• Anasayfa
  • Moda
  • Erkek Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Erkek Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Erkek yüz şekline göre saç kesim modelleri nasıl olmalıdır başlıklı yazımızda sizlere erkeklerde yüz şekline göre saç kesim modellerini paylaşacağız.
Erkek Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Her insan aynı yüz şekline sahip değildir. Yüz şekilleri, kişiden kişiye farklılık gösterir. Her yüz şeklinin kendine göre özellikleri vardır. Pek çok insan yüz şeklini merak eder ve yüz şekillerine göre saç kesimi yaptırırlar. Erkekler için giyim tarzı nasıl önemli bir konuysa, doğru saç modeline sahip olmakta o kadar önemlidir.

Erkek Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Erkekler, saç kesiminde oldukça hassastırlar. Bazı erkeklere uzun saç modelleri yakışırken bazı erkeklere ise kısa saç modelleri yakışmaktadır. Bunun nedeni yüz tiplerinin farklı olmasıdır. Erkekler saçlarını kestirdikten sonra genellikle saçını kesen kuaförü beğenmezler. Bu nedenle saçını istediği gibi kesebilen kuaför bulmakta zorlanırlar. Aslında önceden yüz tipine yakışan saç modelleri tercih edilmelidir. Buna göre saç kesimi yaptırılmalıdır. Sürekli kuaför değiştirmek doğru bir tercih değildir.

Kare yüz şekli, oval yüz şekli, elmas yüz şekli, kalp yüz şekli, yuvarlak yüz şekli ve dikdörtgen yüz şekli temel yüz şekillerini oluştururlar.

Kare Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kare yüz tipine sahip bireylerin keskin yüz hatları vardır. Yüz kemikleri belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Bu yüz şablonunda dikine uzunluğu ve yana olan uzunluğu hemen hemen eşittir. Çene ve elmacık kemikleri oldukça belirgindir.

Araştırmalara göre en erkeksi yüz şekli hangisidir sorusuna araştırmaya katılan pek çok insan kare yüz şeklini seçmiştir. Kare yüz şekline sahip kişilerin saç modelleri, favorileri kısa olan saç stillerini tercih etmelidirler. Yüzündeki hatları yok etmeyecek saç modellerini tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Kare yüz şeklinin seçtiği modeller saçlarına estetik görünüm kazandırması gerekir. Bu nedenle Fransız kesim ve fade kesim gibi saç modelleri kare yüz şekline göre uygun saç kesimleridir. Ayrıca yan tarafları kısa ve üstleri hafif uzun tutabilirsiniz. Yüz hatları belirgin olmasından dolayı saçların üstleri  daha uzun tutulabilir. Kare yüz şekline tercih edilmesi gereken  sakal tipi ise ince sakal olması saç stiline ve yüz hatlarına uygun olur.

Yüz hatlarını daha da ön plana çıkarmak için üç numara saç modelleri de tercih edilebilir. Kare yüz tipinde, kısa saç modellerinde dikkat edilmesi gereken  nokta ise saçın yanlarının ve üstünün aynı uzunlukta kesilmesidir. Kare yüz şekline sahip kişiler, kısa saç modellerinde kirli sakalı tercih etmeleri uygun olur.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Dikdörtgen yüz tipine sahip kişilerin, dikine uzunluğu belirgin şekilde uzundur. Ama uzun olması yüzdeki orantıyı bozmaz. Dikdörtgen yüz tipinde saç modeli kesiminde  dikine olan uzunluğunu daha fazla uzun göstermeyecek  saç kesimleri tercih edilmelidir. Örneğin, yukarı doğru dikilen saçlar bu yüz şekline göre uygun değildir.

Dikdörtgen yüz şekline sahip  kişilerin  alın kısmına düşen perçemli saç modelleri tercih etmeleri gerekir. Ayrıca üstlerin yan tarafa yatırıldığı saç modelleri de bu yüz tipine uygundur. Bu saç modellerin dikdörtgen yüz şekline uygun olmasının sebebi ise yüzün kısa gösterilmesini sağlamaktır.

