Kalp sağlığını koruyan 10 önemli öneri!

Bazı basit uygulamalar ile kalp hastalıklarına karşı önlem alabileceğinizi belirten uzmanlar kalbimizi korumamıza yardımcı olacak 10 farklı önlemi anlattı, önemli uyarılara ve önerilere yer verdi.
Kalp sağlığını koruyan 10 önemli öneri!

Sağlıklı beslenin

Meyve, sebze ve tam tahıllı ürünler tüketmeye özen gösterin; balık ve bakliyat ağırlıklı beslenmeye dikkat edin. Yapılmış olan çalışmalar; Akdeniz diyetinin ölüm riskini en az seviyelere indirdiğini göstermektedir. Fast-food yiyeceklerden, sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş gıdalardan, doymuş ya da trans yağlardan, rafine karbonhidrat olarak adlandırılan basit şekerlerden ve gazsız ya da gazlı tatlandırılmış içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu içeceklerin gün içerisinde bir kez tüketilmesi bile diyabet riskini % 20 arttırmaktadır.

Egzersizlerinizi ihmal etmeyin

Düzenli fiziksel aktiviteler, kalp ve damar sağlığını koruyabilme ve geliştirebilme bakımından temel bir yaşam biçimi olmalıdır. Fiziksel egzersiz kalp ve damar hastalığı riskini en az seviyeye indiriyor. En az haftada 150 dakika orta seviyede ya da en az 75 dakika ileri seviyede fiziksel aktivitelerde bulunmanızı öneririz.

Sigaradan uzak durun

Kalp hastalığına bağlı her üç ölümün yaklaşık biri sigara içmekten ya da pasif sigara içiminden meydana gelmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalar, elektronik sigaraların da pek de masum olmadığını, normal sigara içiminde görülmüş olan riskleri barındırdığını göstermektedir.

İdeal kilonuzu bulun

Fazla kilonun; kan yağlarında yükseklik, diyabet hastalığı, kan basıncında yükseklik ve sonunda kalp damar hastalığına sebebiyet vermesinden dolayı ideal kiloya inmek oldukça önemlidir. Obezite problemi kötü beslenme ve hareketsizlik alışkanlıkları nedeniyle ülkemizde gençler ve çocuklar arasında da giderek yaygınlaşmaktadır.

Tuz tüketimini azaltın

30-80 yaşlarında kan basıncı yüksek olan kişilerde tuz tüketiminin günde 1 gr azaltılması, büyük kan basıncı değerini 3-4 mmHg azaltacağı ve haliyle kalp ve damar hastalığı riskini de aynı oranda azaltacağı belirtilmektedir. Tuz tüketimini azaltmanın en basit yolu, tuzluğu masaya koymamaktır. Yemek pişirirken tencereye ilave edilen az miktardaki tuz ile salçada, ekmekte ya da sebzelerdeki doğal tuz vücut gerekli tuz ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

Uyku düzeninizi sağlayın

Altı saatten kısa veya kalitesi düşük uykular kan basıncını yükseltir. Haliyle kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlar. Çok uzun zamanlı uykular da kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Bu nedenle uyku düzeninizi ideal düzeyde sağlamaya özen gösterin.

Stres yönetiminizi iyi yapın

İş kaybına yönelik ve psikososyal iş stresi endişeler ile huzursuzluk, depresyon ve öfke gibi ruhsal durumlar, kalp hastalıklarına bağlı ölüm risklerini ve kalp hastalıkları riskini artırmaktadır. Bununla beraber sosyal ve özel yaşama ait problemler de kalp sağlığını tehdit etmektedir. Bunun için stres yönetiminin akılcı bir yöntemle çok iyi düzenlenip, bu sıkıntıların bertaraf edilmesi ve en azından etkilerinin minimum seviyelere indirilmesi gerekir.

Sosyal olun

Yalnızlık, küçük çevre ve zayıf ruhsal durumlar kalp hastalığı riskini arttırır. Toplumsal ilişkiler ile ölüm riskinin birbirine olan bağlantısını araştıran geniş çaplı 148 araştırmanın elde etmiş olduğu sonuç; yetersiz ve kötü sosyal ilişkilere kıyasla, sağlıklı ve yeterli sosyal ilişkilerin sağ kalım süreçlerinin %50 artırdığını göstermektedir.

Kalp sağlığına yönelik check-up programlarını dikkate alın

Özellikle damar sertliğinin artmasına neden olan diyabet hastalığı, kolesterol, hipertansiyon ya da trigliserid yağlarının yükselmesi gibi problemlerden birisi ya da bir kaç tanesi, ailenizde genç yaşta felç ya da kalp krizi yakınlarınız varsa, sigara içiyorsanız ve orta yaşı da geçtiyseniz; düzenli bir şekilde yıllık kalp kontrollerinizin yapılması gerekir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)