Johnson & Johnson Covid19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Johnson & Johnson aşısında görülen en yaygın yan etkiler; aşı bölgesinde ağrı, baş ağrısı ve grip benzeri semptomlardır. Moderna ve Pfizer’ın aşılarına göre Johnson & Johnson’ın aşılarında daha az alerjik reaksiyona rastlanmıştır. FDA, Johnson & Johnson aşısının güvenliğini hala takip etmeye devam etmektedir.
Johnson & Johnson Covid19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Şubat 2021’de FDA, Johnson & Johnson firması tarafından üretilen Covid19 aşısı için acil durum izni verdi. Aralıkta onaylanan 2 adet mRNA aşısı gibi Johnson & Johnson aşısında da en çok görülen yan etkiler, dinlenme ve basit ağrı kesiciler ile geçebilen niteliktedir. Şu ana kadar Johnson & Johnson aşısını olanlar arasında Moderna ve Pfizer’ın aşılarını olanlara göre daha az alerjik reaksiyon tespit edilmiştir. Öte yandan Johnson & Johnson’ın denemeleri esnasında 2 kişide aşırı alerjik tepkiler ortaya çıkmıştır.

Aşı Bölgesinde Ağrı Birçok Kişide Görülüyor

FDA, acil durum onayı vermeden önce firmanın ürettiği bu aşı, üç klinik deneme aşamasından geçti. Dr. Bruce Y. Lee’ye göre aşının neden olduğu yan etkiler 2 adet ana grupta toplanabiliyor. Bunlardan ilki aşılama bölgesinde görülen tepkilerdir. Bunlar genellikle aşı bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişme gibi belirtilerdir. Öte yandan bu belirtilerin yanı sıra bir de sistematik belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtiler ise yorgunluk, kas ağrısı, kusma ve ateş gibi belirtilerdir. Klinik deneylerden çıkarılan raporlara göre klinik deneylerde aşı olan kişilerde aşı bölgesinde görülen belirtiler ortaya çıkmıştır. Raporlanan belirtiler arasında en yaygın olanı aşı bölgesinde ağrıdır. Şiddetli ağrılar ve benzeri tepkiler ise oldukça nadirdir. Aşıyı olanların ancak yüzde 1’i bu etkileri deneyimlemiştir.

Baş Ağrısı ve Grip Benzeri Etkiler de Yaygın

Sistematik yan etkiler, aşıyı olan kişilerin yüzde 55’inde görülen yan etkilerdir. Bu yan etkilerin arasında en belirgin olanları ise baş ağrısı, yorgunluk ve kas ağrısıdır. Daha az sayıda kişi ise kusma ve yüksek ateş gibi belirtileri deneyimlemiştir. Bu tip yan etkiler, aşı olduktan ortalama 2 gün sonra başlar. Yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı ortalama 2 gün sürerken mide bulantısı ve yüksek ateş gibi belirtiler sadece bir gün sürer. Sistematik yan etkilerin birçoğu, yaşlı yetişkinlerden ziyade genç yetişkinler tarafından deneyimlenmiştir. Bu konuda tek istisna mide bulantısıdır. Mide bulantısı, iki grupta da aynı oranda görülür.

Johnson & Johnson Covid19 ve diğer Covid19 Aşıları

Farklı aşıların etkinliğini karşılaştırmak, aşılar farklı koşullarda üretildiği ve deney aşamasından geçtiği için epey zordur. Öte yandan yan etkilerini karşılaştırmanın da daha kolay olduğunu belirtebiliriz. Johnson & Johnson aşılarında görülen yan etkilerin mRNA aşıları ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan J&J’nin klinik deney aşamasında daha az sayıda yan etki bildirdiğini de söylemek gerekir. Moderna ve Pfizer aşılarını olanların yüzde 80’i yan etkileri gözlemlerken bu oran Johnson & Johnson Covid19 aşısında daha azdır. Örneğin Moderna’nın ilk dozundan sonra aşıyı olanların yüzde 55’i yan etki ile karşılaşırken bu oran ikinci dozdan sonra yüzde 80’e ulaşmaktadır. mRNA aşılarında bu durumun bağışıklık sisteminin öncül bir doz almasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Klinik çalışmalar her ne kadar aşıların güvenliği için önemli bir belge niteliğinde olsa da hükümetler bu aşıların etkinliğini ve güvenliğini düzenli olarak takip etmektedir. Öte yandan kötü bir yan etki ile karşılaşınca bunu hemen rapor etmek önemlidir. Böylelikle daha kolay bir şekilde önlem alınabilir ve harekete geçilebilir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)