• Anasayfa
  • Diyet
  • Fodmap Diyeti Nedir? Evde Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır?

Fodmap Diyeti Nedir? Evde Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır?

Fodmap bir tür karbonhidrattır. Besinlerin bazılarında bu tür karbonhidrat bulunur ve bahsedilen mide sorunlarının temelinin bu karbonhidratların sindirilememesinden kaynaklı olduğu öne sürülür.
Fodmap Diyeti Nedir? Evde Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır?

Sürekli gaz sancısı çekmek, karnın şişkinlikten ağrıması, düzenli bir sindirim sisteminin olmaması, sindirimde ve atılımda sorunların yaşanması gibi sorunlar birçok insanın vücudunda yaşadığı bir sorundur. Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Hareketsizlik ya da sürekli katı beslenme, sağlıksız beslenme bu soruna yol açabilir. Düzensiz uyku bile mide sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple öncelikle vücuda özen göstererek sürekli aynı tür yiyecekleri yememek ve sağlıklı yiyecekler yemek gerekir. Özellikle ot yemekleri düzenli bir sindirim sistemi için şarttır. Yemeklerde kullanılan yağlar da sorunlara yol açabilir. Uzmanlar tarafından en sağlıklı yağ zeytinyağı seçilmiştir. Aşırı şişkinlik ve ödemin bir başka nedeni de yemek yedikten sonra uyumaktır. Vücut uyuduğu zaman kendini minimum tüketime hazırlar ve böylece yeni yenen yemeğin sindirilmek için zamanı olmaz ve bu da gaz sancısına ve mide ağrısına dönüşebilir. Ancak bireyin böyle sorunları yoksa ve herhangi bir yemeği yedikten sonra aşırı şişkinlik ve ağrı hissediyorsa yüksek fodmap içeren yiyeceklere karşı hassasiyet içerebilir. Eğer böyle bir sorun olduğu düşünülüyorsa bunun sonucunda bu tür şikayetlerden kurtulmak için uzmanlar tarafından düşük fodmap diyeti önerilir. Bu diyetin ayrıntıları anlatılsa da her diyette olduğu gibi doktor kontrolü sonrasında sıkıntının ölçeğine göre uygulanması gerekir. Gaz sancısı, şişkinlik, ödem gibi sorunlar kişinin hayat kalitesini düşürür ve bazı fonksiyonları istese de yerine getiremez hale gelir. Bu sorunların yaşanmasının temel sebebi besinleri yerken bağırsakların yiyecekleri öğütememesidir. Bu yüzden bunların sonucunda mide krampları, gaz gibi etmenler meydana gelir. Bu sebeple bu tür sorunların çözümü olarak düşük fodmap diyeti uygulanabilir.  Bu diyeti uygularken bazı yiyecekleri hayattan çıkarmak gerekiyor ve altı hafta gibi bir süre içerisinde etkisini gösterebilir. Fodmap bir tür karbonhidrattır. Besinlerin bazılarında bu tür karbonhidrat bulunur ve bahsedilen mide sorunlarının temelinin bu karbonhidratların sindirilememesinden kaynaklı olduğu öne sürülür. Bu tür karbonhidratları sınırlandırmak hatta bazı besinleri tamamen hayattan çıkarma işlemine düşük Fodmap diyeti denir.

Yüksek ve Düşük Fodmat Değerli Besinler Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken önemli husus prebiyotik olan bu karbonhidratlar iyi bakterileri besler bu sebeple kişinin kendi kafasına göre teşhis koyup uygulaması tavsiye edilmez. Huzursuz bağırsak sendromu da denen bu durumdan kurtulmak için yüksek fodmap içeren yiyecekleri olabildiğince kısıtlamak gerekir. Bu yiyecekler; şeker ve şeker kaynaklı olanlar, soğan, sarımsak, peynir, süt ve süt ürünleri, soya, soya sütü vb., karnabahar, brüksel lahanası, pırasa, kuşkonmaz, bamya, mercimek, enginar, kereviz, mercimek, nohut, fasulye, buğday, tatlandırıcılar, mango, armut, elma, karpuz, bal, hamur işi, kurabiye, kraker, makarna, mantar, Antep fıstığı, reçel, pekmez, rezene, çoğu ekmek gibi yiyeceklerde yüksek oranda bulunur. Yüksek oranda bulunduğu için de teşhis konulur konulmaz bu yiyecekleri tamamen yemeklerden çıkarmak gerekir. Bir besin başka bir besine göre daha çok tesir edebilir. Ancak besinlerin hepsi tek tek denenmediği için kişide hangisi daha büyük etkiye sahip olduğu bilinemez. Bu yüzden zor olsa da ilk başta bu yiyeceklerin tüketiminin tamamen durdurulması gerekir. Bu yiyecekler tamamen kesildikten birkaç hafta sonra kesilen besinlerden tercih edilen herhangi bir tanesi çok az miktarda tüketilebilir. Böylece o besinin kişinin bünyesinde ne kadar etki ettiği bulunur. Eğer yenilen besin tekrar mide ağrılarına, gaz sıkışmalarına sebebiyet veriyorsa kişinin toleransı o besine karşı yok demektir. Bu da bireyin hayatından bu besini tamamen çıkarması gerektiğini gösterir. Bir başka besine karşı toleransı tekrar denemek için de bir hafta beklemek iyi bir seçenek olacaktır. Aksi halde hemen üstüne denenmesi tekrar ağrılara ve kramplara sebebiyet verebilir.     Ayrıca o yiyeceğe de toleransı bulunmayabilir ki bu daha çok ağrı anlamına gelir. Yenmemesi gereken besinler görüldüğü gibi çoktur ancak ilk altı hafta bu kullanımı kestikten sonra denemek için bir besin seçilip vücut reaksiyonu ölçülür buna göre o yiyeceğin yenilip yenilmeyeceği ya da kişi üzerindeki etkisi anlaşılmış olur. Düşük Fodmap diyeti için uygun besinler de bulunur. Düşük olan besinler de oldukça fazladır ve bunlar ; glutensiz ürünler, pirinç unu, pirinç, yulaf, mısır unu, kinoa, mısır ekmeği, kavun, portakal, greyfurt, çilek, üzüm, muz, ananas, limon, ahududu, kivi, frambuaz, çarkıfelek, kırmızı dolmalık biber, patlıcan, marul, havuç, salatalık, mısır, patates, yer elması, turp, yeşil yapraklar, kabak, bal kabağı, laktozsuz süt, mozzarella, az yağlı peynir, Frenk soğanı, margarin, tuz, hardal, sirke, çoğu baharat, keten tohumu, zeytin, zeytinyağı, et suyu, otlar, tereyağı, pul biberdir.