Bu saç modellerine kısa uzunlukta kirli sakallar uygun olacaktır. V şekline benzeyen sakal modelleri dikdörtgen yüz şekline uygun değildir.

Oval Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz şekilleri arasında en avantajlı olan oval yüz şeklidir. Avantajlı olmasının sebebi ise birçok saç modeli oval yüz şekline uygundur. Oval yüz şekli, keskin hatlardan oluşmaz. Çene kemikleri belirgin olmayan yüz şeklidir.

Oval yüz yapısına sahip kişilerin saç modeli seçeneği fazla olduğundan yakışan saç kesimine yönelebilirler. Ama bu yüz şekline, saçların üst kısmının uzun tutulduğu ve saçların arkasının toplandığı saç kesimleri daha çok yakışır. Ayrıca saçın yan kısımlarının kısa olduğu saç kesimleri de oval yüz şekline yakışan saç modelleri arasındadır.

Oval yüz şekline, kakül tarzı saç modelleri uygun değildir. Çünkü alın kısmı genişliğinin yok olmasına neden olur. Kakül tarzı bir saç modeli tercih edildiğinde yüz yuvarlak bir hal alır. Oval yüz şeklinde, biraz uzun sakallar tercih edilebilir.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Çene ve elmacık kemikleri yuvarlak yüz şeklinde belirgin değildir. Yüz ölçümleri kare yüz şekline benzer. Dikine olan yüz uzunluğu ile yüzün yan uzunluğu birbirine yakın ölçümlerdir. Bu yüz şeklinde saç modeli seçerken yüzün yan uzunluğunu daha fazla arttıracak saç kesimlerinden uzak durulmalıdır. Örneğin, saçın yanlarının ve üstlerinin eşit olduğu saç kesimleri yüzün genişliğini artırır.

Yuvarlak yüz şekline, keskin görünüm sağlayacak saç modelleri tercih edilmelidir. Saçın üstlerinin dik olduğu ve eğimli biçimde dik konumda olduğu saç modelleri tercih edilebilir. Yuvarlak yüz yapısında favorilerin kısa tutulması daha uygundur.  Kakül tarzı saç modelleri de yuvarlak yüz yapısına uygun değildir. Yuvarlak yüz şeklinde  sakal seçimi ise ince sakallar tercih edilerek çene yapısına keskinlik sağlanmalıdır.

Elmas Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Elmas yüz şeklinde çene sivri yapıdadır. Dolayısıyla alın çeneye göre daha geniş uzunluktadır. Elmas yüz yapısında alın ise elmacık kemiklerinden dardır. Bu yüz yapısında, saç modeli seçerken dikkat edilmesi gerekir.

Elmas yüz yapısına uygun saç kesimi  seçerken yüze yüksek hacim katacak saç modelleri tercih edilmelidir. Bu yüz yapısına saç kesimi seçerken  saçların üst tarafı dağınık olacak şekilde olan saç modelleri daha uygundur . Hatta saçları dalgalı hale getirerek de saçları sağa ve sola dağıtabilirsiniz. Saçların yan taraflarının kısa tutulmasına dikkat edilmelidir. Elmas yüz şekline, ince ve kirli sakal modelleri daha  uygun olacaktır. Ayrıca çapa sakal da elmas yüz şekline uygun sakal modelidir.

Üçgen Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Üçgen yüz şeklinde çene uzunluğu geniştir. Üçgen yüz yapısında elmacık kemiklerinin genişliği ve alın genişliği kısadır. Üçgen yüz hatların  orta uzunluğa sahip saç kesimlerini tercih etmeleri gerekir. Bu yüz yapısında isteğe bağlı olarak  saçlar uzatılabilir. Ama kısa kestirmekten kaçınılmalıdır. Yüz hatlarını  besleyen saç modelleri bu yüz şekline uygundur. Bu nedenle alın  kısmına düşen perçemli saç kesimleri tercih edilebilir.

Üçgen yüz şeklinde, tek biçimli sakal modelleri tercih edilerek saçlar arasında bağlantı oluşturulur. Ayrıca garibaldi gibi uzun sakal modelleri de bu yüz yapısına uyum sağlar.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)