Hamilelik Döneminde Ciltte Oluşan Değişiklikler

Hamilelik sürecinde bazı kadınların ciltlerinde değişiklikler gözlenir. Her kadında görülen değişikliklerin farklı olması açısından hangi kadında ne gibi değişiklikler gözlenecek tahmin edilemeyebilir.
Hamilelik Döneminde Ciltte Oluşan Değişiklikler

Başta yüz olmak üzere vücudun değişik yerlerinde lekeler oluşabilir bunun sebebi ise hamilelik döneminde artan hormonlardır.

Melasma, Kloazma(Gebelik maskesi)

Yüz bölgesinde özellikle yanaklarda cilt renginin değişmesi dudak burun ve çenede oluşan kahverengi lekelere denir. Genellikle doğumdan sonra kaybolmaya başlar.

Hamilelikte sivilceler

Hamileliğin 8 haftasında sonra değişen hormonlar anne adayının sivilcelerinin artmasına veya yenilen çıkmasına sebep olurlar. Bazı kadınlarda ise bu durumun tam tersi gözlenebilmektedir.  Hamilelik süresince cildinizi temiz ve kuru tutmaya özen gösteriniz.

Tırnak değişiklikleri

Tırnak cildimizi oluşturan bir uzantımızdır ve hamilelik döneminde artmakta olan hormonlar yüzünden tırnaklar yumuşayıp ince bir hal alırlar hamilelerin ellerini çok fazla su tutmaması gerekir veya suya çok fazla maruz kalındığında daha sonra yeterince nemlendirildiğinden emin olunmalıdır.

Linea Nigra

Latince anlamı siyah çizgi olan linea nigra, bazı kadınlarda göbek deliği ile kasıkların ortasında pubis bileşkesi arasında bulunan linea alba(beyaz çizgi)'nın giderek koyulaşması ile ortaya çıkan çizgidir. Hamilelik sonrası çizgi yok olur.

Avuç içinde kızarıklık

Latin karşılığı palmar eritem olan bu durum, hamilelik dışı dönemlerde meydana gelirse karaciğer hastalığı belirtisi olarak düşünülür. Hamilelikte avuç içinde kızarıklık oluşması fizyolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Kızarıklar ve kaşıntı halinde gözlenebilmektedir. Hamileliğe bağlı olarak kandaki östrojen seviyesinin artması sebebiyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Kaşıntının şiddeti artarsa nemlendirici kremler kullanabilir, nemlendirici sürmesine rağmen kaşıntılar geçmezse doktora gidilmelidir.

Ciltte oluşan damarlanmalar

Ciltte oluşan damarlanmalar çoğunlukla yüzde ve boyunda nadiren de olsa Karın bölgesinde görülebilmektedir. Merkezinde bir damar ve etrafında örümcek ayaklarına benzeyen küçük kılcal damarların oluşması şekildedir.  Hamilelik dışında bir kişide görüldüğünde karaciğer sorunu olarak düşünülmektedir. Herhangi bir şikayete sebep olmadıkları için tedavi edilmesi gerekli değildir.

Çatlaklar

Hamilelikte kadınların çoğunda karın bölgesinde, kalçalarda ve göğüslerde çatlaklar meydana gelir. Ciltte gerilmeler başladığında ortaya çıkan değişiklikler çatlakları oluşturur. Oluşan çatlaklar bazen kaşıntılara sebep olabilirler. Hamilelikte kırmızı olan çatlaklar hamilelik sonrası gümüş rengi dönerler ve maalesef izleri kalıcıdır. Çatlak oluşmadan önce kremler ve yağlar ile çatlak önlemek mümkündür fakat çatlak oluştuktan sonra yok olması pek mümkün olmamaktadır.

Benler

Hamilelik döneminde ortaya çıkan benler veya mevcut benlerin artması Çoğu zaman kanser belirtisi değildir.

Meme uçlarında ve diğer bölgelerde oluşan koyulaşmalar

Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda meme uçlarında koyulaşmalar görülür. Çoğalan östrojen seviyelerinin sebep olduğu düşünülen koyulaşmalar, esmer tenli kadınlarda daha belirgindir. Ciltteki koyulaşma meme uçlarında vulva, anüs arası bölgelerde ve göbek etrafında oldukça belirgindir. Koltuk altları ve bacakların iç kısımlarında kararmalar görülebilir.

Ayak problemleri

Anne adayları hamileliğin ilerlemesi ile birlikte , şişmiş, büyüyen ve sık terleyen ayaklara sahip olurlar. Bu da tırnak batması, mantar, siğil ve nasır gibi sorunlarla karşılaşmalarına neden olur. Siğil enfeksiyonlarının artmasının sebebi gebelik döneminde anne adayının direncinin düşmesidir. İlerleyen haftalarda ayak hijyeni açısından daha sık yıkanmalı ve havalanmasına izin verilmelidir.

Ciltte varis oluşumu veya artışı

Hamilelik döneminde giderek artan östrojenin sebep olduğu varis, yüz bölgesinde ve boyunda bazen de karın bölgesinde oluşabilmektedir. Bu tür oluşumların tedavisi için lazer ve koterize yöntemleri kullanılmaktadır. Gebelikte uzun süre ayakta kalınmaması ve soğuk suyla duş alınması öneriliyor.

Kıl/ Saç Dökülmesi

Gebelik döneminde en çok rastlanan sorunlardan biridir. Saçların hormonal değişikliklerden dolayı büyüme fazları değişir. Bu sebeple de olduğundan daha fazla dökülmeler görülür. PRP tedavisi ve Mezoterapi uygulamaları saç dökülme tedavisinde kullanılmaktadır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)