Kalp Sağlığını Koruyan Besinler ve Özellikleri

Kalp sağlığını korumak için yukarıda uzak durulması gereken bazı durum ve alışkanlıklardan bahsetmiştik; spor yapılmasının önemi üzerinde durmaya ise gerek görmüyoruz. Çünkü spor sadece kalp için değil tüm metabolizma için çok önemlidir.
Kalp Sağlığını Koruyan Besinler ve Özellikleri

Şimdi ise kalbimizin sevdiği besinlerden bahsedeceğiz.

1- Kabuklu Yemişler: Özellikle ceviz ve fındık, omega 3, e vitamini, magnezyum ve posa bakımından zengin yiyeceklerdir. Ancak tuzlu olarak tüketilmelerinin kalbe hiçbir faydası olmadığının da altını çizmekte fayda var.

2- Zeytin Yağı: Kalori değeri düşük olan zeytinyağı tekli doymamış yağlar açısından da zengindir. İçeriğinde bulunan polifenoller antioksidan özellikleri ile kardiyovasküler sistemde iltihaplanmayı önlerler. Sızma zeytinyağı tüketilmesi tavsiye edilir.

3- Somon Balığı: Yüksek oranda selenyum ve omega 3 içeren somon balığı kalp sağlığının korunmasında büyük rol oynamaktadır. Düzenli olarak tüketilmesinde fayda görüldüğü uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

4- Brüksel Lahanası: Anti iltihap özelliği ile kalp damar sistemindeki iltihaplanmayı önleyen brüksel lahanasının aynı zamanda son yapılan araştırmalarla tansiyonu düşürdüğü ve kan şekerini dengelediği de ortaya onulmuştur.

5- Yeşil Çay: Kateşin ve flavoneller barındıran yeşil çay kronik hastalıkların önlenmesinde fayda sağlayan bir antioksidandır. Siyah çay yerine tüketilmesi daha uygundur. Flavoneller kanın damar içerisinde inceltilmesinde görevlidir.

6- Bitter Çikolata: Şeker ve süt içermeyen bitter çikolata kanın damarda pıhtılaşmasını engelleyerek felç ve inme riskini azaltmaktadır.

7- Tam Tahıllar: Vücutta bulunan gluten içeriğini azaltan kepek, yulaf ve pirinç gibi tam tahıllar bu özellikleri sayesinde kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olurken arterlerin tıkanmasını da önlerler.

8- Baklagiller: Çözülebilen lifleri yoğun bir şekilde barındıran baklagiller bu sayede kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca flavonidler sayesinde trombositlerin yapışmasını önleyerek kanın damar içerisinde pıhtılaşmasını önlerler.

9 - Elma: Uzmanlar tarafından kolesterol düşmanı olarak nitelendirilen bu besinin daha birçok hastalığa karşı savunma sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Muhtevasında bulunan Petkin lifi sayesinde kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

10- Ispanak - Brokoli: Bu ikili yüksek oranda protein ve vitamini bünyesinde barındırır. Özellikle ıspanak kalsiyum, potasyum ve B vitamini bakımından zengin olmasıyla tansiyonun düşürülmesinde önemli rol oynar ve iltihaplanmaya karşı etkilidir. Ayrıca kan üretimi konusunda da yapısındaki demir ile etkindir.

11- Kuru Üzüm: Potasyum bakımından zengin oluşuyla doğal bir vazidilatör olan kuru üzüm damarların genişlemesi ve rahatlamasını sağlaması ile felç ve kalp krizi riskini en aza indirir.

12- Yaban Mersini: Rengini aldığı antosiyaninler sayesinde çok güçlü bir antioksidandır. İltihaplanmayı azaltıcı etkisinin yanı sıra C vitamini ve potasyum içeriği ile metabolizmayı düzenler, sindirime yardımcı olur ve tansiyonu dengeler.

13- Soya: Zengin bir protein kaynağı olan soya bunun yanı sıra B1, demir, fosfor, çinko ve magnezyum da içeriyor. İşte bu besin değerinin onu kalp dostu yaptığı uzmanlar tarafından da açıklandı ve günde 25 gram kadar tüketilmesinin kalbe çok faydalı olduğu söylendi.

14- Domates - Karpuz: Antioksidan özelliği taşıyan laykopeni yüksek oranda içeren domates ve karpuz ikilisinin kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azalttığı bilimsel araştırmalar sonucunda ispat edilmiş bir gerçektir.

15- Kuşkonmaz: Kalorisi düşük olan kuşkonmazda B6 vitamini, C vitamini, folik asit, keratin ve çeşitli lifler de bolca bulunur. 1 kaşık haşlanmış kuşkonmaz vücudun B6 vitamini ihtiyacının %66sını karşılar. B6 vitamini sinir ve bağışıklık sisteminin çok etkili çalışmasını sağlamakla beraber vücuda oksijen taşıyan hemoglobin üretimi için de gereklidir.

16- Kuru Erik: Antioksidan özelliği en yüksek besinlerden biri olan kuru erik içerdiği lif ile kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirmekte bire birdir. 16 adet kuru erik günlük lif ihtiyacımızın %25ini karşılayabilir.

17- Papaya: Her yerde satılan bir yiyecek olmasa da içerisinde barındırdığı potasyum kalbi beslerken, sindirim sistemini düzenleyen enzimler de kalp kaslarının korunmasında faydalıdır.

18- Muz: Zengin potasyum kaynağı olan muz tam bir mineral deposudur. Yüksek tansiyon ve kötü kolesterolün başlıca düşmanlarındandır.

19-  Arpa: Karbonhidrat deposu olan arpada aynı zamanda B6 vitamini, demir ve çinko da bulunmaktadır. Kötü kolesterolle yapılan savaşta önemli bir silahtır.

20- Pancar: Aşırı derecede doğal şeker içerdiği için tüketilirken dikkat edilmelidir. Ancak düşük kalorili bir besindir. Ayrıca yüksek potasyum ve folik asit kaynağıdır. Folik asit hücrelerin korunması ve yenilenmesi için çok önemlidir.

21- Keten Tohumu: E vitamini, doymamış yağ asitleri, omega 3 ve potasyum bakımından zengin olan keten tohumunun tam bir kalp dostu olduğu söylenebilir. Her gün 1 kaşık keten tohumu çorba veya yoğurt içerisine katılarak tüketilebilir.

22- Sarımsak: Her gün 1 diş sarımsak tüketimi kalp damar sağlığı açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Sarımsak içerisinde bulunan besin öğeleri damar içerisinde pıhtılaşmayı önlemektedir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)