• Anasayfa
  • Sağlık
  • Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Besin zehirlenmesinde nelerin yapılması gerekir?

Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Besin zehirlenmesinde nelerin yapılması gerekir?

Mide bulantısı, şiddetli karın ağrısı, kusma, kramp ve ishal gıda zehirlenmesinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Özellikle sıcak ortamda bekleyen gıdalar daha hızlı çürüyerek ya da bozularak besin zehirlenmesine sebebiyet verebilir. Peki, gıda zehirlenmesini nasıl anlayabiliriz? Besin zehirlenmesi anında neler yapılması gerekir? Bozulmuş gıdaları nasıl anlayabiliriz?
Gıda zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Besin zehirlenmesinde nelerin yapılması gerekir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre besinler aracılığıyla vücuda taşınan virüs, bakteri, toksin, parazit ve kimyasal maddelerden meydana gelen besin zehirlenmeleri dünya genelinde her yıl yaklaşık olarak 600 milyon insanı etkilemektedir.

Hafif zehirlenmeler, birkaç saat ya da en kötü durumda 1-2 gün sürmektedir. Ancak bazı besin zehirlenmeleri (kimyasal zehirlenme ve botulizm) oldukça şiddetlidir ve kişinin hayatını kaybetmesine bile neden olabilir.

BESİN ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ HANGİLERİDİR?

Genellikle besin zehirlenmelerinde kusma, bulantı ve ishal dumuru meydana gelmektedir.

Bakteriyel besin zehirlenmesi: Karın ağrısı, kusma, bulantı ve ishal görülmektedir. 1 saat - 4 gün içinde kendini göstermeye başlar, ve dört gün kadar sürebilir.

Viral besin zehirlenmesi: Karın ağrısı, kusma, bulantı, baş ağrısı, ishal, titreme ve ateş görülür. 12-48 saat içinde kendini göstermeye başlar. Genellikle deniz mahsullerinin tüketilmesinden sonra meydana gelir.

Kimyasal besin zehirlenmesi: Kusma, bulantı, terleme, ishal, gözlerde sulanma, sersemlik, bilinçte bulanıklık, aşırı tükürük üretimi ve karın ağrısı olarak görülmektedir. 30 dakika içerisinde kendini göstermeye başlar.

Botulizm: Görme ve konuşma bozukluğu, kusma, kafa kısmından başlayarak ayaklara kadar ilerleyen kas güçsüzlüğü görülmektedir. Çok nadir görülen fakat oldukça ciddi bakteriyel besin zehirlenmelerinden birisidir.

GIDA ZEHİRLENMESİ TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?

Genellikle besin zehirlenmeleri şüpheli gıda alımlarını takiben 1-24 saat içerisinde başlar ve 2-3 gün içerisinde düzelir. Ancak bazı durumlar ilaç tedavileri gerektirmektedir.

Vücudun özellikle sıvı kayıplarını ishal ile artacağından vücudun daha fazla sıvı ihtiyacı meydana gelecektir. Bu nedenle bol sıvı tüketilmesi gerekir. Eğer kişi kusma ve bulantılar nedeniyle sıvı içmekte zorlanıyorsa, gerekirse serum ile sıvı verilmesi uygun olabilir.

Besin zehirlenmesinde ishal anı geçene kadar bağırsak hareketlerini artıran posalı gıdaların tüketilmemesi tavsiye edilir. Genel olarak ishal durumunu önlemek için ishal kesici ilaçların kullanılması hastalık meydana getiren mikroorganizmaların bağırsakta durma süresini arttıracağı için uygun değildir.

Besin zehirlenmesi durumunda 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmiyor ise, kişi sıvı alamıyor ise, kanlı ishal, yüksek ateş, uyku eğiliminde artış gibi belirtiler meydana geliyor ise hemen bir hastaneye gidilmesi gerekir.

HANGİ BESİNLERDE NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

Yumurtaları buzdolabına koyarken kesinlikle yıkamayın, çünkü yıkandıktan sonra yüzeylerindeki delikler genişleme yapıyor ve bunun neticesinde bakteriyel üreme meydana geliyor. Yumurtaları dolap kapağına koyuyorsanız diğer besinlerle temas etmemesine dikkat etmeniz gerekir.

Tavuk için en tehlikelisi, salmonella bakterilerinin bulaşma riskidir. Bu mikroorganizmaların ölmeleri için tavuğu iyice pişirmeniz gerekmektedir. 

Dondurmanın da besin zehirlenmelerine sebebiyet verebileceğini unutmayın. Ham maddesi süt olduğundan dolayı dondurma her süt ürünü gibi mikroorganizma üremesine ve bozulmaya elverişli besinler arasında yer almaktadır. Kapalı dondurma tercih ediyorsanız paketleri buzlanmış olan, içerisinde buz parçacıkları bulunan dondurmaları asla tüketmeyin. Çünkü buz kristalli ve donmuş paketler, paketin çözüldükten sonra tekrardan donmuş ya da çok eski olduğu anlamına gelebilir. Bunun yanında son kullanma tarihlerine de kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. 

Meyve ve sebzeler bazı yollarla mikrop üretebilir. Üretim esnasında çiftlikte bakteri ya ya kirle, bulaş olmuş suyla yıkanması, iyi yıkanmamaları sebebiyle üzerlerinde kalan bakteriyel kalıntılar ya da hasta bir kişinin ellerini yıkamadan salata yapması gibi.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)