Düzenli Egzersizin Faydaları

Bilimsel araştırmalar, düzenli egzersiz yapan kişilerin fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı olduğunu, daha fazla enerjiye sahip olduğunu, daha net düşündüğünü ve daha iyi uyuduğunu göstermiştir.
Düzenli Egzersizin Faydaları

Düzenli egzersiz alışkanlığı edinmenin de ruh halinizi iyileştirdiği, kaygıyı azalttığı, stresin etkilerini azalttığı ve özgüveninizi artırdığı bulunmuştur.

Öyleyse neden çoğumuz egzersiz programlarını aldıktan sonra bu kadar kısa sürede terk ediyoruz? Devam eden bir alışkanlık haline getirmek için gereken motivasyonu nasıl sürdürebiliriz?

Okumaya devam edin ve düzenli egzersizin sağladığı muazzam faydaları keşfedin; bunu günlük rutininize entegre etmeye fazlasıyla ikna olacaksınız.

Bir egzersiz programına başlamak için ne gereklidir?

Egzersizin faydalarını elde etmek için gerekli olmayan iki şey sağlık kulübü üyeliğine yatırım yapmak veya abartılı egzersiz ekipmanı satın almaktır. Aynı şekilde, kuvvetli ve teri tetikleyen aktivite iyi olsa da, psikolojik iyilik, antrenmanın yoğunluğuna veya süresine bağlı değildir. Daha da önemlisi, bir egzersiz rutini sürdürme becerisidir. Programınızı en az iki ay devam ettirebilirseniz, avantajlardan yararlanma yolundasınız demektir. Sadece kolaylaşmayacak, aynı zamanda muhtemelen tadını çıkaracak ve devam etmek isteyeceksiniz.

Düzenli Egzersizin Faydaları:

Fiziksel sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirir - Düzenli egzersiz, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve kolon ve meme kanserlerinden erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olur. Trigliseridleri düşürürken yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL veya iyi kolesterol) artırır. Bu, arterlerinizdeki plak oluşumunu azaltarak kanınızın sorunsuz bir şekilde akmasını sağlar. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirerek çeşitli hastalıklara karşı direnci artırır.

Psikolojik refahı iyileştirir - Düzenli egzersiz ruh halinizi iyileştirir ve depresyon ve anksiyete olasılığını azaltır. Fiziksel aktivite, genellikle sizi daha mutlu ve rahatlamış hissettiren çeşitli beyin kimyasallarını (endorfin) uyarır. Sadece daha iyi hissetmekle kalmayacak, düzenli egzersiz yaptığınızda daha iyi görüneceksiniz ve bu da özgüveninizi artıracaktır. 

Enerji seviyenizi artırır - Fiziksel aktivite, dokularınıza oksijen ve besin sağlar. Kanı kalbinizde ve kan damarlarınızda dolaştırarak kardiyovasküler sistemin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Kalbiniz ve ciğerleriniz daha verimli çalıştığı zaman, zevk aldığınız şeyleri yapmak için daha fazla enerjiniz olur.

Kilonuzu yönetmenize yardımcı olur - Fiziksel aktivite yaptığınızda kalori yaktığınızı söylemeye gerek yok. Aldığınızdan daha fazla kalori yaktığınızda, kilo verirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, öğle yemeği molası sırasında yürümek veya sadece daha fazla hareket etmek bile egzersiz çıktınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Daha iyi uykuyu destekler - Düzenli egzersiz daha hızlı ve daha derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olur. Uyku, vücudunuzun gün içinde yakıt olarak yakmak için şeker yakmasının bir yan ürünü olan vücudunuzda salgılanan kimyasallarla sağlanır. Egzersiz ve fiziksel aktiviteyle ne kadar fazla şeker yakarsanız, bu kimyasallardan o kadar fazla salınır ve böylece daha iyi ve daha derin uyumanıza yardımcı olur. Düzenli egzersiz aynı zamanda uyku döngüleri ve aşamaları arasındaki geçişi iyileştirir ve daha yumuşak ve daha düzenli hale gelir. Nihayetinde, iyi dinlendiğinizde üretkenliğiniz, ruh haliniz ve konsantrasyonunuz büyük ölçüde artar.

Düzenli Egzersizin Diğer Faydaları

  • Kas gücünü korumaya ve artırmaya yardımcı olur, dengeyi, koordinasyonu, reaksiyon süresini ve esnekliği geliştirir; hatta zihinsel konsantrasyonu artırabilir.
  • Kas çürümesini önler. Hareketsiz insanlar, 30 yaşından sonra her on yılda % 3 ila% 5 oranında kas lifi kaybeder, bu da 60 yaşına kadar kas lifi kaybının % 30'u anlamına gelir.
  • Birçok hastalığın görülme sıklığını azaltır.
  • Araştırmalar, düzenli egzersizin kolon kanseri riskini % 50'ye kadar azaltabileceğini ve meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.
  • Osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını hafifletir ve bu nedenle ilaç ihtiyacını azaltır.
  • Hipertansiyon, yüksek kan kolesterolü ve diyabeti kontrol etmeye yardımcı olur.
  • Kaza sonucu yaralanma riskini azaltır ve kaza ve hastalıktan kurtulma süresini kısaltır.

Düzenli Egzersiz Yapmak İçin İpuçları

- Herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce, özellikle uzun süredir hareketsizseniz veya 40 yaşın üzerindeyseniz, doktorunuza danışın. Ayrıca, inatçı veya şiddetli kas veya eklem ağrısı, göğüs ağrısı veya yorgunluk hissederseniz, asla bir aktiviteye veya egzersize devam etmeyin. Tekrar doktorunuza danışın.

- Egzersizin türü, tutarlı bir rutine girmek kadar önemli değildir. Aerobik veya kuvvet antrenmanından oluşabilir, ancak tercihen ikisinin bir kombinasyonundan oluşabilir. Tempolu yürüyüş gibi günde otuz dakika orta düzeyde egzersiz yapmak bile çok yardımcı olabilir ve sağlık açısından faydalar sağlayabilir.

- Küçük başlayıp daha fazlasını biriktirebilirsiniz. Daha az yoğun bir hedef, fiziksel aktiviteyi günlük rutininize daha kolay bir şekilde yerleştirmenize yardımcı olacaktır. Yavaşça olabildiğince toplayın - ofisten daha uzağa park ederek, asansör yerine merdivenleri kullanarak ve mümkün olduğunca araba kullanmak yerine yürüyerek.

- Sağlıklı kalmak için haftada dört ila yedi gün egzersiz yapmayı hedefleyin. Toplam süre, her biri 10 dakikadan az olmayan dönemler halinde bölünebilir. Ancak fiziksel aktivite süresi ne kadar uzun olursa sağlığınız için o kadar faydalıdır. Çok yoğun aktivitelerin, düşük yoğunluklu aktivitelere göre daha kısa sürede daha fazla kalori yaktığını hesaba katın. Susuz kalmayı unutmayın.

- Şu anda bildiğimiz gibi, egzersiz ruh halini iyileştiriyor, ancak yeni araştırmalar, müzikle egzersiz yapmanın , eğlence ve motivasyon sağlamanın sporculara bilişsel bir destek sağlayabileceğini gösteriyor.

Tüm harika faydalar bir yana, günümüzün gittikçe hareketsiz hale gelen dünyasında düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak hiçbir zaman daha önemli olmamıştı. Teknoloji harikadır, ancak fiziksel aktivitenin yerini tutmaz!

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)