Dukan Diyeti Nedir Ve Aşamaları

Dukan diyeti nedir ve aşamaları başlıklı yazımızda sizlere dukan diyeti nedir, dukan atak aşaması, dukan seyir aşaması, dukan sağlamlaştırma (güçlendirme) aşaması ve dukan koruma aşaması hakkında bilgileri paylaşacağız.
Dukan Diyeti Nedir Ve Aşamaları

Dukan Diyeti yaklaşık 40 yıldır bilinen ve uygulanan bir diyettir. Ancak diyet programının yaratıcısı Pierre Dukan’ın 2000’li yıllarda kitabının piyasaya çıkması ile popüler olmuştur. Dukan diyeti aslında özetle şöyledir; yasak olan gıdalar vardır ve 4 aşamalı bir program uygulanır. Özüne bakarsak dukan diyeti karbonhidratı hayatımızdan çok büyük ölçüde çıkarıp proteine ağırlık vererek beslenmektir. Dukan diyeti, diğer diyet listelerine göre son derece sağlıklı bir beslenme listesi içerir.

Dukan diyeti nasıl yapılır?

Aslında dukan diyetinin 4 farklı uygulama aşaması vardır.

  • Atak aşaması
  • Seyir aşaması
  • Güçlendirme aşaması
  • Koruma aşaması

Dukan diyeti nasıl uygulanır: Sizler için kitapta yazılan bilgileri ayrıntılı bir şekilde aktarmaya çalışacağım. Dukan diyeti büyük bir inanç, fedakârlık ve özveri isteyen bir programdır.

Dukan Atak Aşaması

Atak aşaması 7 gün sürmektedir. İlk aşama olan atak aşamasının amacı bol proteinli öğünler ile dukana hızlı bir giriş yapmaktır. Bu öğünlerdeki yemekleri hazırlarken bitkisel ve hayvansal yağlar kullanılmayacaktır ve hiçbir yemekte tuz olmayacaktır. Yemekler ızgara ya da fırında pişirilecektir ve de günde 20 dakika egzersiz yapmak şarttır.

Atak Aşamasında dana ve sığır eti, tavuk ve hindi eti, dana ciğeri, taze balıklar, yumurta,1,5 kaşık yulaf kepeği, çok az yağlı süt ve ondan elde edilen ürünler tüketebilirsiniz. Tuzsuz yemeklerinize tat vermek için; baharatlar, sirke, hardal, soya sosu, yeşillikler, sarımsak, limon suyu ve früktoz içermeyen tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.

Dukan Seyir Aşaması

Seyir aşamasına gelindiğinde listeye bazı sebze ve bitkiler ekleniyor. Tüketmenize izin verilen besinlerin sayısı artıyor. Fakat dukan diyetinde kolay bulamayacağımız hatta imkansız olan bazı et türleri var. Örneğin; devekuşu, sülün, kekelik gibi… Bu yüzden dukan diyeti yaparken genelde tavuk, hindi ve sığır eti tüketiliyor. Seyir aşamasında pancar, kuşkonmaz, brokoli, enginar, Brüksel lahanası, lahana, salatalık ve havuç ile patlıcan listeye ekleniyor. Dukan diyetinin seyir aşamasının amacı, kişinin vermek istediği kiloya ulaşması. Bu yüzden süresi size bağlı. Kitapta her 1 kilo için 6 gün seyir aşamasını uygulamanız gerektiği yazıyor. Ayrıca dukan diyeti seyir aşamasında günde en az 30 dakika boyunca tempolu yürümelisiniz.

İkinci aşama olan seyir aşaması genellikle biraz uzun sürüyor, bu yüzden kararlılık ve disiplin ile ikinci aşamayı kurallarına uygun şekilde uygulamalısınız.

Dukan Sağlamlaştırma (Güçlendirme) Aşaması

Dukan diyetinde Dr.Pierre kiloların verildikten sonraki aşamanın önemli olduğunu belirtiyor ve dukan diyetini uygulayanların rehavete kapılmayıp eski yeme tarzına dönmemesi gerektiğini vurguluyor. kiloların verildiği ve ideal kiloya ulaşıldığı zaman bundan sonraki aşamanın çok önemli olduğunu önemle belirtiyor. Sağlamlaştırma aşamasında listeye artık lezzetli bazı besinler ekleniyor. Mesela her güne artık biraz meyve ve 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek tüketilmesine izin veriliyor.

Seyir aşamasında verilen her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün ekliyoruz. Mesela seyir aşamasında 5 kilo verebildiniz, sağlamlaştırma aşamasındaki programı 50 gün uyguluyorsunuz. Bu kural kitapta doktorun bahsettiğine göre çok çok önemli bir kural. Sağlamlaştırma aşamasında uyulması gereken diğer kurallar şöyledir; haftada bir günü sadece protein tüketeceğiniz gün olarak seçiyorsunuz ve o gün içerisinde sadece atak evresinde tüketebileceğiniz gıdaları tüketiyorsunuz. Sağlamlaştırma aşamasının en iyi tarafı haftada 2kere ödül yemeği tüketebiliyorsunuz. Ödül verilen bu iki öğünde istediğiniz şeyleri tüketebiliyorsunuz. Mesela döner, dürüm, pizza gibi… Yalnız doktor bu ödül öğünlerinin sınırlarını kesin bir dille belirtmiş. Ödül yemeklerinin arasında birer gün olacak.

Dukan Koruma Aşaması

Son aşama olan koruma aşamasında doktor, dukan diyetinin aslında bir hayat  tarzı, oturmuş bir beslenme alışkanlığı olmasını hedeflemiştir.

Koruma aşamasında günde en az 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebiliyorsunuz, mutlaka her gün 20 dakika yürüyüş yapmanız öneriliyor, yine haftanın bir günü sadece protein tüketmeniz gerekiyor. Hepsi bu, unutmayın sağlıklı bir beslenme tarzını yaşam tarzınız haline getirirseniz hem daha sağlıklı hem de fit kalırsınız.

Zayıflama Rehberim
Zayıflama Rehberim

Zayiflamarehberim.com'da zayıflamaya dair herşey, sağlık, diyet, beslenme, spor ve güzellik ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Zayıflama Rehberim Yorumları (0)