Giyim Zevki Nasıl Oluşur?

Kulaklara pelesenk etmiş bir söz vardır. ‘’ Zevkler ve renkler tartışılmaz. ‘’ Fakat her insanın büyüdüğü çevre, aile yapısı, kültür ve coğrafya zevklerimizin şekillenmesinde önemli bir rol taşır. Bizim nesnelere verdiğimiz değer onlar hakkında ne düşündüğümüzle, maddi, manevi veya inançlarımıza göre şekillenir.
Giyim Zevki Nasıl Oluşur?

Samimi olmak gerekirse hiçbirimizin estetik algı ve beğenileri, sadece kişisel tercih ve deneyimleri sonucu oluşmaz.

Toplumda oluşan iyi ve kötü çirkin ve güzel algıları giyim zevki üzerine düşünülünce moda adı altında değerlendirebiliriz. Toplumda büyük bir kesimin aynı şeyi beğenmesi o şeyin güzel ve iyi olduğu anlamına gelmez. Sırf herkes bir şeyi seviyor veya giyiyor diye o şeye sahip olmak zorunda değiliz.

Peki Neye Dikkat Ederek Giyinmeliyiz?

Modayı takip etmek ve ona göre giyinmek herkesin en doğal hakkıdır, ama sırf moda olduğu için yakışmayan bir şeyi giymek sizi gülünç duruma düşürebilir. Giyim zevkinizi oluştururken vücut proporsiyonunuzu ve vücut tipinizi iyi bilmek fiziki kusurlarınızı örtmenizde size yardımcı olacaktır.

Vücut Tipimi Nasıl Öğrenirim?

Birçok kadının sahip olmak istediği vücut tipi muhakkak kum saati şeklidir.

Eğer kum saati vücut tipine sahipseniz ince beliniz ve mükemmel kalçalarınız vardır. Bu vücut tipindeki kişiler düşük belli veya ispanyol paça pantolonlar giyebilir. Belini vurgulayacak her türlü kıyafet yakışacaktır. Fakat vücudunuzun her yeri eşitse dikdörtgen vücut tipine sahipsiniz demektir. Bu vücut tipine sahip olan kadınların bacaklarını en iyi şekilde kullanmaları yararlarına olacaktır. Kısa etekler kesinlikle yakışacaktır.

Elma tipi vücuda sahip iseniz üst bölgenize oturan basenlerinize doğru bollaşan kıyafetler tercih edilmelidir. Bol kesimli etek ve elbiselerde size yardımcı olacaktır.

Üçgen bir vücuda sahipseniz üst bölgeniz alt bölgenize göre küçüktür, belinizin inceliğini vurgulayan, göğüsün daha büyük görünmesi için ise kat kat veya fırfırlı bluzlar tercih edebilirsiniz. Çok dar kıyafetlerden uzak durmalı ve iç çamaşırı seçiminizi doğru yapmalısınız.

Ters üçgen vücut tipine sahip iseniz üst bölgeniz alt bölgenizden daha büyük demektir. Omuzlar geniş olduğundan ceketlerden uzak durmak gerekir. Alt tarafa doğru genişleyen kıyafetler kıyafetler giyildiği zaman bele kemer takılarak dikkat oraya çekilebilir. Kollarınızdan rahatsız oluyorsanız tül ile kamufle edebilirsiniz.

Oval bir vücut tipine sahipseniz sizi ince gösterebilecek fazla kilolarınızı saklayabileceğiniz her türlü ayrıntıya dikkat etmeniz ve en uygun şekilde kullanmanız gerekir. Vücuda göre ince bacaklara dikkat çekilmesi için ince dikey çizgili kıyafetler veya uzun gömlekler kullanılabilir. Boyun bölgesinin daha ince gözükmesi için V yaka bol bluzlar tercih edilebilir.

Her Şeyden Önce Kendinizi Sevin

Anlatılanlardan yola çıkarak herkesin giyinirken yapması ve dikkat etmesi gereken şey kusurlarımızı kapatmak ve beğendiğiniz yerleri ön plana çıkarmaktır. Sizde vücut tipinizin ne olduğunu bulun ve önerileri dikkate alın faydasını göreceksiniz. Fakat her şeyden daha önemli bir şey vardır. Yaşınız, kilonuz, boyunuz ne olursa olsun sizden bir tane daha olmadığını bilmeniz ve kendinizi sevmenizdir. Yeterli bir özgüven giydiğiniz şeyleri taşımanızda size en büyük destekçiniz olacaktır.

 

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)