• Anasayfa
  • Diyet
  • Evde Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Evde Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Evde zayıflamak birçok insanın neredeyse her gün düşünüp ancak bir sonuca ulaştıramadıkları bir sorun olarak görülüyor.
Evde Kadınlar İçin Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Zayıflamak birçok insanın neredeyse her gün düşünüp ancak bir sonuca ulaştıramadıkları bir sorun olarak görülüyor. İnternet sitelerinde yazılan bir haftada üç kilo ya da bir ayda on kilo verin gibi başlıklı yazılar insanları kendine çekebiliyor ancak bunları yapmak pek mantıklı bir davranış değildir. Zayıflamayı düşünmeden önce neden kilo alındığına dair kendini ölçmek işe yarayacaktır. Erkek ve kadın vücutları farklı olduğundan kilo verme ya da almadaki hızları ya da yemek miktarları değişiklik gösterebilir. Kilo alıp verme sadece kadın erkek arasında farklılık göstermez. Kadınların ya da erkeklerin hemcinsleri arasında da farklılık gösterir. Bu sebeple kişinin önce vücudunu analiz edip ne gibi zararlı alışkanlıkların kiloya sebep olduğu bulunması gerekir. Evde kadınlar için zayıflama ritüellerine başlanabilir. Bunun için ele bir kağıt kalem almak ve normal bir günde neler yendiğinin analizi yapılması gerekir. En küçük ayrıntı bile yazılmalıdır. İçilen su miktarı, arada atıştırılan birkaç çerez, ya da ağza atılan bir baklava dilimini bile belirtmek gerekir. İlk gün her zaman bunları yemiyorum denirse bir hafta boyunca kişinin aynı şekilde ne yediğini yazması gerekir. Bunun neticesinde nelerin kilo almaya sebep olduğu ve neden kilo verilemediğini anlamak kolaylaşır.  Bir diyetisyene gitmek her zaman en iyi seçenektir. Ancak belli kalıplara bağlı kalmadan rahatça kilo verilmek isteniyorsa kişi kendini de gözlemleyerek nelerin kilo yaptığını bulup bunun önüne geçebilir. Ayrıca bu liste yanlış beslenme stilini göz önüne sererek motivasyon kaynağı olabilir. Bu bir haftalık liste üzerinden tüketilen su miktarını azlığı çokluğu tespit edilir. Uzmanlara göre günde en az 2 litre su içmek gerekir. Bu da ortalama 8 bardak su demektir. Her sabah uyanır uyanmaz bir bardak suyun içine limon sıkmak, nane koymak detoks etkisi yaratır. Kahvaltıda gevrek, börek gibi hamur işleri yeniyorsa yerine haşlama yumurta ve birkaç dilim çavdar ekmek koymak gerekir. Genelde diyete başlayan kişiler sabah az kahvaltı yapmaya eğilimlidir ancak tüm gün boyunca iyi bir enerji sağlayabilmek için doyurucu bir şekilde kahvaltı etmek gerekir. Günün en çok yenen öğünü kahvaltı olmalıdır. Sonrasında ise içilen bir fincan türk kahvesi hazmı kolaylaştırır. Ancak kahvaltıdan sonra birkaç saat bir şey yememek sindirim açısından iyi olacaktır. Zaten diyetteyim ne kadar az yersem o kadar iyidir diyerek hiçbir öğünü atlamamak gerekir. Atlanılan her öğün gece acıkmaya sebep olur bu sebeple de hiçbir öğünün geçilmemesi gerekir. Evde kadınlar için zayıflama bu şekilde gerçekleştirilebilir.

Evde Spor Yaparak Sağlıklı Bir Vücuda Kavuşmak İçin Gerekenler

Evde kadınlar için zayıflama gözde büyütülen bir olaydır. Ancak düzenli bir şekilde yapılan spor bu durumun gerçekleşmesine yardımcı olur. İnternet çağımızın büyük avantajlarından olduğu için birçok video içeriğine ulaşmak çok kolay hale geldi. Bölgesel zayıflama ya da tüm vücut için birçok seçenek bulunur. Ancak öncelikle spora başlarken uzun dakikalar harcanmamalı ve uzun setler halinde çalışmalara başlanmaması gerekir. Diyete başlanan ilk hafta spora başlanması iyi olur ancak az yenen yemekler enerjide eksiklik hissettiriyorsa bir hafta sonra da başlanabilir. Kısa yürüyüşlerle spor alışkanlığı kazanılabilir ancak dışarı çıkılmak istenmemesi ya da evde bir şeyler yapmak isteyenler için hareketli ve eğlenceli olan zumba önerilebilir. 15 dakika yarım saat hatta saatleri bulan zumba içerikleri bulunur. Ancak sonraki günün ağrılarını düşünerek ilk günden fazla egzersiz de yapılmaması gerekir. Uzun süredir spor yapılmıyorsa vücut her halükarda sonraki gün ağrı hissedecektir ancak hemen pes etmemek gerekir. Spora başlanılan ilk hafta her gün spor yapmak gerekmez. Bir gün spor bir gün dinlenme şeklinde olabilir. İlk gün 15 dakika sonraki günlerde 20 dakika yarım saat gibi sürelere çıkılabilir ve bir ayın sonunda bir ya da iki saatlik sürelere kadar uzatılabilir. Pilates evde yapılmak için ideal sporlardandır. Evde kadınlar için zayıflama bu egzersizler ile sağlanabilir ve hem nefesi düzenler hem de vücudun her bölgesine yönelik bir hareket bulunduğundan istenilen bölgenin zayıflamasında etkili olur.

