Haşimato Hastalığı Nasıl Beslenmeli?

Adını bir Japon bilim insanından alan Haşimato, halk arasında tiroid bezi iltihabı olarak bilinmektedir. Uzmanlarımız Haşimato hastalığını bağışıklık sistemimizin tiroid bezimize açmış olduğu bir savaş olarak nitelendirmektedirler. Bazı kaynaklarda bu hastalığa bir virüs veya bakterinin sebep olabileceği düşünülmekteyken, bazı kaynaklarda ise genetik bir durum olabileceği ileri sürülmektedir.
Haşimato Hastalığı Nasıl Beslenmeli?

Haşimato hastalarında vücuttaki tiroid bezlerini yok etmek için bazı antikorlar üremeye başlar. Bu antikorlar tiroid bezimizdeki tiroid hücrelerine zarar veren antikorlardır. Buradaki hücreleri yok ederek, tahrip etmeleri dolayısı ile tiroid bezimizde iltihap hücreleri birikmeye başlar. Buna bağlı olarak tiroid bezlerimizin küçüldüğü ve zamanla tiroid hormonu üretecek hücrelerimizin de azaldığı görülür. Bu süreçte tiroid yetmezliği olarak bilinen bir başka sağlık problemi de ortaya çıkar.

Başlıca belirtileri; Uyuklama Hali, depresyon, halsizlik, kilo vermede zorlanma, seste oluşan değişiklikler (kalınlaşma gibi) genelde kilo artışı vs. durumlardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Selenyum Ağırlıklı Beslenmeli

Haşimato hastalığı için beslenmede dikkat edilmesi gereken birçok kural varken bu kuralların başında ilk sırada eksikliğinin önemli sorunlara yol açabileceği, Selenyum mineralinin yeterli tüketimi gelmektedir.

Yapılan araştırmalarda bu mineralin antienflamatuar ve antioksidan özelliğinin olması sebebi ile tiroit bezini korumaya yönelik aktif rolünün olduğu ve gerekli hormonların üretilmesinde yardımcı bir mineral olduğu belirtilmiştir. Selenyum açısından zengin bazı besinlerin başında deniz ürünleri gelmektedir. Ayrıca tavuk ve yumurta da selenyum minerali içeren besinlerimize örnektir.

Probiyotik Tüketilmeli

Tiroid bezlerinde oluşan inflamasyonu azaltması özelliği ile probiyotikler, haşimato hastalarının yine en çok tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Yoğurt ve kefir bilinen önemli probiyotik kaynaklarındandır.

Şeker ve Hazır Gıdalara Dikkat Edilmeli

Yapılan araştırmalarda haşimato hastalığına yol açan gıdalar arasında hazır gıda ve şeker başroldedir. Rafine edilmiş şeker veya şekerli gıdaların bağışıklık sistemimizi bozmaktadır. Bu gıdalar yerine ağırlıklı olarak daha kaliteli olan kompleks karbonhidratlar tüketilebilir. Bu karbonhidratlara örnek olarak ekmeklerin tam buğdaylı olanı, yulaf, kepekli ürünler vb. verilebilir.

Gluten Tüketimini Olabildiğince Azaltmalı

İçerisinde gliadin proteini olan gluten, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği ile hastalığı tetikleyici unsurlar ortaya çıkarmaktadır. Tiroid hücrelerinin zar yapısı ile benzer yapıya sahip olmaları sebebi ile bağışıklık sistemi gluten ile tiroidi ayırt edememekte olup, tiroid hücrelerine zarar vermeye başlar. Glutenin bazı besin emilimlerini engellediği de öne sürülmektedir. Bu sebeple birçok mineral eksikliğine yol açarak otoimmün adı verilen bağışıklık ile ilgili hastalıkların oluşma riskini arttırır.

İyot Kullanımına Dikkat Edilmeli

Uzmanlarımız haşimato hastaları için iyot kullanımını miktarı ve dengesi ile ilgili önemle vurgu yapmaktadırlar. Tiroid hormonu üretiminde aktif rolü olan iyot yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Aksi taktirde tiroid hormonlarının yeteri kadar üretilmemesi problemi ortaya çıkar. Ancak aşırı iyot tüketimine de dikkat etmeliyiz. İyot tüketimi fazlalığı sebebi ile tiroid bezlerinin zehirlenmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)