• Anasayfa
  • Diyet
  • Kahvaltıdan Sonra Kendinizi Rahatsız Hissediyorsanız Bu 8 Besine Dikkat Edin

Kahvaltıdan Sonra Kendinizi Rahatsız Hissediyorsanız Bu 8 Besine Dikkat Edin

Kahvaltı esnasında lütfen kendinizi fazla zorlamayın ve sofradan anlamsız şekilde aşırı dolmuş mide ile kalkmayın. Beden zekanızı kullanıyorsanız kahvaltıdan sonra asla rahatsızlık hissetmemeniz gerekir. Eğer kahvaltınızı yaptıktan sonra sofradan kalktığınız esnada rahatsızlık hissi yaşıyorsanız, bir nokta da yanlış yapıyorsunuz anlamına gelmektedir.
Kahvaltıdan Sonra Kendinizi Rahatsız Hissediyorsanız Bu 8 Besine Dikkat Edin

Karbonhidrat

Kahvaltınızda kesinlikle günlük enerjiniz için gerekli olan karbonhidrat yer alması gerekir. Ancak bunu genellikle tam tahıllı dilimlenmiş ekmek ya da malzemesi bol dilimli börek olarak ya da çok seviyorsanız yarım simit ile de karşılayabilirsiniz.

Eğer reçel ve bal tercih ederseniz çok fazla şeker yüklendiği için sindirim sisteminizi tembelliğe alışmasına devam ettirirsiniz. Amacımız sindirim sistemini daha güçlü yapmak ve yediğiniz her besini sindirebilecek duruma getirmektir.

Süt Ürünleri

Kahvaltınızda kesinlikle peynir gibi bir süt ürünü yer alması gerekir. Nasıl bir inşaatta çimento ve kumun yanında kirece de ihtiyaç duyuluyorsa kahvaltıda da diğer kahvaltılıkların yanında süt ürünlerine ihtiyaç duyulur. Peynir miktarı kişinin zevkine ve ihtiyacına göre farklılıklar göstermektedir. Bunun için çeşide ve miktara bağlı kalmadan sizin için önemli olan bir çeşit peynirin de kahvaltı masasında yerini almış olmasıdır.

Zeytin

Zeytin de kahvaltıda önemli bir besindir. Zeytinin de miktarı ve çeşidi tam anlamıyla kişiye özeldir. Hatta kişinin zaman içinde isteğine bağlı da değişkenlik gösterebilir. Ancak bizim önerimiz her kahvaltı masasında kesinlikle bulunması gereken bir yiyecektir.

Yumurta

Yumurta ise mutlaka bulunması gereken besinler arasında yer almaktadır. Eğer basen ve göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız ilk olarak bedeninizin yapısını sağlamanız gerekir. Bunun için beden yapı taşı olarak protein oldukça önemlidir. Yumurta ise kahvaltı sofranızdaki en önemli protein kaynakları arasında yer almaktadır.

Yumurtayı ister haşlama ister rafadan isterseniz de yağda kızartma olarak kahvaltınıza ekleyebilirsiniz. Çok farklı şekillerde yumurtayı tüketebilirsiniz. Omlet yapmaktan tutun da menemen dahi yapabilmeniz mümkün. Hatta çılbır gibi çok farklı pişirme yönlerini de kullanarak farklı bir tat da deneyebilirsiniz.

Kuru Kayısı

Kahvaltıda kuru incir, kuru kayısı ya da hurma yemenizi de tavsiye ederiz. Eğer kabızlık gibi bir sorununuz varsa bu söylediklerimizden her sabah 2-3 adet tüketebilirsiniz. Ancak kabızlık sorununuz yoksa 2-3 günde bir tüketseniz de olur.

Yeşillik

Kahvaltı sofrasında yeşillikler hem ekstra vitamin hem de hazmın kolaylaşmasını ve mineral ihtiyacının karşılanması bakımından oldukça önemlidir. Unutmayın yeşil sebzelerin içinde de karbonhidrat kaynağı ve bitkisel proteinler vardır. Kahvaltımızı ne kadar çeşitli bir hale getirirsek hem hazımı kolaylaştırır hem de daha farklı besin maddeleri tüketeceğinizden dolayı bedenin kendisini yapılandırması daha kolay olur.

Meyve

Mevsim Meyveleri kahvaltının sofralarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Her türlü mevsim meyvesini güzelce yıkadıktan sonra kabukları ile beraber tüketmenizde herhangi bir sıkıntı olmaz. Meyveler mineral ve vitamin deposu olarak bilinse de içermiş oldukları yüksek oranda lif ile sindirim sistemini de rahatlatır. Bunun için kahvaltı masamızda az da olsa meyvelere yer vermemiz sağlıklı beslenmemiz bakımından oldukça önemlidir. Zaten bir avuç dolusu meyveden daha fazla tüketilmesini de tavsiye ediyoruz.

Fındık, Ceviz, Badem

Fındık, badem ve ceviz sizin tekrar gençleşmenize bebeklerdeki anne sütü büyük önem arz etmektedir. Bu yağlı tohumların içermiş olduğu fito kolesterol kaynağı hem kan kolesterol seviyesini dengeleyecek hem de elastin fibril ve kolajen üretimine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda yüksek enerji içerdiklerinden dolayı az tüketmiş olduğumuz ekmek, hamur işi türü besinlerin de eksiğini kapatarak hamur ve tatlı işi isteğimizin önüne geçecektir. Buna benzer bir kahvaltı yaptığımız zaman çeşidini ve miktarını kendimize göre düzenleyerek çok iyi bir şekilde doyarız ve bu kahvaltı bizim beslenme sürecimizi ve akşama vücudumuzun tekrar yapılanmasına yardımcı olur.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)