Evde Yapılabilecek Spor Egzersizleri

Evde kadınlar için zayıflama ritüellerinde sabah uyanıldığında ilk yapılması gereken şey vücudu esneterek rahatlatılmasıdır. Yoga hareketleri bu konuda yardımcı olur. Yatakta oturulur pozisyona geçilir ve iki el havaya kaldırılarak yukarı doğru esnetilir. Daha sonrasında yatakta uzanılıp ayaklar havaya dikilir ve bisiklet çevirirmiş gibi hareket ettirilir. Ayağa kalkıldığında ise parmak uçlarına çıkılır ve eller havaya kaldırılarak birleştirilir. Kafa 45 derecelik açıyla kaldırılır yaklaşık 10 saniye bu pozisyonda beklenilir. Bu hareketler iskelet yapısının da düzelmesine yardımcı olur. Daha sonrasında kahvaltıdan yaklaşık yarım saat egzersizlere başlanabilir. Unutulmaması gereken ilk şey ham vücutla direkt spora başlanmaması gerektiğidir. Birkaç dakika ısıma hareketi yapılmalıdır. Bunlar Kafayı sağa sola çevirerek esnetme, sağ ve sol kolu 15’er saniye çevirme, bel çevirme, sağ bacağı karına çekerek 15 saniye bekleme sonrasında sol bacağı karına çekerek 15 saniye bekleme, 30 saniye boyunca olduğun yerde koşarmış gibi yapma, ip atlama ısınmak için kısa, öz ve gerekli hareketlerdir. İp atlama şart değildir ancak tüm kasları aynı anda çalıştırabildiği için eklenmesi iyi olur. Isınma hareketleri tamamladıktan sonra pilatese başlanabilir ancak pilates bazı insanlara sıkıcı gelebilir. Bu sebeple zumba, aerobik gibi egzersizler bu zamanı eğlenceli hale gelebilir. Hangi spor yapılırsa yapılsın müzik her zaman iyi bir motivasyon kaynağıdır. Sevilen müzik türüne göre spor müzikleri adı altında birçok liste bulunur. Bunlardan birini spor yaparken kullanmak kişiye enerji verecektir.

Yağ Yakımını Kolaylaştıran Evde Hazırlaması Kolay Detoks

Ödem, şişkinlik ya da metabolizmayı biraz daha hızlı hale getirmek için birçok detoks tarifi bulunur. Detoksu fazla kaçırmak sindirim sistemini bozabilir. Bu sebeple ne kadar detoks o kadar kilo kaybı demek değildir. Ara öğünlerde içilebilir ve asla su yerine içilmemelidir. İkisinin özelliği farklıdır ve su tüketimi bu yüzden azaltılmaması gerekir. Genelde suyun içine atılan meyve sebzelerle oluşturulan bu tür içecekler soğuk bir şekilde tüketilir. Örneğin bir şişe suyun içine atılan bir limon, bir greyfurt, bir salatalık ve biraz taze nane bir saat dolapta beklettikten sonra hepsi içilmemek suretiyle bir ya da iki günde tüketilir. Böylece yağ yakım işlemi hızlanmış olur. Başka bir örnek ise vitamin deposu olan su katılmadan hazırlanan detoks içeceğidir. Bu içecek 1 havuç, 1 portakal, 1 armut, 2 elma ile oluşturulur ve blenderden geçirildikten sonra dolapta bekletmeye gerek duymadan hemen tüketilir. Blenderdan geçirerek birçok detoks yapılabilir. Nar da iyi bir detoks meyvesidir. Detoks içeceği birçok meyve sebze kombinasyonuyla oluşturabilir. Her gün aynı içeceği içmek bıktırıcı olacağından her güne ayrı detoks içeceği hazırlanbilir. Ancak bir günde birden fazla detoks içeceği içmek iyi bir fikir değildir. Yemeklerden bir saat önce aç karınla tüketmek iyi bir seçenektir. Ancak yemekten sonra içilmek isteniyorsa bir saat beklemekte fayda vardır.

Paylaş
Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)