Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Saçınızı hangi renge boyayacağınıza karar verdikten sonra istenilen rengini tam tutturulması için dikkat etmeniz gereken birkaç adım vardır.
Evde Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Öncelik saçınızın uzunluğuna göre ne kadar boya uygulayacağınız ayarlamalısınız ki boya saçınızın her kısmında eşit miktarda etki gösterebilsin. Boya miktarı ayarlandıktan sonra saçınızın açma işlemi gerektirip gerektirmediğine bakın. Eğer istediğiniz renkler sarı tonlarındaysa ve koyu saç rengine sahipseniz, kızıl yansımalar olmadan sarı rengi tutturmak biraz riskli olabilir.

Oksidan ve açıcı tozları satın almadan önce araştırıp bilgi edinmelisiniz. Maalesef bilinçsizce uygulanan açıcılar saçların yanmasına hatta koparak elinizde kalmasına sebep olabilmektedir. Koyu saçların açılma sırasında tek seferde istenilen tona ulaşılması mümkündür. Fakat saçınız, fazla yıpranıp lastik gibi uzar hale gelebilir. Bu durumda çoğu kuaför saç açma işlemini koyu saçlarda kademeli olarak yapılmasını öneriyor. Bir veya iki gün arayla açılan saçlar tek sefere oranla yanma riskini azaltmış oluyor. Çoğu market boyalarında kullanım talimatları bulunmakta ve oksidan verilmektedir. Tüp boya kullanıcısıysanız oksidan ayarlarını saçınızda rengi daha açık mı yoksa koyu mu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Evde saç boyarken mutlaka daha önceden bilgi edinip, süre ile paralel giderek istenilen rengi elde edebilirsiniz.

Piyasada bulunan kalıcı, direkt ve ton sür ton olarak 3 çeşit kimyasal boya çeşidi bulunmaktadır. Direkt boyalar; saçta herhangi bir değişiklik yapmadan saç telinin dış yüzeyine sabitlenir. Saçta yansıma olarak görünürler. Kalıcı boyalar; saça rengini veren melanin yapısında farklılık gösterirler. Oksidan ve amonyak ile etkilerini gösterirler. Amonyak saçın kabuğunun açılmasını sağlar ve kabuk açıldıktan sonra yok olur. Ton sür ton boya ise amonyak içermez fakat oksidan içerir.

Saç boyasının zararları nelerdir ?

 • Saç boyalarının içerikleri bazı pigmentler kansere sebep olabilir.
 • Devamlı saç boyama halinde iseniz PPD(parafenilemdiamin) saç köklerinde yara oluşumu, kızarıklık, kaşıntı, cilt derilerinde pullanma gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.
 • Saçlarda kuruluğa güçsüzlüğe ve aşırı dökülmelere sebep olabilir.
 • Kimyasal boyalar sadece saçlara değil çeşitli sağlık problemlerine de neden olabilir .

Boyalı saçın daha az zarar görmesi için neler yapılabilir ?

 • Kalıcı boyalar yerine geçici boyalar tercih edebilirsiniz. Ucuz ve kalitesiz boyalar seçmeyiniz.
 • Saçı 3 tondan daha açık renklere boyamak saçı yıpratacağı için koyu tonları seçebilirsiniz.
 •  Kuruyan saçlarınıza doğal yağlardan bakım yapın.
 •  Boyalı saçlarınızı güneş ışığından koruyun. S
 • açınızı havuz ve denize uzun süre maruz bıraktığınızda boyalı saçlar daha çok kırılır, kuru ve yıpranmış bir hale döner.

İşlem gören boyalı saçlara nasıl bakım yapabiliriz?

İşlem gören boyalı saçların bakımı doğal saçlara göre bir tık daha zordur çünkü saçınızın canlı kalması, sağlıklı olmasını sağlarken bir yandan da saçınızın boyasının canlı durmasını sağlamak kolay değildir.

 • İşlem gören saçlarınıza en uygun şampuanı ve bakım kremini almalısınız.
 • Daha sonrası için onarıcı maske ve serumları ihtiyacınız olacaktır.
 • Saçınızın rengi akmadan bakımlı olmasını sağlamak için alacağınız saç ürünlerin içeriğinde kesinlikle amonyak olmamalıdır. Bunun yanı sıra renk koruyucu özelliği içermelidir.
 • Haftalık saç yıkamanızı 3'e düşürmeli, sık sık yıkamaktan kaçınmalısınız ve gerekirse kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 • Kullandığınız şampuan ve saç kremi aynı özellikte olmalıdır Şampuanın içerisinde sülfat bulunmamalı aksi takdirde rengi ve nemini çok çabuk kaybedecektir
 • Belirli periyotlarla bakım yağları uygulayabilirsiniz.
 • Saç şekillendirirken ısı kullanmamaya özen gösteriniz.
 • Saç boyama sürenizi 1 ay uzatabilirseniz saçınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Bu adımları uyguladığınız halde boyalı saçınıza daha canlı ve sağlıklı görünüm kazandırmış olacaksınız.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)