Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınız İçin 7 Sağlık İpucu

Günümüz toplumunda, her şey çok hızlı hareket ediyor ve bazen yaşam tarzımızın ve alışkanlıklarımızın daha iyi hissetmemize yardımcı olup olmadığını düşünecek vaktimiz olmuyor. Bu yazımızda, yaşam tarzınızı yansıtmanıza ve iyileştirmenize yardımcı olacak, her zaman zevklerinize ve tercihlerinize göre uyarlamanıza yardımcı olacak bazı sağlık ipuçları vereceğiz.
Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınız İçin 7 Sağlık İpucu

Sağlıktan Ne Anlıyoruz?

Sağlıklı olmak sadece hastalık sunmak değil, aynı zamanda çeşitli alanlarla ilgili olarak belirli bir yaşam kalitesinin keyfini çıkarmaktır. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) bunu sağlık tanımında şu şekilde ifade etmiştir:

"Sağlık, tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik halidir ve sadece hastalıkların olmaması değildir."

Kişisel Bakımın Önemi

"korunma, tedaviden daha iyidir". Bu anlamda her birimizin kendi sağlığımızın korunması ve hastalıkların önlenmesinde büyük sorumluluğu vardır.

Bu nedenle, göreceğimiz ilk kavram, sağlığımızın geliştirilmesine aktif olarak katılmakla ilgili olan öz bakımdır. Tekrar DSÖ tanımına dönüyoruz:

 "(Kendi kendine bakım),bireylerin, ailelerin ve toplulukların sağlığı geliştirme, hastalıkları önleme, sağlığı koruma ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısının desteği olsun veya olmasın hastalık ve engellilikle baş etme becerisidir."

Kısacası kişisel bakım, hepimizin her gün sağlığımızı koruyup iyileştirebileceğimiz tüm alışkanlıkları ve tutumları ifade eder.

Aşağıdaki 7 sağlık ipucu ile nasıl yapılacağını görelim:

Diyetinize Dikkat Edin

Kendimizi doğru bir şekilde beslemenin yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkisi vardır: Vücudumuza optimal çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamak anlamına gelir ve ayrıca kilomuzu korumamıza yardımcı olarak hastalık riskini azaltır.

Sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak şu basit alışkanlıkları not edin:

Daima aynı saatte yemek yiyin: Bugün yaşam hızımız nedeniyle bunun karmaşık olabileceğini biliyoruz, ancak bunu başarmak için çaba göstermeniz tavsiye edilir. Bir öğünün atlanması genellikle bir yo-yo etkisi yaratır ve bir sonraki öğünde gerekenden çok daha fazla yiyecek tüketilmesine neden olur.

Her gün kahvaltı yapın: önceki nokta ile ilgisi var. Kahvaltı vücudumuza sabahları aktif olması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar ve aynı zamanda gün boyu aşırı besin alımını önlemeye yardımcı olur. 

Öğünler arasında atıştırmaktan kaçının ve yaparsanız, sizi doyurmanın yanı sıra vücudunuz için gerekli besinleri sağlayan kızartılmamış kuruyemiş veya bir parça meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar seçin.

Tuz ve şeker tüketimini azaltın: ultra işlenmiş gıdalarda her iki madde de fazla bulunur, bu nedenle kardiyovasküler ve metabolik hastalık riskini önemli ölçüde artırdıklarından bunlardan kaçının.

Alkol Tüketmeyin

Alkolün dünyada her yıl 3 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu biliyor muydunuz? DSÖ raporlarında toplanan bu rakam, aynı zamanda 200'den fazla patolojiyle ve zihinsel ve davranışsal bozuklukların gelişimiyle ilişkilendirilen bu maddenin kötüye kullanılmasının zararlı etkilerine işaret etmektedir.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek, oküler katarakttan kansere kadar pek çok patolojiyle bağlantılıdır, bu alışkanlığı olanlarda riski iki katına çıkar ve aşırı sigara içenlerde dört katına çıkar.

Ayrıca kronik akciğer hastalıklarından ölümlerin %90'ından fazlasından sorumludur ve kalp hastalığı riskini artırır.

Sigara içiyorsanız, sağlığınıza ciddi şekilde zarar vermenin yanı sıra, sigara dumanını ve tüm toksik maddelerini pasif olarak solurken çevrenizdekilere de zarar verdiğinizi bilmelisiniz.

Sigarayı bırakmak, sağlığınız ve sizin sağlığınız için her zaman iyi bir karardır. Şu şekilde belirtelim:

Sigara içmeden geçen 20 dakika sonra kan basıncı düşer.

