Evde Sağlıklı Ve Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Görünüşümüzü, güzelliğimizi önemli ölçüde etkileyen saçlarımızı kimilerimiz kısa kullanır, kimilerimiz uzun. Eski çağlardan bu yana uzun sağlıklı parlak saçların her zaman bir adım önde olduğunu biliyoruz.
Evde Sağlıklı Ve Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Konu güzellik olduğunda hiçbirimiz üşenmeden bakımlarımızı yapmaya hazır duruma geçeriz bugün de sizlere hızlı ve sağlıklı saç uzatmak için hangi adımları izlemeliyiz sırasıyla anlatacağım. İlk olarak beslenmeden başlayalım.

Saçımızın Uzamasında Etkili Olan Besinler Nelerdir ?

Somon: Somon içeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri kıl köklerini güçlendirerek saçımızın uzamasını sağlar. Omega 3'ün yanında içerdiği b12 ve demir de saçın hızlı uzamasını da etkili rol oynamaktadır.

İstiridye: Çinko deposu olan istiridye saçların uzamasını hızlandırmanın yanında parlamasını da sağlıyor. Her gün istiridye yemek imkansız olsa da çinko içeren buğday ekmeği, karaciğer ve et gibi besinleri tüketebilirsiniz.

Tavuk: Saç telleri %80 keratinden oluşmaktadır. Keratin üretebilmemiz için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Tavuk, protein bakımından zengin bir besin olduğu için keratin üretmemizde buna bağlı olarakta saçlarımızın uzamasında yardımcı olmaktadır.

Yumurta : Protein ve biyotin elementleri içeren yumurta saç uzatırken dökülmesinin önlemektedir.

Badem : Bademin bünyesinde bulunan e vitamini saçların uzamasını aktif hale getirirken aynı zamanda güçlenmesini sağlar.

Kabak çekirdeği : B1, B2 B3 B4 vitaminleri ile kabak çekirdeği saç uzamasına ve dökülmesine etkili rol oynamaktadır.

Yeşil mercimek : Demir elementinin bolca bulunduran yeşil mercimek saç uzamasında en önemli etki gösteren besinler arasındadır.

Piyasada bulunan kimyasal deposu saç ürünlerine güvenemiyor veya etkili sonuçlar elde edemiyorsanız evde kendi başınıza detaylı araştırmalar yaparak birkaç malzeme ile doğal kürler, saç maskeleri ve saç kremi oluşturabilirsiniz. Hiçbir kimyasal madde olmadan saçınız zarar görmeden sağlıklı saçlara birkaç adımda ve düzenli kullanımda ulaşabilirsiniz.

Evde Doğal Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir ?

  • Yumurta akı ile saç maskesi yapımı; yumurtanın akını bir kaba ayırıp saçınıza uygulayın, streç film ile yumurta akı uyguladığını saçlarınızı sarınız, birkaç saat bekledikten sonra yıkama işlemine geçiniz. Bu maskeyi düzenli aralıklarla saçınızın ihtiyacına göre uygulayıp sonuçlarını fark edebilirsiniz.
  • Saçlarınızı arada bir tarayınız; Saçlarınızı normal tarama sıklığı dışında taramalısınız. Tarak sayesinde saç derinize masaj yaparak ve kan akışını hızlandırarak saçlarınızın uzamasına etki etmiş olacaksınız.
  • Evde yağ karışımından elde edeceğiniz kürler hazırlayın; biberiye yağı, lavanta yağı, zeytin yağı, sedir ağacı yağı, hindistan cevizli ve badem yağını (birkaç tanesi isteğe bağlı seçilebilir veya değiştirebilirsiniz. Tercih size kalmış aynı etkiyi göreceksiniz) kısık ateşte ısıtıp saç diplerine masaj yaparak yedirebilirsiniz. Yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
  • Aloe vera maskesi ; Bu maskede birçok bakım ürünlerinde kullanılan cilt bakımı için birebir olan aloe vera'nın saçları uzatma özelliğinden faydalanıyoruz. Aloe verayı, bal ve limon suyu ile karıştırarak saç maskesi oluşturup saçımıza uyguluyoruz. Haftada bir şekilde saçınıza uygulayabilirsiniz.
  • Elma sirkesi ; Her evde mutlaka bulunan, elinizin altındaki elma sirkesini değerlendirmenin vakti geldi. Elma sirkesinin orijinal olmasına dikkat ediniz. Saçınızı uzatmak için duşta durulama sırasında suyunuza birkaç damla elma sirkesi katmanız ve bunu her yıkamada yapmanız saçınızın uzamasına olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
  • Soğan kürü ; Soğan der demez burnunuza direk kokusu geldi farkındayım ama soğan bu kokuya katlanacak derecede etkiler göstermektedir. İlk olarak soğanı haşlayıp suyunu süzerek bir kaba boşaltın çünkü suyunu kullanacağız. Saç uçlarına ve boylarına soğanın suyunu sürüp birkaç saat bekletin kokusundan rahatsız olursanız daha erken durulayabilirsiniz. Bu kür saçınızın parlaklığını arttıracak ve güçlendirecektir.

Saç şekillendiricileri kullanmayı bırakınız; Saçlarımızın güzel görünmesi için onları pek çok şekile sokarız ama bu saç sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen işlemlerin başında gelmektedir. Bir süreliğine saçınızı kendi haline bırakmanız kırılmadan uzamasına, güçlü kalmasına yardımcı olur.

Saçlarınızı uyurken toplamayın ; Saçınıza sıkı şekilde toplayıp uyuduğunuzda gün boyu bağlı olan saçlar siz uyurken rahatlayamaz zamanla güçsüzleşirler. Uyurken saçınızı mutlaka açık bırakınız. Çok bunalıyorsanız bol örgülerle sık olmayan bir toka ile bağlayabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğum doğal adımları izlerseniz zaman içerisinde saçınızın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzadığını fark edeceksiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)