• Anasayfa
  • Moda
  • Erkekler İçin Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Erkekler İçin Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlükleri her dönemde kullanılan parçalardır. Erkekler için şık bir aksesuar olan gözlük, sağlık açısından da her mevsim kullanılmalıdır.
Erkekler İçin Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlükleri her dönemde kullanılan parçalardır. Erkekler için şık bir aksesuar olan gözlük, sağlık açısından da her mevsim kullanılmalıdır.

Moda dünyasına göre değişik gösterebilen güneş gözlüklerinde asıl önemli olan şey dönem modası değildir. Kendinize uygun çerçeveli gözlüğü seçmediğiniz sürece son moda bir gözlük dahi olsa kötü duracaktır. Gözlük seçmeden önce yüz şeklinizi bilmeniz gerekir.

Yüz şeklinizi belirlemek için esnek bir mezurayı alıp, alnınızın bir tarafındaki saç çizgisinden diğerine kadar ölçün. Elmacık kemiklerinizin en çıkık notlarını elinizle belirleyin Bu bölge gözünüzün dış kısmının altında bulunur. Birinden diğerine elmacık kemiklerinizi ölçün. Çenenizin üst uzundan alt ucuna kadar da ölçün. Çene hattınızı iki taraflı ölçtükten sonra sonuçları toplayın bu sonuç çene uzunluğunuzdur. En üst saç hizanızdan çene ucunuza kadar ölçün.

  • Yüzünüzün uzunluğu genişliği kadarsa yüzünüz yuvarlak veya karedir. İkisinin farkı ise kare yüzün hatları çok daha keskindir.
  • Yüzün uzunluğu genişliğinden fazlaysa yüz şekliniz ovaldir.
  • Ölçümler alından çeneye doğru küçülüyorsa yüzünüz kalp şeklindedir.

Kalp Yüz

Kalp yüze sahip olan insanların çene yapılarına göre alınları daha geniş ve uzundur. Göze çarpıcı bu hatları, dikkat çeken ve orantılı modellerle destekleyebilirsiniz. Çok siyah ve renkli camlar yerine, hafif renkli camlar tercih etmek daha doğru olacaktır. Kalın çerçevelerden de kaçınılmalıdır. Bunun yerine ince çerçeveli gözlükler daha şık ve modern duracaktır. Kullanım açısından da ince çerçeveler her zaman daha rahattır.

Kare Yüz

Kare yüz uzun gibi gözükse de daha keskindir. Elmacık ve Elmacık kemikleri belirgindir. Yüz şekli dikkat çekici ve sert hatlara sahip olduğu için daha çerçevesi ince gözlükler tercih edilmelidir. İnce çerçeveli, hafif yuvarlak gözlükler yüz hatlarınızla mükemmel duracaktır. Şakak kısmı uzun çerçeveli gözlükler de tercih edilebilen modeller arasındadır. Dikkat edilmesi gereken nokta yüzü uzatmaktır.

Oval Yüz

Hemen hemen her gözlükle uyum sağlayan oval yüz için gözlük bulmak çok basittir. Elmacık kemikleri çıkık, alnı küçük ve yumuşak çene hatlarına sahip bu yüz şekli rahatlıkla her modeli takabilir. Kedigözü şekilli çerçeveler, büyük kare çerçeveler, çerçevesiz modeller, tasarım modeller gibi tüm modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Oval yüz gözlük için ideal yüz şeklidir.

Yuvarlak Yüz

Yumuşak düz çizgileri bulunan bu yüzlerin çeneleri yuvarlak, elmacık kemikleri çıkık ve belirgindir. Çoğu zaman oval yüzle karıştırılabilir. Aradaki fark bu yüz şekli oval yüzden daha kısa ve dolgundur. Bu yüz tipi için belirgin olmayan ince çerçeveler seçilebilir. Aynı zamanda yüzün dolgunluğuna dikkat çekmeyecek kare, dikdörtgen gözlükler de doğru seçimler arasındadır. Yüz hatlarına keskinlik katmak için daha keskin çerçeveler tercih edilebilir. Renkli ve belirgin olmayan alt kenarlar da bu yüz tipi için oldukça ideal modeller arasındadır.

Gözlük seçmekte en önemli olan kısım çerçevedir. Doğru bir çerçeveyle asil ve yıllar boyu kullanabileceğiniz ideal gözlüğünüzü bulmuş olursunuz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)