Diyete Göre Yaşam Sürebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Sindirim sistemi vücudun önemli bir kısmını oluşturur ve yaşanan sıkıntılar genel yaşamın sınırlanmasına sebep olur. Gaz problemi, midenin sıkışması, sürekli karın ağrısı gibi belirtiler var ise Huzursuz Bağırsak Sendromu yaşanıyor olabilir. Bu sebeple de yüksek fodmap bulunan yiyeceklerin olabildiğince azaltılması yaşam kalitesini arttıracaktır. Öncelikle bu tür bir sendromdan şüpheleniyorsa ilk birkaç hafta bu besinlerin kullanımı tamamen kaldırılmalı ve kişinin kendini gözlemlemesi gerekir. Eğer fodmap yiyeceklere hassasiyet varsa ilk birkaç günde bile hemen etkisi görülür. Ancak geçti diyerek tekrar o besinlere dönülmemesi gerekir. Vücudu dinlendirmek ve yavaş ve azar şekilde fodmap içeren besinler alınmaya başlanmalıdır. Bunları içeren besinler alınmaya başlandıktan sonra herhangi bir besinin aşırı rahatsızlığa sebebiyet olduğu görülürse vücudun o yiyeceğe toleransı olmadığı anlaşılır bu yüzden de o yiyeceği bir daha tüketmemek mide sancılarının geçmesi için iyi bir seçenek olacaktır. Bilinmesi gereken önemli olan bir diğer bilgi ise fodmap diyetine her ne kadar diyet dense de bunun bir zayıflama diyeti olmadığını anlamak gerekir. Fodmat sağlıklı prebiyotik liflerdir yani bağırsak bakterilerini destekler ve bu besinlerin neredeyse hepsi sağlıklıdır. Bu yiyeceklerin herhangi bir karbonhidrat değeri ile kilo yapan besinler olarak algılanmaması gerekir. Sadece bazı insan sindirim sistemleri bu tür besinler tolere edemez. Bu tür yiyecekleri sınırlamak kadar yapılan egzersizler de sindirim sistemine iyi geleceğinden bu problemin çözümüne yüksek oranda yardım eder. Böylece bu rahatsızlığın etkileri daha az görülmüş olur. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak kesinlikle bu sistemin rahatlamasını sağlar ve böylece yaşanan sancılar olabildiğince azaltılmış olur.

Sporun Diyete Önemli Etkisi

Vücuttaki tüm sistemler birbiriyle bağıntılıdır. Bu sebeple sindirim sistemindeki bu bozukluk vücudun diğer kısımlarını etkiler. Ayrıca psikolojik olarak da kişiyi olumsuz anlamda etkileyebilir. Düşük fodmap diyetini uygularken sporu da eklemek bir nebze de olsa vücudu daha esnek hale getirir. Sporun hem dolaşım hem de sindirim sistemine etkisi büyüktür. Belirtileri tamamen ortadan kaldırmasa da etkilerini azaltacağı da gözle görünen bir gerçektir. Evde, dışarıda ya da spor salonunda yarım saat kırk beş dakikalık bir spor yeterlidir. Bisiklet sürmek, yürüyüş ya da evde uygulanan pilates aerobik gibi sporlar yapılabilir. Hazımsızlık bu bozukluğun temel sebebi olduğu için yapılan spor onu çözmede işe yarar.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)