Kanser Çeşitleri ve Belirtileri

İnsan vücudu organlardan ve organlar da hücrelerden oluşmaktadır.
Kanser Çeşitleri ve Belirtileri

Vücudumuzun en küçük yapıları olan hücreler bölünebilme özelliğine sahiptirler. Sahip oldukları bu özellik sayesinde vücudumuzda oluşabilecek herhangi bir hasar da hasar alan bölgenin iyileşmesi mümkündür. Sağlıklı hücreler bölünme zamanını ve miktarını kendi ayarlayabilme özelliğine de sahiptir.

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan ve halen tam bir çözümü bulunamayan kanser, kanser hücrelerinin yol açtığı bir hastalıkltır. Kanser hücreleri, sağlıklı hücreleri gibi belirli bir miktarda bölünme yeteneklerine sahip olmadıklarından dolayı çok fazla bölünerek büyümeye başlarlar. Bu büyüme daha sonra tümör olarak bilinen kanserli hücre kitlelerini meydana getirmektedir.

Tümörde bulunan kanser hücrelerinin bu kitleden ayrılarak dolaşım sistemi yoluyla vücudun diğer bölgelerine gitmeleri durumunda kanserin vücutta yayılma süreci başlar. Kanser hücreleri gittikleri yerlerde bölünerek büyüme işlemlerine devam ederek bu bölgelerde de kitleler oluşturur. Tıpta kanserin yayılma adına Metastaz adı verilmektedir ve kanser hastalığında erken teşhisin önemi bu metastaz durumunun ortaya çıkmaması için oldukça önemlidir.

Kanser türleri bir çok farklı çeşitten oluşmaktadır ve her bir çeşit, kendi özelliğini yansıtmaktadır. Farklı kanser çeşitleri farklı bölünme hızına, farklı yayılma biçimine ve cevap verdiği farklı tedavi yöntemleri olduğundan dolayı kanserli hücrelerin hangi tip kanser olduğunun belirlenebilmesi de tedavi amacıyla çok daha önemlidir.

İnsanlığın belkide sonunu hazırlayabilecek bir hastalık olan kanserin nedenleri oldukça fazladır. Genelde insanlar kanser olmadan önce kanserin nedenlerini araştırmamakta ve kanser olmamak için önemlerler almamaktadır. Kanserin en bilinen nedenleri sigara kullanımı, alkol tüketimi, kimyasal maddeler, güneş altında uzun süre kalmak, virüsler, hava kirliliği, dengesiz beslenme ve radyasyona maruz kalma olarak sayılabilir. Kanser hastalığının nedenleri dış etkenler olabileceği gibi genetik nedenler de olabilmektedir. Ailesinde kanser hastası olan kişilerine devamlı kanser kontrolünde olmaları gerekmektedir. Kanserin diğer risk faktörleri ise yaş, cinsiyet, yaşam şekli olarak sayılabilir. Her ne kadar kanser nedenlerini sıralamış olsak da aslında kanserin tam nedeni halen bilinememektedir.

Kanserli hücreler barındıkları vücutlarda bazı aksaklıklara veya anormal durumlara neden açmaktadırlar. Rahim veya makatta anormal kanamalar, vücudun herhangi bir yerinde ( özellikle memede ) oluşan kitleler veya şişlikler, iyileşmekte geciken veya hiç iyileşmeyen yararlar, ses kısıklığı ve öksürük, vücuttaki ben sayısındaki hızlı artış ve benlerin şekillerindeki bozukluk gibi anormal durumlar kanserin habercileri olarak bilinmektedir. Bu durumlardan bir veya bir kaçına sahip olduğunuzda bir uzmana gidip, kontrol yaptırmanız gerekmektedir. Bu durumlar kanser habercisi olabileceği gibi normal bir hastalık sonucu ortaya çıkan durumlar da olabilmektedir.

