En Sık Yapılan 10 Diyet Hatası

Kilo vermek adına diyet uygulayanların çoğu hızlı bir şekilde kilo verme amacıyla diyetlerinde basit, sağlıksız ve vücuda zararlı küçük hatalar yapmaktadırlar. Diyetlerin kişiye özel ve vücuduna uygun olması gerekir çünkü her insanın metabolizması farklıdır. Sağlık sorunlarına sebebiyet vermemek adına yaptığımız diyet ile ilgili araştırmalar yapmalı veya konu uzmanlarından bilgiler almalıyız.
En Sık Yapılan 10 Diyet Hatası

Vücudu Aç Bırakmak

Uyguladığınız diyetler her ne olursa olsun uzun süre aç kalmayınız gün içinde hiçbir öğününü atlamayınız. Yediğiniz besinler metabolizmanızı harekete geçirmektedir. Eğer gün içinde öğün atlarsanız metabolizmanız giderek yavaşlayacaktır bu sebeple öğün atlamadan tüketeceğiniz besinlerin kalorisinin düşük olup olmadığına bakarak tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ekmek Tüketmeyi Bırakmak

Diyetlerin çoğundan ekmeğin ve diğer karbonhidratların az bulunduğunu veya hiç olmadığını görmüşsünüzdür. Fakat bu sağlıklı bir seçenek değildir. Ekmeğin diyette bulunmaması diğer karbonatların tüketimine yol açmaktadır. Ekmek gibi besinlerin çıkartılması kas kaybı gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Hayatınızdan tamamen çıkartmak yerine oranın ayarlayarak diyetinizi uygulayabilirsiniz.

Ödem Sebebiyle Su Kullanımını Düşürmek

Yanlış bilinen algılardan biri de su tüketiminin vücutta ödem oluşturmasıdır. Bu algıların aksine su tüketimi ödem oluşmasına engel olur. Kilo vermek ve sindirim enzimlerinin çalışmasını sağlamak için yeterli su tüketimi gereklidir. Vücudu susuz bırakmak metabolizmayı yavaşlatır ve ödem oluşmasına yol açar.

Meyve Yemeği Bırakmak

Meyveler fazla miktarda şeker içerdikleri için genelde insanların kilo aldırdıklarına inanmasından dolayı diyetinde meyvelere yer vermezler. Porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen meyveler gün içinde karbonhidrat mineral ve vitamin alımını karşılamaktadır. Meyvelerde antioksidan oranı yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Yemek sonrası tüketildiğinde kilo artışına sebep olmaktadır fakat geç saatlerde tüketildiğinde bu durum tam tersi olabilmektedir.

Öğünlerin İçeriğinin Sadece Sebze Ve Meyvelerden Oluşması

Vücudumuzda hayvansal proteinlere de ihtiyaç olduğu için yeteri kadar tüketilmediğinde bazı protein yapılı hormon ve enzimlerin çalışamamasına sebep olurlar. Beslenirken bitkisel ve hayvansal proteinlerin oranı ayarlanmalı tamamen öğünlerden çıkartılmamalıdırlar.

Tek Tip Beslenmek

Örneğin sadece protein içeren besinler gibi tek tip bir besin tüketilerek yapılan beslenmelerde vitamin, kas kaybı ve mineral eksikleri görülebilmektedir. Gereğinden fazla protein tüketmek vücutta asit artıkları bırakmakta,  kemiklerin kalsiyumunu çekilmesine sebep olmakta, bağırsak florasının bozulmasında ve benzeri sorunlara yol açabilmektedir. Tek tip yapılan diyetlerde kısa sürede kilo verimi olsa da bir süre sonra metabolizmanız yavaşlar ve kilo verimi durur.

Light Ürünlerin Kilo Aldırmadığını İnanmak

Diğer ürünlere oranla daha az olsa da light ürünlerin de belli bir kalorileri vardır. Fakat light ürünlerin tüketimini arttırırsanız kilo almanıza sebep olurlar. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmek doğru adım olsa da  yine vücudunuza karbonat almanızı sağlar fazla tüketildiğinde ise kilo almanızı hızlandırır.

Yağ Yaktığı Bilinen Limon Tüketimini Abartmak

Hiç bir besin tek başına yağ yakımına etki etmez. Limonun alkali seviyesi yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybına yardımcı olur. Fazla ve uzun süreli kullanımda vücutta mide sorunları meydana getirmektedir.

Yağsız Yemekler Tüketmek

Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için tüketilen ürünler de sağlıklı yağların da mutlaka bulunması gerekir. Yağsız ürünler ile beslenmek vücudun yeterli yağ alamaması metabolizmayı yavaşlatan nedenlerden biridir. Vücut için gerekli yağları badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlardan karşılayabilirsiniz. Bu tüketilen yağlar tokluk sürenizi de uzatacaktır.

Diyete Başlayıp Biteceğini Düşünmek

En sık yapılan hataların başında gelen kısa süreli diyetler sizlere çok çabuk olumlu cevap verseler bile diyeti hayat tarzınıza ve yaşamınıza katamadığınız sürece kilo alıp vermeye devam edecek bir kısır döngüye girmiş olacaksınız.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)