• Anasayfa
  • Moda
  • Elbise Nasıl Süslenir? Elbise Süsleme Yöntemleri Nelerdir?

Elbise Nasıl Süslenir? Elbise Süsleme Yöntemleri Nelerdir?

Elbise süsleme trendi son zamanlarda moda dünyasının ilgi odağı haline geldi ayrıca kendisinden beklenmeyecek derecelerde harikalar yaratmaktadır.
Elbise Nasıl Süslenir? Elbise Süsleme Yöntemleri Nelerdir?

Elbise süslemesinde hedeflenen elbise için genellikle basic (basit) modeller tercih edilmektedir. Desenli bir elbisenin kullanımı tercih edildiği taktirde üstüne yapılan süslemelerle elbise görselinde çok göz yoran bir görüntü oluşabilir.

Elbise Süslemek İçin Ne Tür Materyaller Kullanılabilir?

Elbise süslemede dayanıklı kumaşlar üzerinde, çok ağır olmayan boncuklar kullanarak nakış işlemek son dönemlerde fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir. Saten kumaşlarda ağır ve parlak materyaller kullanmak hiç sırıtmayacaktır. Çünkü saten kumaş hem bu materyallerin ağırlığını kaldırabilir. Hem de dokusunun görünüşü gereği parlak taşlarla güzel bir uyum içerisine girebilir. Hatta bu nedenle satenden yapılmış gelinliklerde diğer kumaşların kullanılarak yapıldığı gelinliklere göre daha fazla ağır ve parlak taş kullanılabilir. Fransız tülü ya da normal tül gibi ince ve dayanıksız kumaşlarda ise ağır ve parlak materyallerin kullanılması pek tercih edilmez. Çünkü bu tarz kumaşlarda kullanılan elbise süsleme taşlarının etkisiyle hem kumaşın yırtılma ya da yıpranma olasılığı vardır hem de kumaş yeterince detaylı olduğu için bu materyaller fazla göz yoracaktır.

Dekolteli Elbiselerde Nasıl Süsleme Yapılabilir?

Elbise süslemede son zamanlarda moda dünyasını sık şekilde meşgul eden konulardan biri olan dekolteli elbiseye nasıl süs verileceği konusu kafaları çok karıştırmaktadır. Dekolteli elbiseye fazladan süsleme yapılabilir fakat detaylara dikkat edilmediği sürece görüntü çok göz yoracak hallere de bürünebilir. Örneğin tül kullanılmamış olan bir elbiseye yapılacak olan süslemede genellikle dekolte etrafına geçilecek bir sıra tül elbiseyi bambaşka hallere taşıyarak şahaneler yaratabilir. Fakat çok iri taşlar yerine ufak taşları bitişik şekilde kullanarak yapılan elbise süslemeler bu tarz elbiselerde daha çok tercih edilmektedir.

Dantelli Elbiselerde Nasıl Süsleme Yapılabilir?

Elbise süslerken dantelli ve gipür detaylı elbiselerde elbise üzerine fazladan süsleme yapma fikrine çok çekingen bir tavırla yaklaşılır. Fakat ufak detaylarla yapılan süslemeler bu tarz elbiseler çok hoş durabilir. Örneğin kol kenarları, elbisenin bitiş noktaları, omuz kısımları ve fermuar çizgisi gibi yerlere yapılan süslemeler bu tarz elbiselere büyük oranda hava değişikliği katabilir.

Elbise Süsleme Yöntemleri Nelerdir?

Bakıldığında çok karmaşık gibi gözüken ama çok ufak detaylarla bile elde edilebilecek olan elbise süsleme tüyoları: Kutnu kumaşı ya da şile bezi gibi dokulara sahip olan kumaşlardan yapılan elbiseleri süslemek için ihtiyacınız olan şeyler istediğiniz renklerdeki iplerden ve bir toplu iğneden bile ibaret olabilir. Elbise üzerine istediğiniz renk ipliklerden istediğiniz şekilleri ya da desenleri dikiş atarak sağlayabilirsiniz. Ya da tercihen, boyu diz altında olan salaş elbiselerinizin uçlarını ufak ufak elinizle toparlayıp elbisenin üst kısımlarında dilediğiniz yere dikiş atarak sabitleyebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak da mini ya da midi boy elbiselerin yaklarını tamamen kapatıp yakalarına broş takarak elbiselere farklı bir hava kazandırabilirsiniz. Ya da dayanıklı dokulara sahip kumaşları olan elbiselere sıcak silikon ile çeşitli boncuk ya da taş türü şeyler yapıştırabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)