi yöntemlerine insanların hasta olmaktan korunmasından yaşlanma süresini uzatan etkisine, vücuttaki fonksiyonları düzenleyip sıhhatli yaşama destek olan çok faydalı bir bitkisel yağdır. Kantaron yağının faydaları nelerdir alt başlıklar halinde hangi durumlarda nasıl kullanılacağına dair açıklamalarımıza başlayalım.

Kantaron Yağının Ağrı Kesici Faydaları

Kantaron yağı vücudumuzda çeşitli sebeplerle oluşabilecek ağrıların hafifletilmesinde etkili bir tedavi sunar. Özellikle romatizma ve iltihaplı eklemlerin ağrısında tesiri kullananları memnun edici seviyededir. Kantaron yağının ağrı kesici faydaları olarak burkulma durumlarında, dirsek ve sinir rahatsızlığının ağrılarında kullanılabilir. Kantaron yağı ve hindistan cevizi yağı karıştırılarak bu ağrı hissedilen bölgelere sürüldüğünde etkisi daha da artacaktır.

Kantaron Yağının Enfeksiyon Tedavisine Faydaları

Birçok vücut sıkıntısına iyi gelen kantaron yağının enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakterilerin yanında mantar zararlı hücrelerine karşı direnç göstermesi doğanın bize bir armağanıdır. Kantaron yağının enfeksiyon tedavisine faydaları deride görülen enfeksiyonlar başta olmak üzere ayak mantarı, akne sorunu gibi rahatsızlıklarda iyileştirici etkiler göstermektedir. Deri üzerine sürülerek uygulanabilen kantaron yağı enfeksiyon ya da başka bir sebeple oluşan yaralarda ve yanıklarda iz kalmaması açısından da estetik faydalara sahiptir. Kantaron yağının kullanılmasında dikkat edilecek husus ise kişilerin özellikle çocuk yaştakilerin alerji durumu gözetilerek uygulanmalıdır.

Kantaron Yağının Saç Bakımına Faydaları

Bitkisel yağların arasından faydaca öne çıkan ve tedavide kullanımı oldukça yaygın olan kantaron yağı vücudun deri kısmına ek olarak saçlar için içerisinde bulunan mineral ve vitamin bileşenleriyle canlandırıcı ve güçlendirici olarak kullanılabilir. Kantaron yağının saç bakımına faydaları arasında kepek oluşumunun önlenmesinden, saç kırıklarının azaltılmasına, dökülen saç probleminden güzel görünen saçlara kavuşulmasına kadar çok sayıda etkisi sayılabilir. Kantaron içeren bakım kremlerinin yanı sıra argan yağı ile beraber kullanılan şampuanlarla saçlara bakım yapıldığında sayılan etkilerin kuvveti artacaktır.

Kantaron Yağının Sindirim Sistemine Faydaları

Şifa deposu kantaron yağı yalnızca vücudun dış görünüşüne ya da sıkıntılarına değil iç işleyişini de olumlu yönde etkileyen tedavi amaçlı kullanılan bir üründür. Çok az miktarda tüketimi bile sindirim sisteminde düzelmelere destek olan kantaron yağının sindirim sistemine faydaları gaz sancılarının hafifletilmesi, karın ağrısına iyi gelmesi olarak çeşitlendirilebilir. Sindirim sistemine faydaları için kantaron yağı tek başına ya da yoğurtla tüketilebilir. Ayrıca bitki çaylarına katılarak da böbreklere iyi gelir. Ağız yoluyla tüketilecek kantaron yağı besinini kullanırken 4-5 gram geçilmemelidir.

Kantaron Yağının Cilt Bakımına Faydaları

Hücre yenilenmesi üzerine de önemli etkileri bulunan kantaron bitkisinden üretilmiş yağlar başka bir ürünle karıştırılmadan direk cilde uygulanabilir. Yaşlanma karşıtı bu ürün ciltte oluşması muhtemel kırışıklıkların minimuma indirilmesinden, cildin elastiklik seviyesinin artırılmasına, ciltteki lekeleri azaltmasından pürüzleri yok edip cildi her türlü dış etkene karşı muhafaza eden kantaron yağının cilt bakımına faydaları bunlar sınır değil. Cilt renginin tenin bazı bölümlerde farklılaştığı durumlarda düzenli kullanılması çok iyi sonuçlar doğurur.

Kantaron Yağının Menopoz ve Adet Dönemine Faydaları

Kadınların adet dönemlerinde ve menopoz başlangıcı zamanında yaşadıkları şiddetli ağrılar için kantaron yağı kullanmaları yaşadıkları sancılı süreci ferahlatabilmektedir. Kantaron yağının menopoz ve adet dönemine faydaları ve etkilerini görmek için nasıl kullanılacağını da bilmemiz önemlidir. Kantaron yağı ile yapılacak masaj öncesi kantaron yağı ile susam yağı benzeri daha ince bir yağ ile inceltilerek önerilir. Masaj yapılmasına ek olarak duş alınacak suya üç dört damla kantaron yağı eklenerek ağrı ve sancılarda rahatlama sağlanabilir.

Kantaron bitkisinin kırmızı ve sarı renkteki iki çeşidinden daha sık tercih edilen sarı kantarondan üretilen kantaron yağı neye iyi gelir, hangi durumda nasıl bir kullanımla etki gösterir açıklayarak bu deva dolu bitkisel yağı tanıtmaya çalıştık.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)