Eklem Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Eklem ağrılarımız yaş ilerledikçe daha fazla etkiler göstersede aslında yaşla pek bir alakası bulunmamaktadır. Oturma bozukluğu, aşırı kilo alımı gibi bazı sebeplerden dolayı eklem ağrısı sıkıntıları çekmekteyiz. Bu ağrılara kişinin kendi hareketleri sebep olurken bazen başka hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Bundan dolayı çok fazla ağrı hissedildiğinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
Eklem Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Eklem ağrılarının sıkça görülen sebepleri ise şöyledir;

  • Kan değerlerinde meydana gelen değişiklikler
  • Yeteri kadar protein ve kalsiyum alınmazsa
  • Üst solunum yollarında oluşan rahatsızlıklar
  • Spor yaparken yanlış hareketlerin yapılması

Eklem Ağrıları Nasıl Geçer ?

  • Eklem ağrılarının önüne geçmek için düzenli kan dolaşımına sahip olmak gerekir. bu yüzden ağrı olan bölgeye masaj yapmak kısa süreli ağrıdan kurtulmanın bir yoludur.
  • Doğal yöntem olarak bazı bitkilerden faydanılanabilir. Örneğin ısırgan otunu kaynatıp suyunu içmeniz sizi bu ağrılardan kurtarabilir.
  • Eklem ağrısı olan bölgeleriniz de lahanayı kaynatıp bir süre bekletebilirsiniz. Lahanada bulunan antioksidanlar sayesinde vücudunuzda oluşan ödemlerden kurtulabilirsiniz.
  • Sizi yormayacak spor hareketleri yapmanız kan dolaşımınızı hızlandırmanın yanında ağrılarınıza iyi gelmektedir.

Eklem Ağrılarının Geçmesini Sağlayacak Egzersiz Önerileri

İlk olarak herkesin kolay bir şekilde yapabileceği yürüyüş ile başlamak istiyorum. Hareketsiz kalan vücudunuzun hareketlenmesi ve eklemlerin açılması için gün içinde uzun veya kısa yürüyüşler yapınız.

Masa başı işlerde çalışıyor veya gününüzün çoğu zamanını ekrana bakarak geçiriyor iseniz boyun gerdirme hareketleriyle ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bu hareket oldukça basittir. Sağ elinizle başınızı sağ omzunuza gerdiriniz. Daha sonra aynı hareketi sol elinizle yapınız. Sadece ikişer kere yapmak yeterli olacaktır.

Ayakta veya oturarak yapabileceğiniz yarım ay hareketinden maksimum etki görebilmek için sırtınızı dik tutmalısınız. Eğilerek ellerinizi başınızın üstünde birleştirerek sağa ve sola gerdirin. Bu hareketi iki yönede ikişer defa tekrarlayınız.

Eğer şiddetli bir sırt ağrınız var ise kedi deve egzersizi ile bu ağrıları yok edebilirsiniz. Ayaklarınızın ve ellerinin yerde olduğu yani dört ayak tabiri denilen şekile geldikten sonra sırtınızı aşağı ve yukarı olmak üzere 15 dakika hareket ettiriniz. Bu hareketi yeteri kadar tekrarlamanız yardımcı olacaktır.

Diğer bir egzersiz ise bacak kası gerdirme hareketidir. Yardımcı olarak bir lastik veya çarşaf kullanabilirsiniz. Lastiğin iki ucundan tutarak her bir ayağınız için otuz saniye gergin tutmanız yeterli olacaktır. Bu hareket ile bacak kaslarınız gerilerek ısınmış olacaktır.

Genel olarak bu ve bunun benzeri hareketleri düzenli yapmanız halinde hiç bir ağrınız kalmayacaktır.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)