İsveç Diyeti Sonrası Nasıl Beslenmeli?

İsveç diyeti, herhangi bir egzersiz yapmadan 13 günde 9-10 kilo verebilmenizi sağlar. Bu diyette en önemli şey herhangi bir sağlık probleminin olmamasıdır.
İsveç Diyeti Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Kısa sürede kilo verdiren çoğu diyet, tehlikeli ve doktor kontrolünde yapılması gereken diyetlerdir. İsveç diyetiyle zayıflamak isteyen bireyler bu diyete kesinlikle uymalıdır. Diyette yer alan besinler ve programlar düzenli saatlerle alınmalıdır.

İsveç Diyetinde Önemli Kurallar

İsveç diyetini üç gün yapıp bir gün aralık bırakarak devam ettirmek zorunludur. Verilen besinlerin ve içeceklerin haricinde çay, kahve ya da başka meşrubatlar içmek sakıncalıdır. Günde 2 litre su tüketimi olmalıdır. Diyet 13 günden fazla yapılmamalıdır. Kişi tekrar yapmak istiyorsa araya 1 hafta süre bırakmalı ve vücudunu dinlendirmelidir. Yağ ve protein içeriği yüksek olan bu diyet listesinde zorluk yaşanırsa diyet 6.günde bırakılabilir ve 3 ay sonra yeniden yapılabilir.

Diyet Sonrası

İsveç diyetini bitirdikten sonra normal ve günlük yemek düzenine aniden geçmek yanlıştır. Hızlı kilo verilen bu süreç sonrasında ani yemek yemek kiloları yeniden aldırabilir. Metabolizma şok etkisi yaşadığı için oldukça dikkat edilmelidir. Sağlıklı yiyecekler ve sebze ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Diyetin bittiğini düşünüp tatlı krizlerinde sağlıksız tatlılar yemek yanlıştır. Yağlı ve rafine ürünlerin alınması dahilinde de hızlıca tekrar kilo alınır. Bu sebeple diyeti bitirdikten sonra da bir süre yemek yemek kontrol halinde olmalıdır.

İsveç Diyetinin Faydaları ve Zararları

Günümüzde oldukça popüler olan bu diyet, genellikle yaz aylarına girerken uygulanır. Hızlı sonuç almak isteyen, obezite ile sorun yaşayan insanlar için kısa sürede fayda veren bir diyettir. Şok etkisi yarattığından dolayı da bölgesel incelmeyi destekler. Yaklaşık 2 yıl boyunca metabolizmadan kaynaklı kilo alımını engeller. Kısa sürede çok kilo vermeyi amaçlayan bu diyette kişilerin psikolojisi oldukça önemlidir. Doktor dahilinde bir sağlık taraması gerekmektedir.

Diyetin zor ve katı olmasından dolayı psikolojik bozulmalar yaşanabilir. Kişi diyete uygunsuz şekilde pes edebilir. Bu durum da sağlığını kötü etkileyebilir. En çok rastlanan rahatsızlık ise sindirim sistemi ile alakalıdır. İshal ya da kabızlık durumları yaşanabilir. İşte bu yüzden diyeti bitirdikten sonra sindirim sistemini tekrar sağlıklı bir hale getirmek için yeme düzenine dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyen İsveç diyetinde çeşitli hastalıklar yaşanabilir. Uyku, odaklanma, enfeksiyon gibi durumlar yaşanabildiği için yeterli vitamin ve mineral alınmasına dikkat edilmelidir.

İsveç Diyetinin Erken Bırakılması Sonrası

Diyet mutlaka belirtilen kararlar dahilinde bırakılmalı ya da devam ettirilmelidir. Diyete hazır olmayan kişiler 1-2 gün sonra diyeti bitirir ve aniden eski yeme düzenine döner. Ancak bu durumda metabolizma hızlı bir şok etkisi yaşayıp kilo aldırmaya başlar. Normal zamanda alınan kiloların çok daha fazlası alınır. Bu yüzden diyeti uygulayacak kişiler tüm bu problemleri düşünüp kesin bir karar almalı ve sağlığına dikkat etmelidir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)