Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Haftalık ve aylık olarak vücuttaki değişimler birçok belirti gibi hamilelik sebebi olabilir.
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sadece vücuttaki değişimler değil salgılanan hormonlar, beslenme şekilleri, rahmin büyümesi, adet gecikmesi gibi sebepler vardır. Bunun gibi farklılıklar göze çarptığında hemen ‘hamileyim’ denmemelidir. Gebelik testi yapılıp emin olunmalıdır. Bu belirtiler bazılarında ilk haftada belli olur bazılarında ise uzun zaman belli olmaz. Burada da ne gibi belirtiler var onları inceleyeceğiz.

-Hamileliğin ilk belirtilerinden biridir adet gecikmesi. Fakat bunun tek sebebi hamilelik olmayabilir. Böyle bir durum yaşandığında kişi hamile olduğunu düşünebilir. Fakat sadece hamilelik adet gecikmesine yol açmaz. Stres, beslenme bozuklukları da adet gecikmesine yol açar.

-Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti de bir diğer belirtiler arasındadır. Fakat kesin hamilelik belirtisinde ‘adet gecikmesi’ gibi tek başına yeterli değildir. Bunun da başka kadınsal hastalıkları olabilir. Başlangıçta meme hassasiyeti olarak görülen bu belirti ilerleyen zamanlarda göğüslerin büyümesi ile devam edebilir. Başka bir erken belirti de meme ucunun koyulaşması vardır. Hamilelik sürecinde meme uçları daha belirgin hale gelebilir.

-Hamileliğin başlangıcının bir diğer belirtisi kanama veya akıntıdır. Bu kanama hafif lekeler şeklinde olur fakat regl kanaması gibi değildir. Ayrıca kanama dış gebeliğin de sebebi olabileceği için doktora görünmek gerekir.

-En basit ve bilinen diğer belirti de baş dönmesidir. Baş dönmesi metabolik değişimlerden kaynaklı görünebilmektedir. Bu süreçte metabolik takip yapılmalıdır.

-İlk üç ay hamilelik sürecinde fazlasıyla uyuma isteği ve yorgunluk vardır. Progesteron hormonu vücutta arttığı için uyuma isteği gelir. Fakat bu uyuma isteği ilk üç aydan sonra kesilir, normale döner.

-Hamilelik belirtileri arasında en bilinen diğer belirti de mide ve sindirim problemleri. Progesteron hormonu uyku isteğini arttırdığı gibi yiyeceklerin de yemek borusundan daha yavaş ilerlemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden mide ve sindirim sorunlarına yol açar.

-Vücudunuzda oluşan lekeler de hamilelik belirtisidir. Bu lekeler genellikle göüğs uçlarında, kasıklarda, karın bölgesinde görülmektedir. Sekizinci haftadan sonra ise hormonal değişiklikler yüzünde sivilceler görülebilmektedir. Son üç ayda karında, kolda, bacaklarda hamilelik çatlakları oluşabilir.

-Gebelik belirtilerinde yer alan sindirim yavaşlığı kabızlığa yol açar. Sebebi ise rahim büyüdüğü için bağırsakların son kısmına baskı yapmasıdır. Doktora danışmadan bunun için ilaç kullanılmamalıdır.

-Gebelik yaşayan kadınlar ilk üç ayda normalden daha sık baş ağrısına rastlarlar. Bunun sebebi değişen hormonlardır. Stres gibi zamanlarda yaşanır bu baş ağrıları. Fakat bu dönemde ilaç kullanılmamalıdır. İlaç kullanmak fetal gelişim açısından riskli olabilmektedir. Doktora başvurmakta fayda vardır. Ayrıca bu üç aydan sonra baş ağrıları kesilecektir.

-En bilinen diğer bir belirti mide bulantısıdır. Fakat diğer belirtiler gibi her bulantı da kesin hamilelik belirtisi olmayabilir. Hamilelikte mide bulantıları ilk üç ay devam edebilmektedir. Bulantıya baş dönmesi de eklenebilir. Gebelik döneminde koku hassasiyetiniz de olacağı için mide bulantısına sebep olur. Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmelidir.

-Gebelik belirtilerinde sık sık idrara çıkma da vardır. Dört aydan sonra azalsa da son aylarda bu durum tekrar ortaya çıkabilir. Eğer idrara çıkma sebebiniz yanma, batma gibi bir durumsa doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu yanma batma idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur.

-Kasık ağrıları dört ve beşinci haftada görülebilir. Eğer kasık ağrısı ile birlikte kanama da varsa doktora görünmek gerekir. Bu kasık ağrıları yürümeyi etkileyecek şiddette değildir.

Yine de herhangi bir farklılıkta doktora başvurmak gerekir. En basit bir belirtide bile test yapılmalı ve emin olunmalıdır. Sağlıklı beslenmeli, doktor tavsiyesine uyulmalıdır...

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)