Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı zayıflamaya yardımcı olur mu ? Hindistan cevizi yağı cilde iyi gelir mi ? Hindistan cevizi yağının yediğimiz yemeklerden yaptığımız cilt bakımları ne kadar pek çok alanda kullanmaktayız. Hindistan cevizi yağı antik çağlarda kek ve tatlı yapımlarında kullanılmaktaydı. Şimdilerde kozmetik dünyasında en çok kullanılan bitkisel ürünler arasındadır.
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı çiğ ve olgun hindistan cevizinden elde edilen aynı zamanda yenilebilen bitkisel bir yağdır. Hindistan cevizi yağını belirli sıcaklıklarda sıvı ve katı hale görebilmemiz mümkündür oda sıcaklığı yüksek olduğunda sıvı, soğuk olduğunda ise katıdır. İşlenmiş hindistan cevizi yağı ve işlenmemiş hindistan cevizi yağı olarak iki türde hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. İşlenmiş olan hindistan cevizi yağları tatsız ve kokusuz olurlar. İşlenmemiş hindistan cevizi yağları İse genellikle hindistan cevizinden soğuk presleme yapılarak elde edilir. Bu işlemde meyvenin aroması yoğun bir biçimde fark edilir.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir ?

Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımı için günümüzde oldukça tercih edilmektedir. Genellikle kimyasal ürünler yerine bitkisel ve zararsız hindistan cevizi yağları tercih edilir aynı zamanda göz altı kuruluğu, tırnak bakımında etlerin yumuşaması  ve saçlarının kuruluğundan kurtulması canlanması için de kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağları diğer vücut yağlarından farklı olarak metabolize edildiği için sağlık Açısından yararlarının fazla olduğu söylenebilir 24 saat boyunca yakılan kalori miktarı yüzde 5'e kadar arttırabilmek mümkündür.

Hindistan cevizi yağları gargara olarak da kullanılabilir. Ağız enfeksiyonlarının kontrol altına alınmasını sağlar iştah kesme özelliği ile kilo vermede yardımcı olabilmektedir. Cildinizi ve saçınızı nemlendirirken de kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır ?

Hindistan cevizi yağını yemek için kullanırken direk yemeğinizi atarak da kullanabilirsiniz.

  • Saçınız için kullanılırken elinize bir miktar oda sıcaklığındaki hindistan cevizi yağını alıp iki elinize sürterek ısıttıktan sonra saçının uçlarını uygulayıp kırıkların araması için kullanabilirsiniz.
  •  Hindistan cevizi yağı deodorant yerine çok iyi ter kokusu engelleyici olduğu için istenmeyen bakterilerden kurtulmanızı sağlar.
  •  Duş sonrası kuruyan pul pul dökülen değerleriniz varsa, özellikle dirsek ve diz kapağı kuruluğu olanlar için çok iyi bir nemlendirici olmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı dişlerinizde oluşan çürüklere karşı koruyucu olduğu için diş eti iltihabı veya diğer bakteriler üzerinde etkilidir.

Hindistan cevizi yağı zayıflamak için nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağının içeriği zincirli yağ asitleri sayesinde zayıflamak isteyenlere yardımcı olduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı tüketiminden sonra oluşan tokluk ise yeni yemek yemişsiniz hissi verdiği için öğünleriniz arasında yemeden  durabilmenizi sağlar. Hindistan cevizi yağı doğrudan karaciğerde sentezlenir ve anında enerji kaynağını çevrilir.  Metabolizma hızını yükselttiği için vücudumuzun daha fazla kalori yakmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı tüketiminden sonra sık sık yemek yeme veya tatlı krizleri yok olmaktadır. Hindistan cevizi yağını direkt olarak tüketme istemezseniz tüketmekten zevk aldığınız herhangi bir yiyeceğe/ içeceğe karıştırarak tüketebilirsiniz.

Selülitlerin giderilmesine hindistan cevizi yağının rolü çok fazladır. At kılı fırça ile selülit bulunan bölgeleri iyice tarayınız. Cilt gözenekleri açılıp hindistan cevizi yağının etkisini arttırmak için ölü derilerden kurtulmanız gerekmektedir. İyice tanıdıktan sonra avucumuza bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını alarak eritiyoruz. Selülit olan yerlere masaj yaparak uyguluyoruz. Bu işlemi düzenli yaparak selülitlerden çok çabuk kurtulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)