Kanserin bilinen bir çok türü vardır. Kanser genelde ilk ortaya çıktığı organa veya bölgeye göre isimlendirilmektedir. Her kanser türünün nedenleri farklıdır. Kanser türlerinin farklı olması değişik tedavi yöntemlerini de beraberinde getirmektedir. Örnek olarak akciğer kanserine uygulanacak tedavi yöntemi prostat kanserinde de olumlu sonuç vermesi beklenmemektedir. Doğru kanser tedavisine başlamak için ilk olarak kanser türünün belirlenmesi gerekmektedir.

Akciğer Kanseri

Kanser çeşitleri ve belirtileri Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan olarak iki farklı tipte oluşan akciğer kanserinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Akciğer kanserine rastlanan hastalarda genellikle yüksek miktarda sigara, puro ve pipo tükettikleri görülmektedir. Akciğer kanserinin diğer nedenleri arasında hava kirliliği, asbeste maruz kalmak da gösterilebilmektedir. Ayrıca akciğer kanserine daha önce yakalanmış kişilerin bir daha akciğer kanserine yakalanma risklerinin normal kişilerden daha fazla olduğu da unutulmamalıdır.

Akciğer kanserinin belirtileri arasında kan tükürmek, uzun süreli öksürük, göğüste ağrı, nefes alıp-verirken hırıltı oluşması, iştahsızlık, kilo kaybı ve yorgunluk sayılabilir. Bu belirtilerden bir veya birden fazlasına sahip olan kişilerin zaman kaybetmeden uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Cilt – Deri Kanseri

Kanser çeşitleri ve belirtileri En çok görülen kanser türü olarak bilinen deri kanserinin en büyük nedeni bilinçsizce maruz kalınan güneş ışığıdır. Uzun süre güneşe maruz kalmak dışında kömür katranına ve arsenik gibi kimyasal maddelere maruz kalmak ve ailede cilt kanserine yakalanmış başka kişilerin olması diğer cilt kanseri nedenleri olarak sayılabilmektedir.

Cilt kanserinin en önemli belirtileri benlerin sayısında artma, cilt renginin değişmesi ve ciltteki şişikliklerdir. Cilt kanserinden korunmanın en önemli yolu güneşin en tehlikeli zamanlarında güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamaktır. Güneşlenirken yüksek faktörlü güneş kremlerini kullanmak en doğru tercih olacaktır.

Meme Kanseri

Kanser çeşitleri ve belirtileri Meme kanseri, hemen hemen her kadını tehdit eden ve rutin kontrollerin yapılmasının önemli olduğu bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Meme kanseri aynı zamanda en kolay farkedilen kanser türlerinden biri olarak da dikkat çekmektedir. Göğüsteki ağrılı veya ağrısız bir kitlenin varlığı meme kanserinin en büyük habercisidir. Meme kanserinin diğer belirtileri ise göğüsteki geçici olmayan değişiklikler, deride tahriş ve bozulmaların olması, göğüs ucunun hassaslaşması, akıntı olması ve göğüs ucunun içeriye dönmesi şeklinde sıralanabilir.

20 yaşını geçmiş her bayanın her ay düzenli olarak kontrole gitmesi gerektiği bir çok uzman tarafından belirtilmektedir. 40 yaşını geçmiş bayanların ise bu kontrolleri yılda bir kez olmak üzere bu kontrolleri yaptırmaları gerekmektedir. Meme kanseri kontrolleri klinik göğüs kontrolleri ve mamografi olmak üzere iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Meme kanserinin ilk kontrolü kişilerin kendileri tarafından yapılmalı ve herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalındığında acilen bir uzmana danışılmalıdır.

Kanserde erkan tanı diğer hastalıklarda olduğundan daha da önemlidir. Kanserin erken teşhisi tedavi şansını arttırmakta, tedavinin daha kolay uygulanabilmesine olanak sağlamakta, tedavi giderlerinin daha düşük olmasında ve herhangi bir sakatlıkla karşı karşıya kalınmamasında oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavi sonucundaki başarı o kadar fazla olur.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)