Horlama nedir? Horlama Nedenleri? İnsanlar Neden Horlar?

Uykumuzun en tatlı yerinde yanınızdaki kişi horluyorsa uyanmak zorunda kalır veya hiç uyuyamayız. Kadınlara oranla horlama sorunu erkeklerde daha fazla görülür. Tıbbi adı " obstrüktif uyku apnesi" olarak geçen uykuda solunumun durması ile belirtilerini gösterir ve çoğu zaman da ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.
Horlama nedir? Horlama Nedenleri? İnsanlar Neden Horlar?

Horlama uyku esnasında dokuların titreşmesiyle oluşan türbülanslı hava akışından dolayı çıkan bir sestir. Tüm diğer sesler gibi horlamada havadaki parçacıklarla ses dalgalarının oluşması ve titreşimlere sebep olur. Tıpkı konuşurken sesimizin çıkması için ses tellerin titreşmesi gibi horlamada da titreşimler sayesinde ses çıkar.

Nefes alışlarımızda burnumuz, ağzımız ve akciğerlerimiz arasında düzenli bir hava akışı bulunmaktadır. Otururken veya sessizce nefes alırken az sesimizi çıkar, egzersiz koşu ve benzeri etkinliklerde ise hava daha hızlı hareket ettiği için solumuzdan bazı sesler çıkar. Bunun sebebi de havanın burnun içinde ağıza göre daha hızlı hareket etmesidir. Bu durum ağız ve burun arasında fazla türbülanstan dolayı titreşimlere sebep olur. Uyku halinde olduğumuzda boğazımızın arkasındaki kaslar gevşerken ve geçici olarak kapanırken daralır. Bu boşluktan da daha hızlı geçen hava açıklığı çevreleyen dokular titreşimde sebep olur ve horlama sesi çıkmasına yol açar. Horlayan insanların daralmaları farklı sebeplerden olabilir. Daralmalar burun ağız ve boğazda olabilir. Palotal horlamalarda, kişi ağızdan nefes alması veya burun tıkanıklığının olması durumunda daha fazla olmaktadır.

Horlama nedenleri?

 Horlama, ağzın ve sinüslerin, alkol tüketimi, kilonuz ,soğuk algınlığı ve alerjilerin gibi pek çok faktörlerden kaynaklanabilir. Hafif uykudan derin uykuya geçerken yumuşak damak dil ve boğazda kaslar gevşer. Boğazdaki bazı dokular solunum yollarını kısmen tıkar ve titreşirken yeterince rahat duruma geçebilirler. Havayolu ne kadar dar olursa hava akışı o kadar zorlaşır bu da horlamaya neden olan titreşimi arttırmış olur.

İnsanlar neden horlar?

Dinlenirken aldığımız nefes burundan olduğunda hem vücudumuz için ideal hem de rahatlama sağlamış oluruz burnumuz gelen hava için nemlendirici, ısıtıcı ve filtre görevi görmektedir. Ağzımızdan nefes aldığımızda akciğerlerimize giden hava bu değişiklikleri daha az yapmaktadır. Burun, burun kenarları olarak iki paralel geçitten oluşmaktadır. Bunlar düz kıkırdak, duvara astar doku ve kemik doku olan septum adı verilen ince duvarlı ayrılır. Toplamda 3 konisi bulunmaktadır. Türbinlerin içerdiği hava akışını düzenleyen birçok küçük kan damarı vardır. Bu kan damarları büyürse, türbinat yükselir ve hava akışı az olur. Kaplar daralırsa türbinler küçülüp hava akışı artar. Tüm insanların sahip olduğu 2 ile 6 saat arasında solunumun çoğunu yapan tarafı değiştiren doğal burun döngü döngüsü bulunmaktadır. Soğuk algınlığınız olduğunda veya uzun süreli tıkalı bir buruna sahipseniz bu döngüyü görebilmeniz mümkündür. Konkalar alerjik reaksiyonları kir ve soğuk hava gibi dış uyarılara şişebilmektedir.

Horlama için yapılabilecek tedaviler;

 • Sürekli pozitif hava yolu basıncı ( CPAP)
 • Lazer destekli uvulapalatopsti (LAUP)
 • Palatal implantlar veya pillar prosedürü
 • Somnoplasti
 • Diş cihazları ve alt çeneli pozisyonerler takılabilir.
 • Termal ablasyon palatoplasti (TAP)

Horlamayı önlemek için neler yapabiliriz?

 • Aşırı kilo aldıysanız kilo vermeye başlayınız.
 • Sırtüstü uymamaya dikkat ediniz.
 • Yastığınızı yüksek seçiniz ve başınız bedeninizden yüksek tutunuz.
 • Burun bantları takarak hava yollarınızı açabilirsiniz.
 • Yatmadan önce tükettikleri dikkat ediniz(alkol vb.).
 • Sigarayı bırakmak horlamanın azalmasına yardımcı olur.
 • Yetişkinler en az 7 saat uyumaya özen göstermelidir.
 •  Yastığınızın temiz olmasına dikkat ediniz.
 •  Bol sıvı tüketiniz.
 • Uyuyacağız odaya gün içinde sık sık havalandırınız.
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)