Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten seçimi nasıl yapılır başlıklı yazımızda sizlere cilt alt tonu nasıl belirlenir, bilek testi, güneş testi ve boyun testi hakkında bilgiler paylaşacağız.
Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi bir makyaj yapabilmek için ilk olarak fondöten seçimi konusuna dikkat etmek gerekir. Cilt alt tonu ile uyumlu fondöten seçildiği zaman tamamlayıcı bir görüntü ortaya çıkarmak mümkündür. Makyaj teknikleri bilmek iyi bir makyaj yapmak için yeterli değildir. Cildinize uygun makyaj malzemeleri tercih ettiğiniz zaman mükemmel bir makyaj deneyimi yaşamanız mümkün olur. Yanlış ürünler ve yanlış fondöten rengi tercih edildiği zaman ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır. Ani bir karar ile alınan fondötenler kullanıma uygun olmaz.

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten alırken mutlaka cilt tonunuza uygun olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bunun için pek çok farklı test bulunmaktadır. Bu testler arasında bir tanesini tercih ederek cilt rengine uygun fondöten seçimi yapılabilir. Doğru fondöten seçimi ne yapabilmek için cilt alt tonunu iyi bir şekilde bilmek gerekir. Peki, cilt alt tonu nasıl belirlenir? Bunun içinde uygulanan pek çok teknik bulunur. Çeşitli yollar ile cilt alt tonunu belirleyerek buna uygun fondöten seçimi yapmanız mümkün olacaktır.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonu bilinmediği zaman uygun makyaj malzemelerini tercih etmek mümkün olmaz. Bu sebeple kadınların mutlaka cilt alt tonu konusunda bilgi edilmesi gerekir. Buğday tenli ya da beyaz tenli kadınlar cilt alt tonu konusunda tam olarak emin olamazlar. Bu sebeple de özellikle fondöten seçimini büyük bir sıkıntı yaşarlar. Buğday tenli insanlar ile beyaz tenli insanlar aynı tona sahip olan fondötenleri tercih edemezler. Her insanın cilt alt tonu birbirinden farklı olarak ortaya çıkmıştır. Fondötenleri cilt alt tonu göz önünde bulundurarak tasarlanır. Cilt alt tonu 3 gruptan oluşur. Bunlar arasında sıcak, soğuk ve nötr tonlar yer alır. Bunlar arasından hangisinin size ait olduğunu öğrenerek Uygun olan fondöten seçimi gerçekleştirmeniz gerekir. Fondöten seçimi cilt alt tonu doğrultusunda gerçekleştirilir.

Bilek Testi

Fondöten seçimi sırasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri bilek testi olmaktadır. Damarlarda bulunan mavi ve mor renkler soğuk alt tonuna sahip olduğunuzu gösterir. Cildinizde sarılık ve kızarıklık gibi durumlar söz konusu ise sıcak alt tona sahip olduğunuzu göster. Aynı zamanda yeşil damarlar da sıcak alt tonuna sahip olduğunuzu gösterir. Bu şekilde cilt alt anımızı belirledikten sonra fondöten seçimini gerçekleştirmeniz gerekir. Cilt alt tonu belirleme de en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Fondöten seçerken bileğinize sürerek uyumlu olup olmadığını anlamak mümkündür. Soğuk altını sahipseniz onun doğrultusunda bulunan fondöten numaralarından yola çıkarak tercih yapmak gerekir.

Güneş Testi

Cilt alt tonu belirleme de en çok tercih edilen testlerden bir diğeri ise güneş testi olmaktadır. Kısa bir süre güneşte kaldığımız zaman kızarıklık gibi durumlar söz konusu oluyor ise soğuk alt tonuna sahipsinizdir. Uzun süre güneşte kalmasına rağmen sadece bronzlaşan kişiler ise sıcak alt tonuna sahip olan kişilerdir. Bu test ile kesin olarak cilt alt tonuna erişmeniz mümkündür. Bu şekilde çok daha kolay fondöten seçimi yapabilirsiniz. Cilt alt tonu belirlendikten sonra tercih edilen fondötenler ile birlikte kusursuz bir makyaj ortaya çıkarmak mümkündür. Fondöten seçimi öncesinde mutlaka alt tonunuzu belirlemiş olmanız gerekir. Son derece kolay yöntemler ile cilt alt tonu belirleme mümkün olur. Alt tonu belirlendikten sonra sadece fondöten değil kullanacağınız göz farlarının rengi belirlenir. Soğuk alt tonuna sahip olan kişilerin açık renklerden kesinlikle kaçınması gerekir. Daha çok koyu renklerde farları tercih ederek gözlerini ortaya çıkarabilirler.

Boyun Testi

Fondöten seçiminde neredeyse bütün kadınların tercih ettiği yöntemlerden biri boyun testi olmaktadır. Çene ve boyun kısmının arasında kalan alanda cilt alt tonunu belirlemek ve buna uygun fondöten seçimi gerçekleştirmek mümkündür. Bazı fondötenler yüze uygulandığı zaman çeşitli sebeplere bağlı olarak renk farklılığı ortaya çıkarır. Fakat boyun bölgesinde uygulandığı zaman böyle bir durum söz konusu olmaz. Bu sebeple boyun bölgesinde uygulayarak belirli bir süre bekleyip cilt tonunuza uygun olup olmadığını anlamanız mümkündür. Cilt renginiz ile bütünleşen an fondötenleri tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde fondöten seçerek son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüm ortaya çıkarmak mümkün olur. En garanti yöntemlerden biri boyun testidir.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)