Genital Bölgede Neden Kararmalar Oluşur ?

Günümüzde hemen hemen her kadının başına gelebilecek vücut sorunu olan genital bölge kararması görüntü ve verdiği hissiyat açısından bazılarımızın canını sıkmaktadır. Ama hemen karamsar olmamıza hiç gerek yok çünkü çözüm yolları oldukça basit ve düzenli uygulamalar ile tamamen kurtulmakta mümkündür. Gelin genital bölge kararmalarının nedenlerine bir bakalım.
Genital Bölgede Neden Kararmalar Oluşur ?

Kişilerde oluşan bu problemin nedeni çoğu zaman iç faktörlerde meydana gelen hormon değişikleri olabilmektedir. Bu değişiklikler ergenlik dönemi, gebelik dönemi ve menapoz döneminde gerçekleşir.

Genital bölge kararması koyu ten rengine sahip kadınlarda daha fazla görülmektedir. Dış faktörlerde oluşan kararmaların sebebi ise genital bölgede oluşan tahrişlerdir. Hassas cilde sahip kadınlarda bu sorun daha fazla öne çıkmaktadır. Farklı bölgelerde oluşan kararmaların pek çok sebepleri olabilir; terlemeden oluşan pişik, yanlış iç çamaşırı tercihi ve daha fazla yapılan yanlışlar sonucu oluşabilecek mantar tarzında hastalıkların hepsi kararma oluşmasını tetikleyebilecek tarzda sorunlardır. İç ve dış faktörlerin yanı sıra bazı hastalıklarda genital bölgedeki kararmalara sebep olabilir.

Genital Bölgede Oluşan Kararmalardan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Genital bölge kararmalarından kurtulmak için bir çok yöntem vardır. Vajinal beyazlatma yöntemi, hazırlayabileceğiniz kürler ve piyasada eczane ürünü olarak alabileceğiniz beyazlatıcı kremler mevcuttur. Sorununuzdan kurtulmak için hangi çözüm yolunu seçmek istediğiniz size kalmıştır. Ben sizlerle birkaç tanesini şimdi paylaşacağım. Aşağıya yazacağım çözümlerin bir kaçını veya bir tanesini kullanabilir yada deneyerek en çok etki gördüğünüz yöntemde sabit kalabilirsiniz. Unutmayın ki düzenli kullanımda etkileri daha fazla artacaktır.

Limon suyu: Cilt beyazlatma yöntemi olarak kullanılan limonun etkilerini hepimiz biliyoruz. Genital bölgenize limon suyunu masaj yaparak uygulamanız ten renginizin açılmasını sağlar. Fakat daha fazla tahriş ve acıya sebep olmaması için yara, sivilce gibi sorunlarınızın olmaması gerekmektedir.

Ağda: Ölü derilerin ve kirlerlin atılmasında bir numara olan ağda kullanımı, bir süre sonra ten renginin açılmasına ve o bölgenin beyazlamasına yardımcı olacaktır.

Beyazlatıcı kür: Yoğurt ve limon karışımını kararma olan bölgelerinize uygulayınız. 5-10 dakika bekledikten sonra durulayınız. Temizleyip kuruladığınız bölgeye bebek pudrası sürebilirsiniz.

Zerdeçal:  1 kaşık zerdeçal ile limon suyunu karıştırınız. Macun kıvamına gelen karışımı kararmış bölgelerinize uygulayınız. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Ekstra etki görebilmek için haftada 4 defa uygulayınız.

Kese: Kararan bölgelere kese yapınız. Sıcak su ile kabaran ölü derilerinizden vücudunuzu arındırmada kesenin etkisi oldukça büyüktür. Siyahlıklar tamamen kaybomasada ten renginde açılmalar olduğunu göreceksiniz.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Kişisel hijyenimiz açısından oldukça önemli olan genital bölgemizin temizliğini aksatmadan doğru bir şekilde yapmalıyız. Eğer doğru temizlik uygulamazsak pişik, kötü kokular, kaşıntı ve yanmalar hissederiz. Bu yüzden vücudumuzu iyi tanımalı ve ona göre bakımlar uygulamalıyız.
  • İç çamaşırı tercihimizi pamuklu kumaşlardan seçmeliyiz.
  • Kıyafet kullanımlarında sürekli dar pantalon kullanımlarından uzak durmalıyız daha rahat ve bol pantalonlar tahriş ve pişik oluşumunu azaltacaktır.
  • Banyo, havuz ve deniz sonrasında özel bölgemizin uzun süre ıslak kalmamasına dikkat etmeli ve kuru olduğundan emin olmalıyız.
  • Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış kimyasal ürünleri sırf kokusu ve temizliğinizi sağladığı düşüncesi ile bilinçsizce kullanmamalısınız. Cildiniz hassas olabilir ve kimyasallardan oluşan bu tür ürünler cildinize zarar verebilir.
  • Genital bölge için kullanmak istediğiniz ürünleri iyice araştırmalı veya bir uzamana sormalısınız.
  • Tüylerinizi alırken jilet kullanıyorsanız. İşlem sırasında mutlaka bebe yağı veya köpük kullanınız aksi taktirde o bölgeyi daha fazla tahriş edip kararmalara sebep olabilirsiniz.
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)