• Anasayfa
  • Diyet
  • Juice Fasting Nedir? Juice Fasting Nasıl Yapılır?

Juice Fasting Nedir? Juice Fasting Nasıl Yapılır?

Juice Fasting (Meyve Suyu Orucu) taze meyve ve sebzelerin sıkılması yoluyla yapılan bir detoks orucudur. Meyve ve sebzeleri sıkıp sadece sıvısını içerek yapılmaktadır.
Juice Fasting Nedir? Juice Fasting Nasıl Yapılır?

Juice Fasting içeceği meyve ve sebzelerin posalarından ve liflerinden ayırarak elde edilir. Elde edilen bu içecek konsantre miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Fakat içindeki lif miktarının az olması sebebiyle smoothie gibi içeceklerden ayrılmaktadır. Bu orucun maksimum üç gün boyunca yapılması önerilmektedir. Orucu yaparken sadece hazırlanan içecek tüketilir. İçecek bir katı meyve sıkacağı veya blender yardımıyla hazırlanır. Orucun yapılacağı dönemde alkol, kafein, gazlı içecekler gibi toksik etkisi olan meşrubatların tüketilmemesi gerekmektedir. Peki Juice Fasting’in faydaları nelerdir?

Juice Fasting’in Faydaları Nelerdir?

Meyve suyu orucunun bir çok faydası vardır. İltihabı azaltması, uykuyu düzenlemesi, cildi temizlemesi, kilo vermeye yardımcı olması, vücudu toksinlerinden arındırması gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Bahsedilen tüm bu faydalar bilimsel olarak kesin kanıtlar içermemekle birlikte, kısa süreli yapılan bu oruçlarda bu olumlu faydalar gözlenmektedir.

Ayrıca meyvu suyu orucu sırasında, hazırlayacağımız sıvı içecek bağırsaklarda hızlı bir şekilde emilecetkir. Bağırsakların dinlenmesini sağlayan bu içecek aynı zamanda hücreleri besler ve kalın bağırsaktaki atık parçacıkların kolayca dışarı atılabilmesini sağlar.

Taze meyve ve sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri vardır. Yapacağımız bu meyve suyu orucunun bağışıklığımızıda kuvvetlendirdiği düşünülebilir.

Juice Fasting İçin Hangi Sebze ve Meyveler Kullanılır?

Meyvu suyu orucunda kullanacağımız sebzeleri gökkuşağı renklerine göre ayırabiliriz. Her farklı renk belirli bir meyve sebze grubunu temsil eder. İşte o renklerden oluşan yiyecekler;

Kırmızı; Domates, karpuz, pancar, kiraz, erik, kırmızı biber, kırmızı elma, çilek, ahududu, kızılcık.

Turuncu; Tatlı patates, havuç, kabak, portakal, greyfurt, balkabağı, kavun.

Sarı; Ananas, sarı biber, mango.

Yeşil; Lahana, marul, yeşil biber, kivi, yeşil elma, armut, kereviz, yeşil üzüm, brokoli.

Mavi ve Mor; Böğürtlen, yaban mersini, kuş üzümü, mürver, incir, mor üzüm, mor havuç, mor biber.

Juice Fasting Nasıl Yapılır?

Kullanmak istediğimiz tüm meyve ve sebzeleri iyice yıkadıktan sonra sonra katı meyve sıkacağına atın. Besinlerin sıvısı tamamen ortaya çıkıncaya çıkıncaya kadar katı meyve sıkacağında çekmeye devam edin. Meyve suları hızlı bozulabilecek bir içecek olduğundan sıktıktan sonra bir süre içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

Bunlara dikkat edin;

  1. Günlük meyve ve sebze suyu içeceğini 6 öğün olacak şekilde tüketebilirsiniz. Her öğünde almamız gereken miktar 350-400 ml. kadardır. Hazırlayacağımız içeceğin dışında gün içeriside bol bol su ve bitki çayı tüketmelisiniz.
  2. Meyvelerin içeriğinde bolca doğal şeker bulunması yapacağımız içeceğin kalori miktarını arttıracağından, hazırladığımız içecekte sebze-meyve oranı %80’e %20 olmalıdır.
  3. Yorucu fiziksel aktivitelerden ve ağır ev işlerinden kaçının. Bunun sebebi bu aktiviteler sırasında başınız dönebilir ve daha kolay yorulabilirsiniz.
  4. Oruç sırasında kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, işlerinize konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, aşırı bir şekilde karnınız acıkıyorsa orucu bırakmalısınız.
  5. Orucu üç günle sınırlandırın. Üç gün sonundan normal diyetinize geri dönün. Diyete döndüğünüz gün hafif beslenin.
  6. Meyve suyu orucunun risklerinden biri, tanı konmamış diyabet ve hipoglisemi problemi olan insanlarda ani kan basıncı düşüklüğü nedeni ile baş dönmesi ve bayılmaya neden olması olabilir.
  7. İçeceğimize alacağımız greyfurt meyvesi, kullandığımız bir ilaç varsa bu ilacın etkisini azaltabilir veya arttırabilir.

Juice Fasting Kilo Verdirir Mi?

Çoğu insan meyve suyu diyetini kilo verebilmek için yapar. Çünkü hazırladığımız içeceklerin kalorisi düşük olacaktır. Günde bu içecekten alacağımız 800 ile 1000 kalori ciddi vir kalori açığı oluşturacaktır. Kalori açığının oluşması hızlı kilo vermemizi sağlayabilir.

 

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)