12 saat sonra kandaki karbon monoksit normal seviyeye ulaşır.

3. ayda kan dolaşımı ve akciğer kapasitesi iyileşir.

9. ayda enfeksiyon riski, nefes darlığı ve öksürük hissi azalır. 

Bir yıl sonra koroner kalp hastalığı riski yarıya iner.

5 yılda boyun kanseri ve felç riski sigara içmeyenlerle aynıdır ve boğaz, yemek borusu, ağız ve mesane kanseri riski yarı yarıya azalır.

10 yıl sonunda akciğer kanseri riski yarı yarıya düşer.

Gördüğünüz gibi sigarayı bırakmak çok faydalı. Ayrıca cildinizin görünümünün de iyileşeceğini biliyor musunuz? Merdiven çıkmak da sizi yormaz, giysilerinizin kokusu çok daha hoş olur, tat ve koku alma duyunuzu geliştirir.

Spor Yapın

Spor, sağlıklı yaşam tarzının temellerinden biridir. Zamanınız olmadığını veya fiziksel formunuzun yeterli olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin. Spor herkese açıktır. Günlük olarak 30 dakika hızlı yürümek gibi uzun süreli, orta düzeyde fiziksel aktivite yapmak, çok sayıda sağlık yararına sahiptir:

Kilonuzda kalmanıza yardımcı olur

Kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur ve koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

Uyku kalitesini yükseltir.

Erken ölüm riskini azaltır.

Benlik saygısını artırır ve depresyonu iyileştirir.

Hijyeninize Dikkat Edin

Onları göremeseniz bile çevrenizdeki her şey mikroorganizmalarla doludur ve bazıları hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle iyi kişisel hijyen ve ev temizliği sağlamak çok önemlidir. Bazı temel ipuçları şunlardır:

Eve vardığınızda, yemekten önce ve hayvanlarla temas halindeyken ellerinizi yıkayın.

Cildinizi etkileyebilecek mikropları kontrol altına almak için her gün duş alın. Özellikle, bunu fiziksel egzersiz yaptıktan sonra yapmanız önemlidir, çünkü bu terlemeyi ve cildimizin temas ettiği yüzeylerde bulunan bakterilerle teması kolaylaştırır.

Uykuya Önem Verin

Vücudumuzun tüm fonksiyonları uykusuzluktan etkilenir: Hormonal, bağışıklık veya solunum sistemlerinden kan basıncına kadar.

Ek olarak, birkaç araştırma, düzgün uyumamanın obezite, enfeksiyon ve koroner kalp hastalığı riskini artırabileceğini göstermektedir.

Peki, hangi saatler uyku yeterlidir? Genel öneriler yaşa bağlıdır ve aşağıdaki gibidir:

3 aya kadar yeni doğanlar: 14-17 saat.

11 aya kadar bebekler: 12-15 saat.

2 yaşına kadar çocuklar: 9-15 saat.

5 yaşına kadar çocuklar: 10-13 saat.

13 yaşına kadar çocuklar: 9-11 saat.

17 yaşına kadar ergenler: günde 10 saat.

Yetişkinler: Günde 7-9 saat.

65 yaş üstü yaşlılar: günde 7-8 saat.

Akıl Sağlığınızı Koruyun

Bu makalenin başında gördüğümüz gibi, DSÖ'nün tanımında belirttiği gibi, akıl sağlığı, sağlığın temel bir parçasıdır.

Zihinsel ve fiziksel sağlık yakından bağlantılıdır, çünkü biri iyi değilse, diğeri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Bugün, stresin daha az sağlıklı bir yaşam tarzı ile ilişkili olduğunu, tütün ve alkol bağımlılığına ve daha kötü beslenmeye yol açtığını biliyoruz.

Vücudunuza olduğu kadar zihninize de özen göstermeniz çok önemlidir. İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

İnsanlar sosyal varlıklardır, bu nedenle aileniz ve arkadaşlarınızla kişiler arası ilişkilerinizi teşvik edin ve bunlara özen gösterin.

İhtiyaç duyduğunuzda yardım istemeyi öğrenin.

Dinlenin, iyi beslenin ve spor yapın, daha önce açıkladığımız gibi, bunların getirdiği tüm faydalar için.

Kendinize değer verin ve kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.

Günde birkaç dakika ayırın. Meditasyon, zihinsel sağlığı iyileştirmek için iyi bir kaynaktır. 

Uzun vadeli bir motivasyona sahip olmak zihnin sağlığını desteklediğinden, bir veya daha fazla hayati amaç belirleyin.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)